REKLAMA

Będą dwa warianty bonu mieszkaniowego - dla osób bez własnego mieszkania i dla rodzin wielodzietnych

2021-05-15 13:19
publikacja
2021-05-15 13:19
Będą dwa warianty bonu mieszkaniowego - dla osób bez własnego mieszkania i dla rodzin wielodzietnych
Będą dwa warianty bonu mieszkaniowego - dla osób bez własnego mieszkania i dla rodzin wielodzietnych
fot. FamVeld / / Shutterstock

Dwa warianty bonu mieszkaniowego: społeczny - dla osób bez własnego mieszkania i rodzinny - dla rodzin wielodzietnych przewidują m.in. rozwiązania przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii jako element Polskiego Ładu - podał resort w komunikacie.

Propozycja bonu mieszkaniowego to element wspierania rozwoju mieszkalnictwa przewidzianego w tzw. Polskim Ładzie, czyli nowym społeczno-gospodarczym programie Zjednoczonej Prawicy na okres pocovidowy, który zaprezentowano na konwencji w sobotę.

Jak napisano w komunikacie resortu, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowało wiele konkretnych rozwiązań, z których jednym jest bon mieszkaniowy. Bon będzie stanowił nowy mechanizm finansowego wsparcia osób w zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych poprzez najem albo nabycie własnego mieszkania/domu jednorodzinnego lub wybudowanie domu jednorodzinnego.

Według resortu, bon mieszkaniowy przyznawany będzie w wysokości uzależnionej od liczby członków gospodarstwa domowego, ze szczególnym uwzględnieniem liczby dzieci oraz osób z niepełnosprawnością.

MRPiT przewiduje dwa warianty bonu mieszkaniowego: społeczny i rodzinny.

Społeczny bon mieszkaniowy będzie przeznaczony dla osób nieposiadających własnego mieszkania, których dochody ograniczają możliwość uzyskania kredytu. Realizowany będzie w Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej (partycypacja w TBS/SIM) albo spółdzielni mieszkaniowej (wkład mieszkaniowy w SM), od których wynajmowane/nabywane będzie mieszkanie. Jednoosobowe gospodarstwa domowe otrzymałyby pomoc w wysokości 5 tysięcy złotych, małżeństwo bez dzieci – 10 tys. zł, małżeństwo z jednym dzieckiem – 25 tys. zł, z dwojgiem – 40 tys. zł.

Z kolei rodzinny bon mieszkaniowy przyznawany będzie gospodarstwu domowemu, w skład którego wchodzi co najmniej troje dzieci lub osób z niepełnosprawnością. Ten rodzaj bonu będzie mógł zostać przeznaczony na partycypację w SIM/TBS, wkład mieszkaniowy w SM, a także na nabycie mieszkania/domu jednorodzinnego lub budowę domu jednorodzinnego. Jeżeli rodzina przed przyznaniem bonu nie posiadała własnego mieszkania lub domu jednorodzinnego, albo jeżeli powierzchnia tego domu lub lokalu nie przekraczała 65 m2, wysokość rodzinnego bonu mieszkaniowego dla rodziny z trojgiem dzieci wyniesie 100 tys. zł. Kwota ta będzie dodatkowo podwyższana o 15 tys. zł za każde kolejne dziecko.

Propozycja MRPiT przewiduje, że rodzinny bon mieszkaniowy przysługiwać będzie również, gdy członkowie rodziny posiadali wcześniej mieszkanie większe niż 65 m2. Kwota bonu dla rodziny z trojgiem dzieci wyniesie wówczas 55 tys. zł i również będzie podwyższana o 15 tys. zł za każde kolejne dziecko.

Bon mieszkaniowy będzie przyznawany na wniosek, decyzją terenowej jednostki organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Bon będzie można zrealizować od 1 stycznia do 31 grudnia roku następującego po roku jego przyznania, z możliwością przedłużenia – za opłatą – jego ważności o kolejny rok.

Środki będą przekazywane przez banki pośredniczące – w zależności od rodzaju bonu – na rachunek właściwego podmiotu (tj. TBS/SIM, SM, dewelopera etc.).

Jak wskazał działanie bonu na przykładzie rodziny z trojgiem dzieci Jarosław Gowin, w ramach bonu mieszkaniowego rodzina ta otrzyma dopłatę w wysokości 100 tys. złotych.

Resort podkreślił, że Polski Ład, obok wprowadzenia bonu przewiduje także powołanie rządowego programu poręczeniowo-gwarancyjnego dla spłaty kredytów hipotecznych.

Program ten, nad którym pracuje Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, przeznaczony jest dla osób posiadających zdolność kredytową, ale niedysponujących oszczędnościami na pokrycie wymaganego przez banki wkładu własnego. Wstępne założenia przewidują, że gwarancja udzielana będzie do wysokości 40 proc. wartości mieszkania, w przypadku gdy mamy do czynienia z zakupem mieszkania bez wkładu własnego, zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym. Efektem takiego rozwiązania ma być zniesienie lub znaczne ograniczenie nakładanego na kredytobiorców obowiązku wniesienia wkładu własnego. (PAP)

autorka: Małgorzata Werner-Woś

mww/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
darszi
Do Jasiek2017

Po pierwsze wypisujesz bzdury, a przy tym obrazasz wiele osob do czego nie masz prawa. Po drugie i najwazniejsze nie myl inteligencji z MARDOSICA, bo to ogromna roznica. Mozna byc bardzo inteligentnym i po prostu GPULIM lub dac sie oglupic na co wskazuje Twoj komentarz. Najbogatsze kraje na swiecie, miedzy innymi,
Do Jasiek2017

Po pierwsze wypisujesz bzdury, a przy tym obrazasz wiele osob do czego nie masz prawa. Po drugie i najwazniejsze nie myl inteligencji z MARDOSICA, bo to ogromna roznica. Mozna byc bardzo inteligentnym i po prostu GPULIM lub dac sie oglupic na co wskazuje Twoj komentarz. Najbogatsze kraje na swiecie, miedzy innymi, Szwecja, Finlandia, skutecznie realizauja polityke socjalna, na ktora tak wiele osob pluje w naszym kraju. Nie slysze nie widze komentarzy artykulów potepiajacych na ten temat?? Ciekwae dlaczego?? To proste, bo SKUTECZNIE WYPELNIAJA ROLE PANSTWA. Zachecam do poglebionej lektury i analizy. To jest niezwykle ciekawe i rodzi pytanie: dlaczego powtarzasz nielogiczne tezy zamiast zaczac myslec samodzielnie?? Zapraszam do realnego swiata, w ktorym biezesz odpowiedzialnosc za swoje slowa. Pozdrawiam i zycze wszystkiego dobrego :)
andregru
Osobiście nie porównywał bym naszej Polski do - " NAJBOGATSZE kraje na swiecie, miedzy innymi, Szwecja, Finlandia, skutecznie realizauja polityke socjalna, na ktora tak wiele osob pluje w naszym kraju." Plują Ci którzy są okradani przez władzę z zarobionych pieniędzy a cieszą się Ci którzy tą pomoc pobierają .
mararok
A może tym bez mieszkania to podatki do zera obniżyć i sobie uzbierają sami... Jak uzbiera sam to będzie bardziej szanował... Jak widzę tych ludzi z rządu co wcale nie szanują Naszych pieniędzy i nie Naszych to bym im nawet opłacił bilet w jedną stronę i wypad z tego kraju. Upadlają ludzi za ich własne pieniądze !
wark0cz
Na mieszkania jest 8% podatku VAT, dlaczego nie zwrócą po prostu pieniędzy? Kupują sobie obrzydliwie kolejne wybory, a dla najproduktywniejszej części społeczeństwa serwują kolejne regulacje i zadrukowują nasze oszczędności na śmierć.
jasiek2017
Bo PiS to partia dla nieudolnych życiowo a że tych jest większość to wygrywają wybory. Lepiej rządzić plebsem niż inteligencją tym bardziej, że rząd prawicy to takie samo IQ (no może trochę wyższe) niż ich elektorat.
uorenbufet odpowiada jasiek2017
Jeszcze niedawno piałes z zachwytu nad posunieciami tego samego PiSu!
jas2 odpowiada jasiek2017
Czytam komentarze ale inteligencji tu nie zauważyłem.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki