REKLAMA

Bielan wzywa Gowina do wydania siedziby i dokumentów partyjnych Porozumienia

2021-02-16 09:48, akt.2021-02-16 16:57
publikacja
2021-02-16 09:48
aktualizacja
2021-02-16 16:57
fot. Michał Dyjuk / FORUM

Adam Bielan wystosował do Jarosława Gowina wezwanie o wydanie siedziby i dokumentów partyjnych Porozumienia.

W programie "Sedno sprawy" w Radiu Plus Adam Bielan był pytany, kiedy ostatnio rozmawiał z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim o sytuacji w Porozumieniu.

"Rozmawiam z Jarosławem Kaczyńskim często, jest liderem Zjednoczonej Prawicy, a mnie zależy na stabilizacji ZP" - przyznał Bielan.

Pytany, co prezes PiS sądzi o tym, co się dzieje w Porozumieniu, Bielan zaznaczył, że trzeba o to pytać rzecznika PiS. "Myślę, że tego rodzaju sytuacja w PiS, przegapienia kadencji prezesa o trzy lata, nie mogłaby się wydarzyć. To jest bardziej dyplomatyczna odpowiedź, co sądzi Jarosław Kaczyński na temat tej sytuacji" - powiedział.

Zapewniał zarazem, że nie jest rolą PiS ani jakiejkolwiek innej partii "ingerowanie e wewnętrzne sprawy Porozumienia".

"Proszę zobaczyć, jaka jest niekonsekwencja argumentacji asystentów pana Jarosława Gowina w mediach. Mówią: Adam Bielan wraz z grupą swoich współpracowników rozbija partię na zlecenie PiS, a później biegną na Nowogrodzką i mówią: Jarosławie Kaczyński, interweniuj w Porozumieniu, zrób porządek, ponieważ my sobie nie dajemy rady" - ocenił Bielan.

Europoseł powtórzył, że 4 lutego Krajowy Sąd Koleżeński Porozumienia "wygasił kadencję Jarosława Gowina" jako szefa Porozumienia, ponieważ kadencja ta skończyła się w 2018 roku. Natomiast po tym fakcie - jak ocenił Bielan - Gowin wraz ze swoimi zwolennikami zaczął nielegalnie usuwać ludzi z Porozumienia.

"My nikogo nie wyrzucamy z naszej wspólnej partii, wręcz przeciwnie, zachęcamy do współpracy, apelujemy o to, żeby emocje wygasić, bo to nie służy naszej partii i Zjednoczonej Prawicy" - przekonywał Bielan.

Dodał, że jest spokojny, iż sąd powszechny przyzna jemu racje. Zaznaczył, że wicepremier Gowin powinien zająć się swoimi sprawami rządowymi, a sprawy partii "zostawić ludziom, którzy chcą uporządkować te kwestie po gigantycznym bałaganie, które on i jego współpracownicy w Porozumieniu narobili".

Potwierdził że wystosował do Gowina wezwanie o przekazanie siedziby partii i kompletu dokumentów. "To jest klasyczne wezwanie do przekazania kompletu dokumentów. Oczywiście nie zamierzamy przychodzić ze ślusarzami, usuwać kogokolwiek z lokalu, choć słyszałem, że Jarosław Gowin pierwsze, co zrobił, to wymienił zamki" - powiedział Bielan. "Chcemy zbadać politykę finansową partii, chcemy wiedzieć, na co idą składki członkowskie" - dodał.

Pytany, co będzie, jak Gowin zignoruje to wezwanie, Bielan powiedział, że będzie wtedy musiał zgłosić się do sądu rejestrowego z wnioskiem o interwencję.

Wicerzecznik Porozumienia: Bielan nie ma prawa oczekiwać przekazania siedziby partii i dokumentów

Wicerzecznik Porozumienia Jan Strzeżek pytany przez PAP, czy Jarosław Gowin otrzymał od Adama Bielana wezwanie do przekazania siedziby partii i kompletu dokumentów, przekazał, że "nic mu nie wiadomo, aby to oficjalnie dotarło". "Bardzo się cieszę, że Adam Bielan ma marzenia. To jest piękne, ale warto mieć marzenia, które są realne do zrealizowania" - stwierdził Strzeżek.

"Nie widzę podstaw, aby byłym członkom wydawać dokumenty albo klucze do biura partii. Adam Bielan jest byłym członkiem Porozumienia, więc nie ma prawa mieć takich oczekiwań" - oświadczył zastępca rzecznika Porozumienia.

Odnosząc się do zapowiedzi Bielana o ewentualnym zgłoszeniu sprawy do sądu rejestrowego, Strzeżek podkreślił, że "znając ostatnie wyskoki Adama Bielana, to pewnie zwoła kilku kolegów, którzy przedstawią się jako sąd rejestrowy i będzie w stanie uchwalić wszystko, ale to nie ma nic wspólnego z zarządem Porozumienia czy tym, że prezesem partii jest Jarosław Gowin" - zaznaczył.

W ostatnim czasie doszło do sporu w kwestii kierownictwa Porozumienia. Europoseł Adam Bielan uważa, że zarząd partii, rozszerzony w październiku 2020 r. na wniosek lidera partii Jarosława Gowina został uzupełniony niezgodnie ze statutem i w związku z tym nie uznaje on decyzji podejmowanych przez ten zarząd i jego prezydium za ważne. Ponadto, zdaniem Bielana, trzyletnia kadencja Gowina, upłynęła w kwietniu 2018 r., bo na nadzwyczajnym kongresie partii jesienią 2017 r. wyboru prezesa nie przeprowadzono. Bielan uważa też, że od 4 lutego w wyniku decyzji sądu koleżeńskiego, jako przewodniczący Konwencji Krajowej Porozumienia przejął obowiązki prezesa partii.

Z kolei Jarosław Gowin i jego zwolennicy przekonują, że 5 lutego decyzją krajowego sądu koleżeńskiego Bielan oraz poseł Kamil Bortniczuk zostali wykluczeni z Porozumienia, a powodem było wielokrotne łamanie statutu partii. Z kolei w sobotę ten sam sąd koleżeński zdecydował o wykluczeniu z Porozumienia kolejnych ośmiu członków, w tym trzech posłów; wśród wyrzuconych z ugrupowania są m.in. wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Żalek, wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas, minister-członek RM Michał Cieślak i Włodzimierz Tomaszewski. Powodem tej decyzji było także wielokrotne łamanie statutu partii.

Rzeczniczka Porozumienia Magdalena Sroka powiedziała w poniedziałek w TVN24, że "w tej chwili nie widzi innej możliwości" niż odwołanie z rządu przez premiera Mateusza Morawieckiego trzech członków RM, którym partia cofnęła rekomendacje.(PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz

pś/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
2kbb
Możemy podziękować Gowinowi za masę zgonów w drugiej fali i upadłych biznesów z powodu przesuniętych wyborów Prezydenta. Jego synalek który robi klipy przeciw Rządowi z którego jego ojczulek się żywi... Co za menel i hipokryta !!!
karbinadel
Nie wiem, co jarasz, ale efekt jest naprawdę fest
pstrzezek
Kolejny głupawy bot z random nickiem, tym razem zlecenie z KC na Gowina który stracił względy prezesa. Stajecie się przewidywalni.
anty12
Gowin, k jedziesz z tym parobem JArka na otro. Pradem po plecach.
darius19
szkoda Pana Gowina. Zdroworozsadkowa, prawdziwa prawica. Prezes, zdaje sie go rozrabia.
and00
Gowina o zdrowy rozsądek bym nie podejrzewał
Raczej o wielkie ego i bufonade
Np jak chciał przełożenia wyborów z wiosny na jesień bo było po 1k zachorowani dziennie...
ile partii on już zaliczył...
dadar123 odpowiada and00
Gowin, Bielan, PiS, wszyscy jednakowi kłamcy
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
konik_garbusek
Zabawne jest to jak ten cały cyrk nazywa się "prawicą" :)) Boki zrywać.
ehalley
Żadna to prawica. Zlepek przebierańców przy korycie.

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki