REKLAMA

Brukselska wywiadownia: Biden skapitulował w sprawie Nord Stream 2

2021-02-24 10:47
publikacja
2021-02-24 10:47

Administracja nowego prezydenta USA Joe Bidena de facto skapitulowała w sprawie gazociągu Nord Stream 2 - taki jest główny wniosek opublikowanej w środę analizy autorstwa brukselskiej wywiadowni gospodarczej Eurointelligence.

Brukselska wywiadownia: Biden skapitulował w sprawie Nord Stream 2
Brukselska wywiadownia: Biden skapitulował w sprawie Nord Stream 2
fot. KEVIN LAMARQUE / / Reuters

Powodem takiej konstatacji jest treść raportu amerykańskiego Departamentu Stanu m.in. na temat sankcji wobec firm zaangażowanych w budowę NS2, który został przedstawiony Kongresowi.

"Departament Stanu USA przekonał sam siebie, że istnieje eleganckie rozwiązanie problemu Nord Stream 2. Przedstawił Kongresowi raport, w którym podtrzymuje istniejące sankcje wobec 18 firm, w większości rosyjskich, ale nakłada moratorium na nowe sankcje. Administracja twierdzi, że zachowuje prawo do nakładania nowych sankcji w dowolnym momencie, ale zamiast tego chce kontynuować zakulisową dyplomację" - relacjonuje Eurointelligence, interpretując sytuację jako triumf niemieckich negocjatorów.

Moratorium na sankcje ułatwi Niemcom i Rosji przyspieszenie ukończenia gazociągu, a co najważniejsze - przeprowadzenie certyfikacji bezpieczeństwa - podkreślają eksperci.

"Faktyczna kapitulacja administracji Bidena oznacza również koniec ponadpartyjnego konsensusu w Kongresie USA. Republikanie oskarżają administrację Bidena o działanie wbrew woli Kongresu i zagrażanie bezpieczeństwu USA poprzez wspieranie uzależniania się Europy od rosyjskich nośników energii" - czytamy w analizie.

Z informacji Eurointelligence wynika, że niemiecki Urząd Kanclerski i MSZ traktują zaskakujące posunięcie administracji Bidena jako gest demonstrujący niechęć do pogłębiania kryzysu we wzajemnych relacjach między Waszyngtonem i Berlinem.

"Stany Zjednoczone chyba nie do końca rozumieją, że raczej nie dostaną od RFN w zamian nic konkretnego. Gdy gaz zacznie płynąć, nie można będzie objąć sankcjami rosyjskiego eksportu ropy i gazu. Niemcy nie sprzymierzą się też ze Stanami Zjednoczonymi w kwestii Chin, biorąc pod uwagę znaczenie Chin jako największego rynku niemieckiego eksportu oraz zależność Niemiec od chińskiej technologii telekomunikacyjnej. Nie zobaczymy też żadnego znaczącego wzrostu niemieckich wydatków na obronę w żadnej przewidywalnej konstelacji koalicyjnej" - podsumowuje brukselska wywiadownia.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz

Źródło:PAP
Tematy
Miejski model Ford Puma. Trwa wyjątkowa wyprzedaż

Komentarze (16)

dodaj komentarz
1as
Jeszcze dużo szkód narobi, zanim odejdzie na zasłużony odpoczynek...
darius19
wiedzialem "w ciemo" ze bedzie "ajwaj_".Adwokat wzorcowych demokracji ze wschodu(Rosji,Bialorusi,Chin.Korei.Pln). Temat dla pryncypala o pierwszorzednym znaczeniu. On juz zachodowi dokopie,ze hoho.
ajwaj_
Wyjscia nie ma, Rosjanie maja teren budowy na muszce
S-400, hyper-sonic itd.
Akademik Cherski przyplynal w eskorcie z Dalekigo Wschodu

Oddanie spornego polskiego Bornholmu PISa hojnym gestem podarowala za friko
Jankesi potrzebuja jakis sojuszników, bo sie wykruszaja powoli,
Merkel tez nie bedzie sojusznikiem kal-bojów
ortograf
Nie "jakiś sojuszników" tylko "jakiCHś sojuszników". Sorry ale mój nick zobowiązuje.
ajwaj_ odpowiada ortograf
i co?
bedziesz korekte robic, nie ten portal > gdzies podstawówki poszukaj
prs
Fake news?..

Wirusik?..

Pozyjemy, zobaczymy..

przemek_opinia
Tego można było się spodziewać. Biden będzie miał w d... tę część Europy. Dzięki Trumpowi i wspólnym interesom z Polską wszystko szło dobrze i praktycznie Niemcy już się wycofały z NS2 po tym jak swój znak sprzeciwu wyraziła też Francja. A tu proszę, nagle wystarczy Bidena starego dziadka potraktować zakulisowymi gierkami, niemieckimi Tego można było się spodziewać. Biden będzie miał w d... tę część Europy. Dzięki Trumpowi i wspólnym interesom z Polską wszystko szło dobrze i praktycznie Niemcy już się wycofały z NS2 po tym jak swój znak sprzeciwu wyraziła też Francja. A tu proszę, nagle wystarczy Bidena starego dziadka potraktować zakulisowymi gierkami, niemieckimi obietnicami, poklepać po ramieniu i znów obecny prezydent USA może wrócić do zajmowania się LGBT, ekologią i "zakończeniem separacji białych".
artureg
A taki miał być demokratyczny, sprawiedliwy, walczący z reżimami. A tu cyk i Biden zamyka oczy na nowy pakt radziecko-niemiecki. Demokraci zawsze mieli w d. środkową Europę.
jes
Ty masz tak od dziecka? Twoi pisiarze tak potraktowali Bidena, że uznał Polskę jako wroga i ma w du..pie NS2.
przemek_opinia odpowiada jes
Obrońca interesów USA i Bidena się znalazł. I według ciebie Polska znów zła. A może spojrzysz na to z innej perspektywy. To on nas potraktował jako wroga w tym momencie i ma nas w d****, my jeszcze nie mieliśmy okazji do potraktowania go jako wroga. Ale brednie jak pójdą w eter to może ktoś w nie uwierzy co nie.

Powiązane: Joe Biden

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki