Edyta Wojciechowska-Malke w kategorii Moja Firma oraz Agnieszka Świergiel w kategorii Korporacja zostały laureatkami konkursu Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku 2010. Już po raz trzeci rozdano nagrody najbardziej przedsiębiorczym paniom.
Mentorki dla przyszłych bizneswoman
Wspierać przedsiębiorczość kobiet oraz wymianę wiedzy i doświadczeń ma powołana przez Komisję Europejską sieć mentorów. Misją inicjatywy jest wsparcie kobiet początkujących w biznesie przez kobiety, które odniosły sukces na rynku. Mentorki będą udzielać adeptkom biznesu konkretnych porad dotyczących prowadzenia i rozwoju przedsiębiorstwa w tej początkowej, decydującej fazie, a także będą pomagać im w nabywaniu niezbędnych „miękkich” umiejętności i szkolić. Kandydatki na mentorów zostaną wyłonione spośród pań, które przez co najmniej pięć lat posiadały małe lub średnie przedsiębiorstwo i z powodzeniem nim zarządzali. Komisja Europejska poinformowała, że sieć obejmie 17 państw w Europie i uczestniczyć w niej będzie 170 mentorów. (Czytaj: Mentorki pomogą kobietom rozpoczynającym działalność gospodarczą).
Zobacz, jakie pomysły na biznes mają kobiety! |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Przeczytaj inne wywiady z cyklu |
Akademia przedsiębiorczej kobiety
W Trójmieście trwa Akademia Przedsiębiorczej Kobiety - nowy projekt edukacyjny skierowany do aktywnych kobiet prowadzących lub planujących prowadzenie własnej firmy. Podczas zajęć panie uczą się planowania strategii rozwoju firmy, właściwego reagowania na sytuacje kryzysowe, budowania relacji z otoczeniem wewnętrznym i zewnętrznym firmy i skutecznego zarządzania. Akademia to także indywidualne sesje coachingowe, dzięki którym uczestniczki mogą w pełni wykorzystywać swój potencjał. Pierwsza edycja akademii obejmuje pięć modułów: Ja, Firma, Pracownik, Klient i Rynek oraz Zarządzanie. Szczegółowe informacje o inicjatywie dostępne są na stronie www.akademiapk.pl
Historie kobiet sukcesu
Także portal Bankier.pl mocno wspiera rozwój przedsiębiorczości wśród przedstawicielek płci pięknej. W każdą sobotę w cyklu Kobiecy pomysł na biznes prezentujemy najbardziej zaskakujące i ciekawe pomysły na biznes nadesłane przez czytelniczki portalu. Doświadczeniem w zakładaniu i prowadzeniu biznesu podzieliła się na naszych łamach m.in. Irena Soroka. Właścicielka firmy Haacalacha ku niezadowoleniu męża wzięła kredyt na zakup angielskiego autobusu, który przerobiła na plac zabaw dla dzieci (czytaj: Kobiecy pomysł na biznes: playbus).
Z kolei Laura Geiger studiowała architekturę, ale zamiast pracy w zawodzie założyła firmę zajmującą się sesjami zdjęciowymi dla noworodków. Ola Voyna produkuje meble, które podbijają rynki dóbr luksusowych na całym świecie (czytaj: Kobiecy pomysł na biznes: kowalstwo artystyczne). Lustra dla najbardziej wybrednych klientów projektuje natomiast Urszula Kowalczuk, właścicielka firmy Galeria Luster.
Historia kolejnej przedsiębiorczej kobiety jutro w portalu Bankier.pl., ale już dziś możesz przeczytać: Kobiecy pomysł na biznes: zabawki ze szmatek
Portal Bankier.pl organizuje także konkurs na Kobietę Biznesu. W tym roku zaszczytne miano Kobiety Biznesu 2010 przypadło Karolinie Mrowiec, właścicielce firmy Bajart. Firma powstała we wrześniu 2009 roku. Mając już doświadczenie w prowadzeniu biznesu, sprzedaży usług i marketingu, Karolina postanowiła rozwinąć działalność na cały kraj. Zaczęła więc budowę sieci franczyzowej. Sama stworzyła i opracowała cały system franczyzowy. Obecnie firma oprócz centrali w Szczecinie liczy sobie 9 oddziałów w całej Polsce i ciągle się rozwija. Zobacz wywiad z Kobietą Biznesu 2010.
Grzegorz Marynowicz
Bankier.pl
» 8 sposobów na sfinansowanie początkującego biznesu
» PARP: biznes nie ma płci, ale koliduje z rodzinnymi obowiązkami kobiet
» W Lubuskiem rządzą kobiety - jak w "Seksmisji"
Grzegorz Marynowicz
