Będzie nowe superświęto? Zadziwiający pomysł senatorów

Senatorowie Platformy Obywatelskiej złożyli projekt uchwały mającej ustanowić nowe święto. Z uwagi na jego długość, można je nazwać nawet superświętem - donosi "Rzeczpospolita".

(fot. mizar_21984 / YAY Foto)

Dni Wolności - bo tak nazywałoby się nowe święto, trwałyby od 2 do 10 czerwca 2019 r. Polacy mieliby wspominać głównie pielgrzymkę papieża do Polski w 1979 r. (wtedy to padły słowa o odnowieniu oblicza tej ziemi), ale też przypadające w tym roku okrągłe rocznice: unii lubelskiej, pierwszego powstania śląskiego, agresji Niemiec i ZSRR, Okrągłego Stołu, wyborów czerwcowych i wejścia do NATO.

"Przez pomyłkę w treści zabrakło oczywiście okrągłego jubileuszu wstąpienia do UE, więc zgłoszę autopoprawkę" – mówi "Rzeczpospolitej" inicjatorka projektu senator Grażyna Sztark z PO. 

Z projektu wynika, że Senat miałby wezwać „obywateli, organizacje społeczne, środowiska edukacyjne i jednostki samorządu terytorialnego do godnego uczczenia Dni Wolności, ustanowionych, by przypomnieć, że wolność nie jest dana raz na zawsze".

Niestety, mimo że święto byłoby wyjątkowo długie, jak na polskie warunki, czas ten nie byłby wolny od pracy. 

Pomysł ten wpisuje się w widoczny ostatnio trend mnożenia nowych świąt. Gazeta przypomina, że zaczęło się to w 2016 r., kiedy to Sejm ogłosił 21 czerwca Dniem Przedsiębiorcy, a kilka miesięcy później ustanowił 22 października Dniem Praw Rodziny. Od 2017 r. 12 lipca obchodzony jest jako Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, a od 2018 r. mamy dwa nowe święta: Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką (24 marca) i Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych (19 października).

Najgłośniej było ostatnio o dwóch podobnych przypadkach: w 2018 roku poniedziałek, 12 listopada, ogłoszono jednorazowo świętem narodowym z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Drugi przypadek to pomysł PSL-u, by Wigilia i Wielki Piątek były dniami wolnymi od pracy. Ten pomysł nie spotkał się jednak z przychylnością parlamentu.

KWS

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 lkozierowski

Wow mam lepszy pomysł zróbmy święto Non stop

! Odpowiedz
2 4 ncc1701d

Przez moment zacząłem się zastanawiać, czy dzisiaj mamy prima aprilis. Tak dramatycznego potencjalnie dla polskiej gospodarki pomysłu, już dawno nikt w Polsce nie proponował. Straszne, że w sejmie są osoby, które nie ogarniają konsekwencji swoich propozycji.

! Odpowiedz
20 43 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
8 6 xxpp

I taki patologiczny komentarz dostaje same plusy.
Tak, wielki sukces Brytyjczyków. Świat marzy o handlu z UK i masowo będzie podpisywał umowy z krajem, którego najbliższy sąsiad jest od niego oddzielony barierami celnymi i granicami.

! Odpowiedz
118 21 trooper

Sorry panowie i panie, ale PIS to stręczycielstwo a PO porażka. Nadzieja w Biedroniu, powodzenia!

! Odpowiedz
53 26 adam-o

A co ze świętem 18 czerwca? W tym roku wyjątkowa rocznica-Ojciec Narodu Jarosław Wszechmogący obchodzi 70 urodziny.

! Odpowiedz
4 80 skaurus

W końcu wybrańcy narodu za coś muszą kasować te 10 tys. Dlaczego nie za wymyślanie idiotyzmów?

! Odpowiedz
26 65 jes

Uczciwie byłoby jakby każdy obywatel miał wakacje tak jak nauczyciele. Karta Nauczyciela dla każdego !!!

I niby dlaczego nie? Jak równo to równo.

! Odpowiedz
9 22 niewierzacyateusz

jak ty czy ja zachoruję w lipcu czy sierpniu i będziemy na zwolnieniu lekarskim tydzień lub nawet trzy to nadal będziemy mieć 26 dni roboczych urlopu , a belfer to sobie pochorował na urlopie , 26 dni roboczych to jest 5 tygodni urlopu , możesz sobie jednym ciągiem wziąć w wakacje:) byłem belfrem przez jeden rok szkolny sto lat temu , naprawdę nie ma czego belfrom zazdrościć , urlopu we wrześniu czy maju nie weźmiesz by po górach pochodzić we względnym luzie bez tłumów jak w lipcu i sierpniu , w listopadzie na kanary też się nie da , nie zazdrość bo nie ma czego

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 10 jes odpowiada niewierzacyateusz

O czym ty piszesz? Nauczyciele to grupa zawodowa będąca najczęściej na L4. Trzykrotnie biją na głowę, drugą grupę - służbę zdrowia. Nie ściemniaj.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.