Będzie trudniej o kredyt – nowelizacja Rekomendacji S

analityk Bankier.pl
Komisja Nadzoru Finansowego przyjęła 25 stycznia nowelizację Rekomendacji S. Wprowadza ona m.in. nowe założenia do procedury badania zdolności kredytowej w przypadku kredytów długoterminowych oraz kredytów walutowych.

Komisja zrezygnowała z propozycji ograniczenia udziału kredytów walutowych w portfelach banków do 50%. Zapis ten, umieszczony w ogłoszonym w lecie 2010 r. projekcie, budził spore kontrowersje. Protestowały w szczególności banki – Związek Banków Polskich w opublikowanym w sierpniu zeszłego roku stanowisku przewidywał negatywne konsekwencje tego rozwiązania: problemy banków z płynnością, niebezpieczeństwo wystąpienia kolejnej wojny depozytowej i wzrost cen złotego na rynku międzybankowym. Wprowadzenie limitu skazywałoby część banków na faktyczne zamrożenie oferty kredytów denominowanych w walutach obcych, a dla klientów detalicznych oznaczałoby utrudniony dostęp do finansowania opartego o waluty inne niż polski złoty.

Zdolność kredytowa po nowemu


Wśród umieszczonych w ostatecznej wersji znowelizowanej rekomendacji zapisów znalazły się fragmenty szczególnie interesujące potencjalnych kredytobiorców. Zmienia się podejście do badania zdolności kredytowej w przypadku kredytów z okresem spłaty dłuższym niż 25 lat. Bank oceniając możliwości finansowe wnioskodawcy, który stara się o kredyt na 30 czy 40 lat, będzie sprawdzał czy kredytobiorca podoła spłacie rat przy założeniu, że kredyt zostanie udzielony na ćwierć wieku. Oznacza to przeprowadzanie symulacji w oparciu o wyższe zakładane raty kredytowe, co bezpośrednio przełoży się na wyższe wymagania co do sytuacji finansowej kredytobiorcy.Co więcej, jeśli w okresie spłaty kredytu kredytobiorca wkroczy w wiek emerytalny, to bank powinien uwzględnić w badaniu zdolności kredytowej zmianę wysokości dochodu wnioskodawcy. W jaki sposób banki oceniać będą przyszłe dochody emerytów? Tego jeszcze nie wiadomo, ale zapis ten może budzić uzasadnione kontrowersje. Osiągnięcie wieku emerytalnego nie jest jednoznaczne z przejściem na emeryturę (i zmianą poziomu dochodów), a w perspektywie najbliższych 25 lat trudno nawet ocenić jaka będzie granica wieku uprawniająca do świadczeń emerytalnych (planuje się jej podniesienie).

Zmianie ulega także wskaźnik wydatków na obsługę długu w stosunku do dochodów netto używany podczas badania zdolności kredytowej na potrzeby kredytów w walutach obcych. Do tej pory kredytobiorca nie mógł przeznaczać na spłaty rat więcej niż 50% swoich dochodów netto lub 65%, jeśli jego dochody przekraczały średnią krajową (niezależnie od waluty kredytu). Zgodnie z nowymi zasadami wskaźnik ten zostaje obniżony do 42% dla kredytów walutowych. Komisji przyświecała zapewne myśl o wprowadzeniu dodatkowego bufora bezpieczeństwa w przypadku gospodarstw domowych zaciągających zobowiązania denominowane w walutach. Można także podejrzewać, że zapis ten wprowadzono niejako zamiast ograniczeń dotyczących całości portfela kredytowego – w propozycji zmian w Rekomendacji S opublikowanej w zeszłym roku nie był on obecny. Jego bezpośrednim efektem będzie zapewne dalsze ograniczenie dostępu do kredytów walutowych.

Ostrożniej z kredytami


Nowelizacja Rekomendacji S będzie zapewne obiektem zażartych dyskusji. Ogłoszenie nowych zasad zarządzania ryzykiem kredytowania nieruchomości zbiega się w czasie z pierwszą od dłuższego czasu podwyżką stóp procentowych oraz informacjami o zawężaniu zasięgu rządowego programu Rodzina na Swoim. Wzrost ceny pieniądza i ograniczenie dostępu do kredytu mogą zagrozić dalszemu ożywieniu na rynku mieszkaniowym. KNF uzasadnia wprowadzane zmiany troską o stabilność sektora bankowego w Polsce i zwraca uwagę na niedojrzałość polskiego rynku kredytowego – niewłaściwą strukturę terminową bankowych aktywów i pasywów oraz słabą jakość procedur zarządzania ryzykiem.

Myślisz o własnym mieszkaniu? » Sprawdź, ile zyskasz z Rodziną na Swoim


Na przygotowanie się do większości opublikowanych zmian banki mają 6 miesięcy. Wybrane rekomendacje (m.in. zmieniające procedury badania zdolności kredytowej) zaczną obowiązywać najpóźniej przed końcem 2011 roku. Do tego czasu muszą zostać rozstrzygnięte i doprecyzowane liczne niejasności w przedstawionym przez KNF dokumencie. O faktycznym wpływie nowych regulacji na rynek finansowania nieruchomości przekonamy się zatem dopiero za ponad pół roku.

Michał Kisiel
Analityk Bankier.pl
m.kisiel@bankier.pl

Komentuje Analityk Bankier.pl, Krzysztof Kolany:

Lobby bankowe wygrało z naciskami polityków
„Zaskakująco” łagodna modyfikacja Rekomendacji S to wielkie zwycięstwo sektora bankowego nad naciskami płynącymi z NBP i Ministerstwa Finansów. Obie te instytucje domagały się faktycznego zakazania finansowania nieruchomości w walutach obcych, co poprawiłoby wskaźniki zadłużenia kraju i zwiększyłoby wiarygodność kredytową rządu. Ważniejsze okazały się jednak interesy branży bankowej, która skutecznie przytemperowała pierwotne propozycje KNF.
Zakazanie Polakom zadłużania się w walutach obcych najmocniej uderzyłoby w instytucje małe na polskim rynku, ale będące częścią dużych międzynarodowych grup bankowych. Dla nich kredytowanie mieszkań w euro to żyła złota. W całym procesie decyzyjnym nikt nie zapytał o zdanie klientów banków, którzy przez obie strony sporu traktowani są jak dzieci, którym trzeba coś zakazać lub na coś zezwolić.Michał Kisiel

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~B O J K O T

CZYLI DLA RODZINY Z DOCHODEM NETTO 5000 KREDYT W WALUCIE MAX 370.000
A W ZŁOTÓWKACH 380.000

CIERPLIWI CZEKAJĄ JESZCZE, A MIESZKANKA ZACZNĄ PIKOWAĆ DOJDĄ JESZCZE ZMIANY W RNS I POWTÓRKA Z KRYZYSU W MAJU
CIEKAWE ILU DEWELOPERÓ BĘDZIE WOLAŁO DOKŁADAĆ DO INTERESU TRZYMAJĄC WYSOKIE CENY ŻEBY TYLKO NIE ZEJŚĆ Z MARŻA DO 20% CZYLI CENY MIESZKAŃ MAX 4000 W WARSZAWIE I TO W APARTAMENTOWCACH

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~szalenstwo

To i tak jest subprime w wydaniu polskim.
Rodzina z dochodem 5000 netto co najwyżej nadaje się do spłat 1500zł raty.
To kredytowe szalenstwo doprowadzi nas do kompletnego upadku

! Odpowiedz
0 1 ~chevrolet

Z całego społeczeństwa, z wszystkich kochanych rodaków ! (...)
Otóż oświadczam wam, że wasz mąż stanu i płemieł (...) wasz
wielki człowiek, (...) to zwykły oszust, co was za nos wodzi, to
sprytny łajdak, fałszerz i jednocześnie kompletny kretyn !
Idiota niemający zielonego pojęcia nie tylko o ekonomii, lecz o
ortografii. To cham, bez cienia kindersztuby, bez najmniejszego
okrzesania ! Przyjrzyjcie się jego (..) prostackim manierom !
Skończony tuman, kompletne zero ! (...) Wulgarna figura spod
ciemnej gwiazdy, o moralności rzezimieszka. (...) To wy
wywindowaliście to bydle na piedestał ! '

A. Dołęga-Mostowicz: ' Kariera Nikodema Dyzmy '

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

!
Polecane
Najnowsze
Popularne