REKLAMA
PIT 2023

Beata Javorcik dla Bankier.pl: Polska może relatywnie skorzystać na pandemii

Maciej Kalwasiński2020-09-14 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2020-09-14 06:00

– Kryzysy zawsze otwierają nowe możliwości i ważne, by umieć je wykorzystać – mówi w rozmowie z Bankier.pl profesor Beata Javorcik, główna ekonomistka Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

Beata Javorcik dla Bankier.pl: Polska może relatywnie skorzystać na pandemii
Beata Javorcik dla Bankier.pl: Polska może relatywnie skorzystać na pandemii
/ Bankier.pl

"20 wyzwań na 20-lecie Bankier.pl" to specjalny program, w ramach którego redakcja razem z zaproszonymi gośćmi rozmawia o przyszłości 20 gorących obszarów gospodarki. W tym odcinku rozmawiamy o zmianach zachodzących w globalnej gospodarce na skutek pandemii koronawirusa i szansach, które w związku z tym ma Polska.

– Jednym z trwałych skutków pandemii będą zmiany w globalnych łańcuchach dostaw. Pandemia uświadomiła światu, jak bardzo zależni jesteśmy od Chin – twierdzi Javorcik.

– Firmy będą pod presją, by zmniejszyć ryzyko i zwiększyć odporność swoich łańcuchów dostaw na wstrząsy. Zamiast jednego dostawcy, lepiej będzie mieć dwóch dostawców, najlepiej z różnych krajów. To wiąże się z podniesieniem kosztów, ale jest to trend, który już się rozpoczął – zauważa.

Jej zdaniem dzięki automatyzacji część produkcji będzie można przenieść do krajów, gdzie koszty pracy są wyższe. – Zmiany w globalnych łańcuchach dostaw stanowią szansę dla Polski – mówi.

Co powinna zrobić Polska, by skorzystać na zmianach zachodzących w globalnej gospodarce? Jak może na nich zyskać Jan Kowalski? I czy protekcjonizm i nacjonalizm gospodarczy są dobrą odpowiedzią na kryzys? Na te pytania w rozmowie z Bankier.pl odpowiada profesor Beata Javorcik, główna ekonomistka Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

» Zobacz też inne odcinki z serii "20 wyzwań na 20-lecie Bankier.pl"

Źródło:
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (2)

dodaj komentarz
mmonline420
W pierwszej kolejności należy odwołać wszelkie restrykcje, zakończyć plandemię w Polsce i zapewnić klimat dla długoterminowego inwestowania.
carlito1
Jak na razie to Łukasz Sz. Najbardziej wraz z rodziną skorzystał na pseudo pandemii

Powiązane: 20 wyzwań na 20-lecie Bankier.pl

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki