REKLAMA
Dzień domów w Bankier.pl

Fed: stopy na zerze, QE idzie pełną parą

2021-04-28 20:00
publikacja
2021-04-28 20:00
Fed: stopy na zerze, QE idzie pełną parą
Fed: stopy na zerze, QE idzie pełną parą
fot. Britt Leckman / / ZUMA Wire

Bank centralny Stanów Zjednoczonych utrzymał bez zmian niemal zerowy poziom stopy funduszy federalnych oraz zapowiedział kontynuację programu skupu aktywów (QE). Kwietniowa decyzja FOMC nie była zaskoczeniem.

Przedział stopy funduszy federalnych pozostał bez zmian na poziomie 0-0,25%. Stan ten obowiązuje od marca 2020 roku. Niemal zerowe stopy procentowe mają być utrzymane tak długo, aż nie uzyskane zostaną cele pełnego zatrudnienia oraz 2-procentowej inflacji.

Kierownictwo Rezerwy Federalnej zaznaczyło, że ze względu na fakt trwałego utrzymywania się inflacji poniżej celu będzie dążył do „osiągnięcia inflacji umiarkowanie powyżej 2% przez jakiś czas tak, aby inflacja średnio wyniosła 2% w długim terminie i aby długoterminowe oczekiwania inflacyjne zakotwiczyły się na poziomie 2%”.

- Dodatkowo Rezerwa Federalna będzie kontynuowała zwiększanie stanu posiadania obligacji skarbowych o przynajmniej 80 mld dolarów miesięcznie oraz agencyjnych obligacji hipotecznych o przynajmniej 40 mld dolarów miesięcznie, dopóki nie dokonany zostanie znaczący postęp w kierunku osiągnięcia zakładanych przez Komitet celów maksymalnego zatrudnienia i stabilności cen – czytamy w kwietniowym komunikacje FOMC. Od początku marca 2020 roku Fed wykreował w ten sposób ponad 3,66 biliona dolarów.

Kwietniowa decyzja FOMC zapadła jednogłośnie i w praktyce wyznacza obietnicę (ang. forward guidance) utrzymania ultraekspansywnej polityki monetarnej w USA przez bardzo długi czas. Z opublikowanego w marcu wykresu preferencji członków FOMC wynika, że krótkoterminowe stopy procentowe w USA nie zostaną podniesione przynajmniej do końca 2023 roku. Co prawda marcowe "fedokropki" ujawniły istnienie 7-osobowej grupki "jastrzębi" (to o dwóch więcej niż w grudniu), to jednak zdecydowana większość członków Komitetu nie widziała możliwości podniesienia stóp procentowych nawet w 2023 roku. 

Kwietniowe wydanie komunikatu FOMC było niemalże kopią oświadczenia z marca. Kosmetyczne zmiany zaszły jedynie w dwóch akapitach opisujących aktualny stan amerykańskiej gospodarki. Kierownictwo Fedu nie uważa już, że kryzys zdrowia publicznego stwarza „znaczące ryzyka dla perspektyw gospodarczych”. Teraz sądzi tylko, że ryzyko to ciąży gospodarce oraz że utrzymuje się ryzyko dla perspektyw gospodarczych.

Oceniając kondycję gospodarki USA Rezerwa Federalna odnotowała postęp programu sczepień oraz wzmocnienie wskaźników aktywności gospodarczej i zatrudnienia. Odnotowuje wzrost inflacji, ale uważa, że napędzana jest ona „głównie czynnikami przejściowymi”.

Skrajnie ekspansywna polityka Rezerwy Federalnej utrzymywana jest od marca 2020 roku. Wtedy to w odpowiedzi na krach finansowy wywołany antycovidowym zamknięciem gospodarki bank centralny USA w trybie awaryjnym ściął stopy procentowe do zera i rozpoczął bezprecedensowe oraz nieograniczone w czasie i wielkości operacje skupu papierów wartościowych (QE).  

Kolejne regularne posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku zaplanowane jest na 15-16 czerwca.

KK

Źródło:
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (12)

dodaj komentarz
rekin1986
Nie od dzisiaj jest wiadomo , że politycy mają skłonność do wydawania więcej kasy niż mają w budżecie

Jeszcze za czasów prezydentury Clintona W USA była zawsze nadwyżka budżetowa po roku 2001 wszystko zaczęło się rypać odkąd USA wysłało swoich żołnierzy do Iraku potem doszedł Afganistan i Libia jak
Nie od dzisiaj jest wiadomo , że politycy mają skłonność do wydawania więcej kasy niż mają w budżecie

Jeszcze za czasów prezydentury Clintona W USA była zawsze nadwyżka budżetowa po roku 2001 wszystko zaczęło się rypać odkąd USA wysłało swoich żołnierzy do Iraku potem doszedł Afganistan i Libia jak wiadomo do prowadzenia wojny potrzeba 3 rzeczy pieniędzy pieniędzy i jeszcze raz pieniędzy od tego czasu dług cały czas rośnie odkąd dług rośnie stopy procentowe lecą w dół by obniżać koszty obsługi długu tego typu polityka prowadzi do kosmicznych cen nieruchomości lub metali szlachetnych

Za głupotę najbardziej płacą oszczędzający mając realnie ujemnie oprocentowany depozyt

Czym się kończy rozdawanie kasy bez pokrycia było widać niedawno w Wenezueli miała być ropa sprzedawana po 100 USD kasa ze sprzedaży ropy na socjal cena ropy w dół i bankructwo państwa

Dolara jedyne co trzyma przy życiu to parytet ropy bo cena surowców jest w dolarach a wszystkie transakcje na rynkach surowcowych idą w dolarach gdyby każda giełda surowcowa mogła mieć notowania surowców we własnej walucie na własnym podwórku to dolar poleciał by na łeb na szyję

Żeby waluta papierowa miała wartość musi mieć pokrycie albo w towarze albo w surowcu albo w kruszcu nie da się drukować wiecznie papieru bez pokrycia bo go inflacja zeżre szybciej niż kolejne papierki zejdą z matrycy
dzo_bajden
przypominam, ze to donald trump powołał tego człowieka
kimdzongtusk
Po prostu jest tak "dobrze" w realnej gospodarce, że FED musi trzymać stopy na zerze i skupować aktywa, których w noramalnym kapitaliżmie albo nikt by nie kupił albo kupiłby, ale w dużo niższej cenie.
A tynczasem Azjaci się uczą ( nauki ścisłe są przez nich najbardziej oblegane na uczelniach) i pracują.
Po prostu jest tak "dobrze" w realnej gospodarce, że FED musi trzymać stopy na zerze i skupować aktywa, których w noramalnym kapitaliżmie albo nikt by nie kupił albo kupiłby, ale w dużo niższej cenie.
A tynczasem Azjaci się uczą ( nauki ścisłe są przez nich najbardziej oblegane na uczelniach) i pracują. Są zdyscyplinowani i kreatywni. Chiny juz prześcigają USA w kilku gałęziach technologii. Zgadnijcie, kto wygra tę wojnę gospodarczą ?
300_pala
Są tak kreatywny że kopiują wszystko co zachód wymyśli
santoriusz odpowiada 300_pala
a co zachód wymyśla? acha, drukowanie papieru bez opamiętania. Marna ta Twoja kreatywność
the_mind_renewed
Kiedy wreszcie ta patologiczna ekonomia padnie. Przecież największe patole obecnie w USA podpisują się masowo na nówki samochody (pasują do nich jak wół do karety taki wygląd mają to po prostu „finansowe słupy”) po zerowym procencie bez wpłaty własnej, w tym rejestracja auta, sprzedawca nawet się nie zapyta czy Kiedy wreszcie ta patologiczna ekonomia padnie. Przecież największe patole obecnie w USA podpisują się masowo na nówki samochody (pasują do nich jak wół do karety taki wygląd mają to po prostu „finansowe słupy”) po zerowym procencie bez wpłaty własnej, w tym rejestracja auta, sprzedawca nawet się nie zapyta czy pracuje tylko po zakończonej transakcji wysyła do oddziału papiery a ci na giełdę, natomiast Fed Jerome Powell : To skupuje jako akcje o małym ryzyku. Ja pitolę kiedy to dupnie i to globalnie?
artur_wu
wyglada to jak 'sub-prime' w wersji samochodowej, Historia lubi sie powtarzac.
300_pala odpowiada artur_wu
Ale samochody używane możesz łatwo replikować i sprzedac
jas2
Niech i nasza RPP bierze przykład z najlepszych.
the_mind_renewed
Nie ma co płakać i stresować i trzeba fizyczne srebro kupować, kto zrobi zapasy ten się będzie śmiał z papierowej kasy.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki