REKLAMA

Będzie walka o pracowników na święta? Na razie stawki bez fajerwerków

Weronika Szkwarek2016-11-17 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2016-11-17 06:00

Zachęcają bonami, reklamują się na dworcach, autobusach, stawiają automaty do rekrutacji – firmy rozpoczęły przedświąteczne poszukiwania sezonowych pracowników. Eksperci przewidują, że stawki będą wyższe, a pracy więcej niż w okresie przedświątecznym rok temu.

Handel, produkcja i logistyka – to tutaj w związku z sezonem świątecznym poszukujący dodatkowego zajęcia powinni bez problemu znaleźć źródło dochodu przed Bożym Narodzeniem.

Redakcja Bankier.pl sprawdziła, czy zmiany na rynku pracy przyczyniły się do wyższych niż przed rokiem stawek.

fot. / / FORUM

Stawki wyższe niż przed rokiem?

Jak przewidują eksperci z Work Service, nadchodzący okres świąteczny będzie różnił się od poprzedniego. – Zbliżająca się pełnia sezonu zapowiada się wyjątkowo, między innymi ze względu na mocną presję płacową i wzmożoną konkurencję o kandydatów, także wśród sektorów niekojarzonych potocznie z biznesem świątecznym. Takie sektory, jak logistyka czy produkcja będą konkurować o pracowników z branżą handlową i promocyjną. To spowoduje, że stawki wynagrodzeń w tym roku przekroczą poziom 12-13 zł brutto za godzinę – komentuje dla Bankier.pl Krzysztof Inglot.

Ponadto w obawie o mniejsze zainteresowanie zatrudnieniem na stanowiskach produkcyjnych, pracodawcy mogą podnosić wynagrodzenie dla pracowników sezonowych. Zdaniem ekspertów, ma to związek z programem rządowym "Rodzina 500 plus". – Dodatkowym czynnikiem wpływającym na obecne warunki jest obowiązywanie programu "Rodzina 500 plus", który może ograniczyć dostępność pracowników sezonowych i stymulować wyższe oczekiwania płacowe. Stąd część pracodawców rozpoczyna w tym roku wcześniej akcje rekrutacyjne i rozważa wyższe stawki niż w roku ubiegłym – mówi w rozmowie z Bankier.pl Inglot.

Ostatnie akcje rekrutacyjne znanych firm zdają się potwierdzać powyższe stwierdzenia. Tesco oferuje 100 złotych w bonie na zakupy dla każdego pracownika, który poleci odpowiedniego kandydata do pracy tymczasowej przed świętami Bożego Narodzenia. A dla tych, którzy „chcą zostać pomocnikiem świętego Mikołaja”, Amazon proponuje pracę w swoich centrach dystrybucyjnych pod Wrocławiem i Poznaniem.

Średnio 14 zł brutto za godzinę

Eksperci z Leasing Team również mówią o tym, że stawki oferowane przez pracodawców przed świętami będą atrakcyjne. Sprawdziliśmy, czy pracownicy sezonowi będą mogli liczyć na lepsze warunki płacowe.

Stawki oferowane pracownikom sezonowym pod koniec 2016 r.

Stanowisko

Stawka za godzinę pracy

Magazynier

Od 12 do 15 zł brutto

Pakowacz, pracownik sortowni

Od 11 do 16 zł brutto

Operator wózka widłowego

Od 17 do 19 zł brutto

Hostessa

Od 15 do 20 zł brutto

Sprzedawca karpi

Od 12 do 14 zł brutto

Praca w roli świętego Mikołaja

Od 40 do 60 zł netto*

*Dane udostępnione przez LeasingTeam
Źródło: opracowanie własne Bankier.pl na podstawie ogłoszeń dostępnych na portalu Olx.pl w kategorii „Praca sezonowa”.

Okazuje się, że na ten moment, przed szczytem sezonu, stawki oferowane pracownikom tymczasowym nie zwalają z nóg. Niewiele z nich przekracza minimalne wynagrodzenie krajowe, płaca za godzinę rzadko wynosi więcej niż 15 zł brutto. Na nieco wyższe zarobki mogą liczyć operatorzy wózków widłowych, jednak zaproponowana stawka, jak zastrzegają pracodawcy w ogłoszeniach, będzie zależna od posiadanych umiejętności. Dość często w ogłoszeniach widać, że zatrudniającym zależy na pozyskaniu pracowników, którzy mają jeszcze status studenta. Tej grupie oferuje się średnio o złotówkę netto wyższe stawki niż osobom, którym pracodawca będzie musiał opłacić składki ZUS.

W zakresie zawodów już niezwiązanych bezpośrednio z produkcją lepsze płace oferują pracodawcy za pracę animatorów i hostess. Najwięcej zarobią animatorzy i chętni do wcielenia się w postać Świętego Mikołaja, bo nawet od 40 do 60 zł netto za godzinę. Jeżeli Mikołaj będzie animatorem w trakcie zabawy mikołajkowej dla dzieci np. w domu prywatnym i będzie konieczny również dojazd do klienta, jego stawka może wzrosnąć nawet do 100 zł netto. Dobrze zarobią również magazynierzy, którzy otrzymają 20 zł brutto na godzinę, a osoby pracujące na stanowisku hostessy mogą liczyć na stawkę w wysokości od 13 do 16 zł brutto na godzinę – wylicza Marta Pilipowicz z LeasingTeam. 

Podsumowując, mimo zapowiedzi ekspertów rynku pracy, fajerwerków w liczbie ogłoszeń i proponowanych stawkach na razie nie ma. Trudno też być pewnym, że w grudniu sytuacja pracowników sezonowych się polepszy – wszystko wskazuje na to, że zarówno stawki, jak i liczba wolnych stanowisk będzie podobna do tych sprzed roku. 

Źródło:
Weronika Szkwarek
Weronika Szkwarek
redaktor Bankier.pl

Zajmuje się tematyką prawa pracy. Pisze o związanych z nim nadużyciach i wyzwaniach, jakie stoją przed obecnym rynkiem pracownika. W swoich artykułach zajmuje się również problemami polskich i zagranicznych konsumentów. Autorka cyklu "Życie po etacie", w którym opowiada historie osób decydujących się na zamianę umowy o pracę na własną działalność gospodarczą.

Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (15)

dodaj komentarz
~as
Jakaś durnota mikołajowa dużo więcej warta niż ciężka praca w magazynie, bezsens.
~asa
Ta durnota mikolajowa jest wiecej warta, bo jest ograniczony czas, w jakim moze zostac wykonana. 6 grudnia wypada we wtorek, a wiec wiekszosc dzieci do poludnia jest w zlobku/przedszkolu/szkole. Trzeba w pare godzin odwiedzic jak najwiecej chetnych. A czasu niewiele - zwykle 4-5 godzin. Stad tez takie stawki. Popyt jest wiekszy, Ta durnota mikolajowa jest wiecej warta, bo jest ograniczony czas, w jakim moze zostac wykonana. 6 grudnia wypada we wtorek, a wiec wiekszosc dzieci do poludnia jest w zlobku/przedszkolu/szkole. Trzeba w pare godzin odwiedzic jak najwiecej chetnych. A czasu niewiele - zwykle 4-5 godzin. Stad tez takie stawki. Popyt jest wiekszy, niz podaz. W przypadku, gdyby 6 grudnia wypadal w sb/ndz ceny za usluge byly by mniejsze. I bylo by tez wiecej chetnych do przebrania sie w ten dzien za mikolaja.
~niepelnosprawny_org
"Jak przewidują eksperci z Work Service..." - pan prezes Work Service przecież mówił, że potrzeba nam kilka milionów Ukrainców, bo mamy takie braki kadrowe...
jakkolwiek nie polecam...
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Bartek
W Warszawie mniej niz za 20 zl za godzine to niewolnicza stawka
~anna
jako nauczycielka mam 75 zł za godzinę , jestem w szoku że lud jest w stanie z głodu rzucić się na takie ...pożal się Boże propozycje
~Sauer
Dziwny kraj !! 14 brutto ! Wtf ?
~1polak
Dodaj do tego poprawke za atak islamistow i scieta glowe. Wychodzi ci 6,50 pln za godzine.
~podatek
Nie opłaca się pracować za takie stawki. A to są jeszcze kwoty brutto! Widać ile zżerają wysokie podatki. A finansować ma to osoba pracująca.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki