Bitcoin w dół - 20 proc. w dwa dni. Kilka kiepskich wiadomości

zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl

Inwestorzy na rynku bitcoina nie mogą zaliczyć początku tego tygodnia do udanych. Od niedzieli do nocy z wtorku na środę bitcoin zaliczył 20-procentowy spadek. Kurs ponownie zanurkował poniżej 10 000 dolarów, choć dziś nad ranem powrócił ponad ten poziom.

Ostatnie dni nie należą do najbardziej udanych dla inwestorów mających w swoich portfelach bitcoiny. Jeszcze w niedzielę kurs flirtował z poziomem 12 000 dolarów, jednak skutecznie się od niej odbił i na rynku zapanowały spadki. Już we wtorkowy wieczór kurs bitcoina spadł poniżej poziomu 10 000 dolarów i od tego czasu oscyluje w jego pobliżu. Najniższy kurs zanotowany na giełdzie Bitfineks to 9760 dolarów ok. godz. 2 minionej nocy, podczas gdy jeszcze w niedzielę maksymalny zanotowany kurs to 12 190 dolarów. To oznacza spadek kursu bitcoina o równe 20 proc. w ciągu nieco ponad 48 godzin.

(coinmarketcap.com)

Nie da się ukryć, że atmosfera wokół rynku kryptowalut w ostatnich dniach nie jest najlepsza. Pomijając już polskie podwórko, gdzie rządzący wyraźnie uwzięli się na kryptowaluty, kiepskie wiadomości napływają z całego świata.

Nie ustają spekulacje na temat giełdy Bitfinex (największa amerykańska giełda kryptowalut i jedna z największych na świecie) i tokena tether, który jest używany przez tę i wiele innych giełd do wewnętrznych rozliczeń. Tether to token wymyślony z powodu problemów, jakie mają giełdy kryptowalut z obsługą bankową (wiele banków nie chce prowadzić rachunków rozliczeniowych giełdom kryptowalut) oraz w celu uniknięcia przewalutowywania kryptowalut na dolara po każdej transakcji. Z założenia tether ma mieć pełne pokrycie w dolarach, a jego kurs wymiany na dolara zawsze ma wynosić 1:1. Wiele specjalistów rynkowym ma jednak wątpliwości, czy w ubiegłym  roku nie doszło do nagłego „rozmnożenia” tetherów, bez pokrycia w środkach własnych klientów. Szczególnie te oskarżenia pojawiły się w stosunku do giełdy Bitfinex, która jest blisko związana z firmą odpowiedzialną za „emisję” tethera.

Sprawą zainteresował się amerykański regulator rynku finansowego Commodity Futures Trading Commission (CFTC), który już 6 grudnia wysłał do Bitfineksa i Tethera wezwanie do złożenia wyjaśnień – wynika z nieoficjalnych informacji podanych przez Bloomberga. Bitfinex i Tether odmówiły Bloombergowi skomentowania tej informacji, informując jedynie, że „rutynowo udzielają odpowiedzi na pytania organów nadzoru finansowego” oraz, że „w tego typu sprawach nie udzielają komentarzy”. Także rzecznik prasowy CFTC nie skomentował sprawy.

Kolejne informacje, które mogą niepokoić inwestorów, to wprowadzony przez Facebooka zakaz reklam kryptowalut oraz ofert ICO. Facebook zaliczył tego typu reklamy jako mogące wprowadzać w błąd lub kłamać w przekazie promocyjnym. Także wczoraj w Korei Południowej zaczęły obowiązywać nowe regulacje, zakazujące anonimowego handlu kryptowalutami. Wydarzenie to było szeroko zapowiadane i komentowane już wcześniej. Trzeba pamiętać także o skandalu kryptowalutowym w Japonii, gdzie jedna z giełd padła ofiara ataku hakerów, w którego wyniku z kont jej klientów „zniknęło” ponad pół miliarda dolarów. To największa kradzież kryptowalut w historii rynku.

Ostatnie, ale nie najmniej ważne, to wciąż utrzymujące się niedźwiedzie nastawienie inwestorów z Wall Street w stosunku do bitcoina. Wprawdzie nastąpiła zmiana w nastawieniu funduszy hedgingowych, ale sumarycznie, wśród dużych inwestorów na bitcoinie wciąż przeważają netto krótkie pozycje.

Nieco lepsze wnioski można wyciągnąć z analizy kursu bitcoina, który od dwóch tygodni przebiega w stabilizacji pomiędzy poziomami ok. 9-10 tys. dolarów od dołu oraz 12-13 tys. dolarów od góry. W ostatnich dniach doszliśmy w pobliżu dolnego ograniczenia tej „małej stabilizacji”, według analizy technicznej jest teraz duże prawdopodobieństwo odbicia i podążenia w kierunku ograniczenia górnego.

O godz. 8:40 kurs bitcoina na giełdzie Bitfinex wynosił 10 197 dolarów, natomiast serwis Coinmarketcap podawał średnie notowanie bitcoina z kilku największych giełd na poziomie 10 241 dolarów. To oznacza spadek kursu o ponad 7 proc. w ciągu ostatniej doby. Kapitalizacja bitcoina sięga przy tym kursie 172 mld dolarów, przy kapitalizacji całego rynku kryptowalut na poziomie 511,5 mld dolarów. Spadki wartości notuje większość notowanych na giełdach kryptowalut.

Marcin Dziadkowiak

Źródło:
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 7 andybrandy

BITFINEX nie jet największa amerykańska giełdą (ttylko z TAIWANu)
To że jet po angielsku wcale nie znaczy że pochodzi z USA.

Autor chyba jest lekko uposśedzony ?

! Odpowiedz
0 6 raf2004

Nie z Tajwanu, tylko z Hong Kongu, ośle.

! Odpowiedz
7 20 pkc

nie ma to żadnego znaczenia wszystkie kryptowaluty to gófno

! Odpowiedz
4 6 nostsherlock odpowiada pkc

Szkoda że żadna waluta papierowa nie pachnie pokryciem

! Odpowiedz
4 7 rttyuiop odpowiada nostsherlock

pewnie i nie pachnie ale chleb za nią kupisz

! Odpowiedz
0 2 andybrandy odpowiada raf2004

Jesteś tego pewien bandzwole ? Absolutnie pewien? poczytaj sobie.

cytat:" On Tuesday, I made a brief visit to iFinex’s offices in suburban Taipei. After obtaining the address, there was some doubt that the office would be anything more than a post office box. Indeed, others have attempted to visit the company’s registered address in Hong Kong only to find an accounting company which served as a registration agent for the company.

In nearly every press report the company is referred to as a “Hong Kong based exchange.” This veil was dropped slightly when the company listed all of their banking partners as Taiwanese banks. Bitfinex doesn’t maintain a physical presence in Hong Kong, but it does in Taiwan.

Bitfinex leases space on the 17th floor of a class-B office building in a Taipei suburb"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 (usunięty) odpowiada andybrandy

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
8 16 akki

heh ach te sztuczne kapitalizacje, BTC w obiegu jest 3%, reszta pokitrana na uspionych kontach, chcociaz juz niektore spiochy sie obudzily i zaczey sypac, to samo w przypadku pozostalych crypto, tak czy siak te kapitalizacje sa nie do utrzymania w momencie zwiekszenia freefloatu, nie ma tyle pieniedzy w obiegu przeznaczonego na kasyno jakim sa crypto

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
17 9 hfjdj

Nie tylko na krypto. Gdybyś chciał wykupić wszystkie assety na świecie po cenie ich kapitalizacji to byś wykupił bardzo mało. Więc gadasz oczywiste oczywistości jakby to były sensacje i nadzwyczajności. No może dla ciebie są. Krypto nie jest dla januszów. Dla was łopata, garb i nieruch po 50 latach w nagrode.

! Odpowiedz
3 13 tospiewalemja odpowiada hfjdj

Po języku można wnioskować , że zapewne użytkownik "wykopu" uraczył nas swoją obecnością. Tacy wiedzą wszystko, znają się na wszystkim i co najważniejsze "nie są Januszami" ... nie oni ...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN 0,21% 3,9305
2019-08-21 06:55:00
EUR/PLN 0,13% 4,3601
2019-08-21 06:47:00
EUR/USD -0,03% 1,1094
2019-08-21 06:55:00
CHF/PLN 0,13% 4,0133
2019-08-21 06:55:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil