Blisko 6,5 mln dzieci miało przyznane świadczenie 500+ we wrześniu

We wrześniu już blisko 6,5 mln dzieci miało przyznane świadczenie z programu „Rodzina 500+” – poinformowała w czwartek PAP szefowa MRPiPS Bożena Borys-Szopa. Według szacunków resortu po rozszerzeniu programu do świadczenia uprawnionych może być nawet 6,8 mln dzieci.

Obecnie w ramach programu "Rodzina 500+" świadczenie wychowawcze przysługuje wszystkim dzieciom do 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

"Trzy miesiące funkcjonowania programu w rozszerzonej formule to dowód na to, że świadczenie wychowawcze jest zaprojektowane tak, by stanowić realne wsparcie dla rodzin, a samo rozszerzenie programu było przez rodziny wyczekiwane” – powiedziała PAP minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

W sumie w pierwszych trzech miesiącach funkcjonowania programu 500+ w rozszerzonej formule rodziny złożyły 4,3 mln wniosków, w zdecydowanej większości przypadków gminy wydały już informację o przyznaniu świadczenia. W efekcie we wrześniu blisko 6,5 mln dzieci było uprawnionych do świadczenia. Według szacunków resortu po rozszerzeniu programu 500+ do świadczenia uprawnionych może być nawet 6,8 mln dzieci. „Cieszy nas, że wsparcie trafia już do większości dzieci” – podkreśla Borys-Szopa.

W okresie od 1 lipca do 30 września najwięcej wniosków o świadczenie wpłynęło do gmin w województwach: mazowieckim (670,6 tys.), śląskim (493,4 tys.), wielkopolskim (427,1 tys.) i małopolskim (389,5 tys.). Najmniej wniosków rozpatrywały samorządy w województwie opolskim (95,7 tys.) i lubuskim (109,1 tys.).

"Rodziny dają najlepszy dowód na to, że nasze programy działają i zaspokajają potrzeby rodzin. Tak jest w przypadku +Dobrego startu+. Ponad 3 miliony złożonych wniosków, 4,2 mln wypłaconych świadczeń to najnowszy bilans dotyczący realizacji programu" – powiedziała minister.

Świadczenie z programu "Dobry start" w wysokości 300 zł przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat. Szefowa MRPiPS przypomniała, że wnioski o przyznanie świadczenia można jeszcze składać do końca listopada. Zapewniła, że gminy dysponują wystarczającą kwotą środków finansowych na wypłaty świadczeń.

Wnioski na oba programy można składać drogą elektroniczną (za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia i platformy usług elektronicznych ZUS) lub papierową (w urzędzie lub za pośrednictwem poczty).(PAP)

autorka: Olga Zakolska

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 pluto85md

30111 tys uprawnionych do glosowania (nie liczac zapisanych zagranica) oraz program 500+ dla niemal 6800 tys dzieci. To oznacza, ze jest nas 36,9 mln osob.
Jeszcze w 2015 przed wyborami byla mowa o niespelna 7 mln dzieci, a w wyborach uprawnionych bylo 30543 tys osob. To oznacza ze bylo nas 37,5 mln. Gdzie sie podzialo 600 tys Polakow? Ubytek naturalny w 4 lata to niespelna 100 tys osob. 500 tys kolejnych osob na emigracji!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne