REKLAMA

Bilion niepotrzebnych dolarów

Krzysztof Kolany2021-07-02 06:00główny analityk Bankier.pl
publikacja
2021-07-02 06:00

Na Dzikim Zachodzie rewolwerowcy zabijali się za garść dolarów, a nawet kilka dolarów więcej robiło znaczącą różnicę. Dziś amerykańskie banki nie chcą niemal biliona dolarów, odsyłając zbędną gotówkę na konta Rezerwy Federalnej.

Bilion niepotrzebnych dolarów
Bilion niepotrzebnych dolarów
fot. pryzmat / / Shutterstock

W środę 30 czerwca podczas aukcji reverse repo nowojorski oddział Rezerwy Federalnej przyjął zlecenia od 90 banków opiewające na kwotę 991,94 mld dolarów – czyli prawie bilion dolarów (1 bilion to tysiąc miliardów, czyli milion milionów.). To absolutny rekord w historii tych operacji i kwota przeszło dwukrotnie większa niż pod koniec maja, gdy poprzedni raz poruszaliśmy ten temat na łamach Bankier.pl.

Transakcja warunkowej sprzedaży (ang. reverse repurchase agreement) polega na zakupie papieru wartościowego i jednoczesnym zobowiązaniu się do jego sprzedaży w ustalonej dacie w przyszłości. To standardowa operacja, w ramach której bank centralny przyjmuje od banków komercyjnych gotówkę, zmniejszając płynność w systemie finansowym. Z punktu widzenia banku jest to więc krótkoterminowa (tu mówimy o operacji jednodniowej – O/N) lokata założona w banku centralnym.

Reklama

Operacje otwartego rynku, w ramach których banki komercyjne handlują papierami wartościowany z bankiem centralnym, zwykle nie budzą zainteresowania poza wąskim gronem bankierów i urzędników. Ale od czasu do czasu sprawy nabierają większego rozgłosu. I tak jest właśnie tym razem. A to dlatego, że kwoty, jakie banki „parkują” w Rezerwie Federalnej, są absolutnie zdumiewające i świadczą o poważnym problemie nadpłynności w amerykańskim sektorze bankowym.

Kryzys nadmiaru pieniądza

Zwykle banki nie mają interesu, aby lokować w ten sposób nadwyżki finansowe, ponieważ ich oprocentowanie jest bardzo niskie. W obecnych warunkach wynosi średnio 0,05%. To sygnał, że sektor bankowy „dusi się” od nadmiaru pieniądza kreowanego z niczego przez Fed. Jest to odwrotność kryzysu repo z jesieni 2019 roku, gdy bankom brakowało płynności po okresie redukowania sumy bilansowej przez Rezerwę Federalną.

Od marca 2020 roku Fed prowadzi gigantyczny program skupu papierów wartościowych zwany „ilościowym poluzowaniem” (QE) polityki monetarnej. Łącznie bank centralny USA skupił w ten sposób 3,94 bln USD, rozdymając swój bilans do przeszło ośmiu bilionów dolarów. Fed płaci za zakupione obligacje, zwiększając salda banków komercyjnych na swoich rachunkach, kreując w ten sposób nadmierne rezerwy bankowe (nie jest to więc dosłowne drukowanie nowych banknotów dolarowych).

Mimo że koronakryzys w Stanach Zjednoczonych już dawno dobiegł końca, a gospodarka rośnie w annaualizowanymn tempie przeszło 6%, to Fed nadal „drukuje” 120 mld USD miesięcznie. Skutkiem tej polityki okazuje się wysoka nadpłynność sektora bankowego, pompująca boom na rynku nieruchomości, wynosząca ceny akcji na historyczne maksima oraz wynikający z tego wzrost nierówności majątkowych w społeczeństwie. Najprościej byłoby więc zakończyć QE i podnieść stopy procentowe, aby zachęcić banki do udzielania kredytów. Ale na to nikt w Fedzie się szybko nie odważy.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (35)

dodaj komentarz
the_mind_renewed
Wenezuela odetnie sześć zer od Bolivara w trzeciej denominacji waluty w ciągu 13 lat.
Myślę że FED i EBC wysłał tam na szkolenie swoich pracowników.
grigoriz
Fed działa jak rozbiegany diesel. Jak to się kończy wszyscy wiedzą.
the_mind_renewed
Stwarzać fałszywe pieniądze z powietrza i sprawić, by ludzie wierzyli, że to prawdziwe to mistrzostwo, trzeba przyznać.
jas2
"Stwarzać fałszywe pieniądze z powietrza"

Ciekawi mnie, jaki masz pomysł na kreację pieniądza? Chyba, że uważasz, że kiedyś, dawno, dawno temu, można było tworzyć pieniądz ale teraz już nie.
the_mind_renewed odpowiada jas2
Ty tak na poważnie pytasz? Czy to zwykła prowokacja? Bo nie wyobrażam sobie żebyś był aż taki kiep.
onlyv8engine odpowiada jas2
kreacja pieniądza z niczego oraz uchwalanie budżetu z długiem powinno być przestępstwem i karane duuuuuugim więzieniem
the_mind_renewed
Nie pozostaje nic innego jak wkleić to: Świat żyje w objęciach potworów które finanse świata kompletnie zniszczyły i niszczą nie martwiąc się kompletnie o to jak to się skończy! Doprowadziły nas poprzez media do zatracenia rzeczywistości, że nawet nie jesteśmy wstanie rzeczowo to ocenić i zaprotestować oraz zatrzymać to zniszczenie Nie pozostaje nic innego jak wkleić to: Świat żyje w objęciach potworów które finanse świata kompletnie zniszczyły i niszczą nie martwiąc się kompletnie o to jak to się skończy! Doprowadziły nas poprzez media do zatracenia rzeczywistości, że nawet nie jesteśmy wstanie rzeczowo to ocenić i zaprotestować oraz zatrzymać to zniszczenie do jakich oni prowadzą świat. Jesteśmy jak w jakimś chorobliwym amoku gdzie zdesperowani bezwolnie poddajemy się ich działaniom. Można to porównać do marszu ludzi do komór gazowych z obojętnym wzrokiem.

Dodam że: Nie będzie żadnych bankructw korporacyjnych a tym bardziej państw, FED i EBC Wyraźnie trąbią !!!! Wprowadzą kredytowe waluty elektroniczne z datą zapadalności aby wymusić szybkość przepływu. Tym samym kreując nowy jedyny typ finansowy ludzkości, a mianowicie kredyciarze. A ich przewodnim hasłem będzie. „Kredytobiorcy wszystkich krajów łączcie się” Pozdrawiam.
onlyv8engine
Bardzo dobry i rzeczowy komentarz. Dziękuję za jego zamieszczenie bo też tak uważam a bardzo dobrze to ująłeś.
prs
Za duzo papiera?
Moglbym nieco ulzyc..

Prawda jest, zrobienie z niczego 1mln, 100-u, 500mln (zl $ £ €) miliarda, dwoch jest dosyc proste..

Trudniej zrobic taki sam zwrot procentowy z kilku bilionow..
jas2
Trudniej? Owszem, trudniej wpisać milion niż tysiąc. Nie przesadzałbym jednak z tą trudnością. Po prostu dopisujesz w komputerze kilka zer więcej.

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki