REKLAMA

FIT FOR 55Droga walka o klimat. Remonty budynków (a tych nie brakuje) mogą pochłonąć ponad bilion złotych

2023-06-03 06:00
publikacja
2023-06-03 06:00

Koszty realizacji strategii klimatycznej Fit for 55 związane z remontami budynków będą bardzo duże. W skali roku mówimy o kwotach na poziomie ok. 1,5-2,0% PKB.

Droga walka o klimat. Remonty budynków (a tych nie brakuje) mogą pochłonąć ponad bilion złotych
Droga walka o klimat. Remonty budynków (a tych nie brakuje) mogą pochłonąć ponad bilion złotych
fot. Andrzej Bogacz / / FORUM

W kontekście unijnej strategii klimatycznej Fit for 55 sporo mówi się chociażby o zakazie sprzedaży nowych samochodów spalinowych po 2035 r. (z wyjątkiem aut, których silniki będą spalać wodór lub benzynę syntetyczną). Kwestie związane z dekarbonizacją motoryzacji są oczywiście bardzo ważne, ale wydaje się, że większe znaczenie gospodarcze i społeczne mają plany UE związane z osiągnięciem bezemisyjności budynków w 2050 r.

Chodzi m.in. o koszty masowych remontów, które można szacować jako 1,5-2,0% polskiego PKB rocznie. Warto przypomnieć, że jeszcze niedawno podobną część PKB stanowiły wydatki na obronność. Mówimy zatem o ogromnych kwotach, które zostaną wydatkowane na remonty polskich budynków. Portal RynekPierwotny.pl wyjaśnia, z czego będzie wynikała konieczność wydatkowania ok. 1,5 bln zł na modernizację budynków.

Bezemisyjność budynków - w UE trwają już ostateczne uzgodnienia

Krajowe media przy okazji prac nad nowelizacją unijnej dyrektywy EPBD już informowały o zapowiadanej konieczności osiągnięcia zeroemisyjności przez niemal wszystkie budynki mieszkalne do roku 2050. Warto jednak sprawdzić, co to dokładnie oznacza w świetle znowelizowanej wersji dyrektywy o efektywności energetycznej budynków (EPBD), którą Parlament Europejski przegłosował 14 marca 2023 roku. Ostateczny kształt tego aktu prawnego będzie jeszcze przedmiotem uzgodnień wewnątrzwspólnotowych (tzw. trilogów). Wydaje się jednak, że szanse na znaczące złagodzenie klimatycznego kursu dotyczącego budynków są niewielkie.  

Nowe regulacje: wymagania są wyższe, niż sądzimy

Nowa odsłona dyrektywy EPBD, która niedawno była przedmiotem głosowania w Parlamencie Europejskim, to bardzo obszerny dokument liczący sobie niemal 130 stron. Oto bardzo ważne wnioski płynące z tego aktu prawnego:

  • Zasób budynków z UE w 2050 r. ma być już zeroemisyjny (z wyjątkami dotyczącymi np. zabytków, niektórych budynków przemysłowych i obiektów kultu religijnego).  
  • Zeroemisyjny budynek to ogólnie rzecz biorąc taki, który spełnia wymogi dotyczące zużycia energii pierwotnej oraz nie powoduje emisji dwutlenku węgla z paliw kopalnych.
  • Limit zużycia energii pierwotnej w przypadku budynków mieszkalnych z Polski wyniesie 65 kWh/(mkw. x rok). Dla budynków biurowych przewidziano wyższą wartość - 85 kWh/(mkw. x rok). Limity dotyczące pozostałych budynków będą ustalane na poziomie krajowym.
  • Niemal wszystkie nowe budynki (w tym mieszkalne) będą musiały spełniać powyższe wymogi już od 2028 r. W przypadku budynków użyteczności publicznej ma obowiązywać termin krótszy o dwa lata.

W kontekście wspomnianych limitów zużycia energii pierwotnej warto zwrócić uwagę na kluczową kwestię. Mianowicie obecne limity tego zużycia dotyczą wyłącznie nieodnawialnej energii pierwotnej (zobacz paragrafy 328-329 rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r.). Przepisy przyjęte przez Parlament Europejski sugerują natomiast, że po zmianach limit zużycia energii pierwotnej ustalony np. dla budynków mieszkalnych w Polsce (65 kWh/(mkw. x rok)) będzie obejmował zarówno energię ze źródeł odnawialnych, jak i nieodnawialnych.

Czy 1,5% PKB rocznie to zbyt optymistyczny szacunek?

Oszacowań kosztu remontów budynków związanych z Fit for 55 jest na razie bardzo niewiele. Rządowe obliczenia zawarte w Długoterminowej strategii renowacji budynków z 9 lutego 2022 r. wskazują, że średnie roczne nakłady inwestycyjne na renowację budynków mogą stanowić równowartość około 1,5% polskiego PKB. W przypadku rekomendowanego scenariusza renowacji, który ponad rok temu przyjął rząd, mówimy o sumie wydatków wynoszącej ok. 1,5 bln zł przez 30 lat.

Rząd w swojej strategii renowacyjnej założył, że do 2030 roku środki UE zabezpieczą ok. 75% z 400 mld zł kosztów inwestycyjnych. Mowa o wydatkach na remonty budynków mieszkalnych i budynków użyteczności publicznej. Rodzi się jednak pytanie, czy pełne wykorzystanie wspomnianych funduszy będzie możliwe (np. z przyczyn politycznych). Inne wątpliwości są związane z możliwym wzrostem kosztów energii oraz materiałów budowlanych - również na skutek wysokiego popytu. Zgodnie z nowymi regulacjami UE rząd będzie musiał niebawem zaktualizować wyliczenia kosztów masowej renowacji budynków (w ramach krajowego planu renowacji budynków).

Nasza budynkowa rzeczywistość - jest co remontować

W ramach podsumowania warto zaprezentować ciekawe dane na temat energochłonności polskich budynków mieszkalnych. Poniższa tabela informuje, że w przypadku domów, kamienic i bloków sprzed 1994 roku mediana rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną jest około cztery razy większa od obecnych limitów. Niestety analogiczne dane dotyczące np. starszych szkół, urzędów i szpitali nie wyglądają wiele lepiej.

Andrzej Prajsnar

Źródło:
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (31)

dodaj komentarz
jpelerj
Z 30 komentarzy poniżej 20 jest produkcji czegoś o nicku jenak, chyba bota napisanego przez gimnazjalistę. Urywane teksty bez sensu, zamulające forum. Naprawdę administrator nie może tego pousuwać?
najmadrzejszy
Budowalem niedawno. Bardzo duzo rzeczy koniecznych na budowie jest z Niemiec...chemia /kleje, masy uszcz/, osprzet elektryczny, narzedzia i technika mocowania /Bosch, Wurth/, dachowki, tynki elewacyjne itp.
No i o to chodzi.......
matheous
fit for 55 i europa federacyjna to takie projekty, które z automatu powinny w takich krajach jak Polska uruchomić chociaż dyskusję na temat wyjścia z unii.
Nie twierdzę, że z unii powinniśmy wyjść ale brak takiej dyskusji w świetle tak katastrofalnych (z naszego punktu widzenia) projektów jest delikatnie mówiąc głupotą.
Historia
fit for 55 i europa federacyjna to takie projekty, które z automatu powinny w takich krajach jak Polska uruchomić chociaż dyskusję na temat wyjścia z unii.
Nie twierdzę, że z unii powinniśmy wyjść ale brak takiej dyskusji w świetle tak katastrofalnych (z naszego punktu widzenia) projektów jest delikatnie mówiąc głupotą.
Historia dowodzi przemijalności sojuszy i rozpadów koalicji miedzynarodowych.
My tymczasem zapewniamy ich, ze nigdy z ue nie wyjdziemy wiec po co oni maja sluchac naszego głosu?
marenio
Pełna zgoda. Co więcej, powinniśmy mieć przygotowany scenariusz na wypadek polexitu lub rozpadu Unii wraz z projektami alternatywnych umów międzynarodowych. Miejmy nadzieję, że nie będą potrzebne, ale lepiej nie znajdować się w sytuacji Brytyjczyków, którzy musieli improwizować pod presją czasu.
niepejsiaty_polak
Pogięło gostków! Jedyną drogą jest ograniczenie populacji urzedasów w UE i innych pomniejszych urzedasów. Po ograniczeniu ich populacji - klimat Ziemi na pewno się poprawi, a ludziom będzie żyło się dostatniej.
bha
Raczej dodatkowe rynkowe dojenie z kasy pod płaszczykiem szczytnej idei wielkiej ochrony światowego klimatu.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
jenak
Z dużą dozą prawdopodobieństwa.... nigdy.

Już się nad tym rozwodziłam wielokrotnie. Zaczął mnie już boleć nadgarstek. Przestałam.


Gwarantem jest nie kto inny a........................... leming. Bezrefleksyjny. Żeby tylko.


Jedynie jakieś ekstraordynaryjne wydarzenie lub zbiór takowych (wydarzeń) jak
Z dużą dozą prawdopodobieństwa.... nigdy.

Już się nad tym rozwodziłam wielokrotnie. Zaczął mnie już boleć nadgarstek. Przestałam.


Gwarantem jest nie kto inny a........................... leming. Bezrefleksyjny. Żeby tylko.


Jedynie jakieś ekstraordynaryjne wydarzenie lub zbiór takowych (wydarzeń) jak np. wojna a koniec pandemii i wyszczepień...

A tak....jak wyżej. Na leminga, który dominuje w "debacie" nie ma co liczyć.
jenak
Sztuczna z robotem wezm0 to na klatE.

Innego wyjścia nie ma.

Chyba że w fałenie bajaj0 inaczej.

Powiązane: Pakiet klimatyczny "Fit for 55"

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki