REKLAMA

Rekordowo wysokie ceny domów w USA

2021-06-23 12:25
publikacja
2021-06-23 12:25
Rekordowo wysokie ceny domów w USA
Rekordowo wysokie ceny domów w USA
fot. jessica.kirsh / / Shutterstock

W Stanach Zjednoczonych trwa boom na rynku mieszkaniowym. Wspierane przez politykę Rezerwy Federalnej ceny domów na rynku wtórnym osiągnęły rekordowo wysoki poziom, więcej niż podwajając się w ciągu ostatniej dekady.

W maju 2021 roku mediana cen domów na rynku wtórnym wyniosła 350,3 tys. dolarów – poinformowało Narodowe Stowarzyszenie Pośredników Nieruchomości (National Association of Realtors).

To aż o 22,2% więcej niż rok temu i już o blisko jedną trzecią niż jeszcze trzy lata temu. Przez ostatnie 10 lat mediana cen używanych domów w USA wzrosła o ponad 100%.

Ostatnią fazę boomu mieszkaniowego napędziła polityka Rezerwy Federalnej, która od ponad roku skupuje obligacje hipoteczne za 40 mld USD miesięcznie, sztucznie zaniżając koszty finansowania. W rezultacie Amerykanin o dobrej zdolności kredytowej może zaciągnąć 30-letnie zobowiązanie po koszcie 2,93% rocznie. To oprocentowanie, które z dużym prawdopodobieństwem okaże się niższe od oficjalnie raportowanej inflacji w okresie spłaty tych pożyczek.

Przy niemal rekordowo tanim kredycie hipotecznym o stałym oprocentowaniu w całym okresie kredytowania ceny domów w USA rosną już równie szybko jak w szczycie bańki nieruchomościowej sprzed 15 lat.

KK

Źródło:
Tematy
Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
mooooo
Namioty na Amazon też podrożały
jas2
Tektura i styropian podrożały.
the_mind_renewed
Dokładniej: W USA szaleje inflacja i w obliczu masowego dodruku i słabnącego dolara drożeje WSZYSTKO – to już wręcz panika. Dodruk przecieka masowo do między innymi takich korporacji inwestycyjnych jak BlackRock i Blackstone które na pniu wykupuja całe kwartaly ulic nowych jak i używanych domow przebijając inwestora Dokładniej: W USA szaleje inflacja i w obliczu masowego dodruku i słabnącego dolara drożeje WSZYSTKO – to już wręcz panika. Dodruk przecieka masowo do między innymi takich korporacji inwestycyjnych jak BlackRock i Blackstone które na pniu wykupuja całe kwartaly ulic nowych jak i używanych domow przebijając inwestora indywiduajnego. W Kalifornii nawet przepłacają podwójnie cenę wywoławczą. Tak że w przyszłości masz wynajmować od korporacji a nie posiadać własnego. Dodatkowo ludzie w panice o swoje zgromadzone bene-fity pracownicze „zatapiają” (pension plan) tą gotówkę w czym się da. Ja prawie raz w tygodniu dostaję od korporacji oferty aby sprzedać mój dom – płacą gotówką. Jedynie co tanieje to OFICJALNA cena metali szlachetnych, które jest coraz trudniej kupić na malejącą podaż, oraz rosnące prowizje dealerów.
infinum
wzrost ze 150k USD na 310k USD w ciągu 9 lat daje średnio 8,4% inflacji, a końcówka wykresu sugeruje, że tempo wzrostu zaczęło przyspieszać.

Można luźno prognozować, że ostatnia faza tego owczego pędu jest w stanie osiągnąć wzrost rzędu nawet 20-25% r/r w ciągu np. 3 lat - w ten sposób ceny domów jeszcze
wzrost ze 150k USD na 310k USD w ciągu 9 lat daje średnio 8,4% inflacji, a końcówka wykresu sugeruje, że tempo wzrostu zaczęło przyspieszać.

Można luźno prognozować, że ostatnia faza tego owczego pędu jest w stanie osiągnąć wzrost rzędu nawet 20-25% r/r w ciągu np. 3 lat - w ten sposób ceny domów jeszcze się podwoją.

Oczywiście nic się de facto nie podwaja, tylko waluta traci na wartości, ale ułomna ludzka percepcja mówi co innego. W takim otoczeniu ciężko o jakiekolwiek pewne inwestycje, a i kupno kryptowalut wydaje się racjonalnym ryzykiem, bo nie każdego stać przecież na mieszkanie w kredycie.
demeryt_69
Jesień 2008 przejdzie do historii jako kosztowna lekcja, z której nie wyciągnięto żadnych wniosków - WSTYD !!
hal9ooo
przeżyjmy to jeszcze ze raz:

https://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/bedzie;krach;na;rynku;nieruchomosci;w;usa,184,0,255928.html

KK - czemu niema danych sprzed 2008 na wykresie?
demeryt_69
Bo 2008 to rok, w którym pękła tama zwana 'subprime mortgage crisis' w wyniku czego $zambo wywaliło na Wall Street :)
demeryt_69
Errata: zamiast domów winni stać domków :)

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki