REKLAMA

Banki odrabiają mobilny dystans

2015-11-18 11:30
publikacja
2015-11-18 11:30
fot. Novic /

DB Polska, BOŚ, Credit Agricole i Bank Pocztowy ruszają w spóźniony pościg za rywalami.

Mija sześć lat, od kiedy na polskim rynku pojawiła się pierwsza bankowa aplikacja mobilna — w Raiffeisen Banku. Sama bankowość mobilna ma znacznie dłuższą historię sięgającą 2000 r., kiedy WBK udostępnił klientom dostęp do konta za pośrednictwem przeglądarki WAP. Rocznicowe odniesienia są ważne, ponieważ właśnie ostatnie banki przygotowują się do uruchomienia usług mobilnych. Deutsche Bank właściwie jest już gotów.

DB długo bronił się przed tym segmentem, uważając, że jego klienci, ludzie o zasobniejszych portfelach, wolą bezpośredni kontakt z doradcą niż przez komórkę. Poza tym spółka matka w Niemczech, jak większość banków na rynku za Odrą, z nowoczesnymi technologiami jest nieco na bakier.

Ostatecznie DB przełamał się i udostępnia klientom bankowość mobilną w wersji przeglądarkowej, bazującej na technologii RWD (Responsive Web Designe). Nie jest to więc klasyczna aplikacja mobilna, lecz serwis dostępny poprzez stronę internetową dostosowujący się do rozmiarów ekranu urządzenia(na razie smartfonów i tabletów). Funkcjonalności na początek są ograniczone do podstawowych operacji, jak sprawdzenie salda, spłata karty, kredytu, założenie lokaty i zlecenie przelewów zdefiniowanych.

Z czasem dodawane będą kolejne funkcje. Równocześnie z bankowością mobilną DB oddaje klientom do użytku platformę on-line do wyszukiwania i porównywania funduszy z oferty banku. A jest ich sporo: 700 produktów z 18 TFI. Obydwa rozwiązania przygotował Asseco.

Prace nad mobile kończy Bank Ochrony Środowiska. Z naszych informacji wynika, że chce ją udostępnić klientom jeszcze w tym tygodniu. Usługa będzie dostępna w dwóch wersjach: aplikacyjnej, do pobrania z appstore’a, oraz w technologii RWD. Na przyszły rok zaplanowane są dwie mobilne premiery. Pierwszą na przełomie I i II kwartału ogłosi Credit Agricole, który od dłuższego czasu pracuje nad aplikacją mobilną.

Obecnie znajduje się w fazie testowej. Z pierwszych opisów wynika, że zawierać będzie standardowy zestaw usług i narzędzi: przelewy, spłata karty kredytowej, skaner QR kodów do opłacania rachunków masowych. Będzie też geolokalizacja z jedną niestandardową funkcją.

Otóż oprócz wyszukiwania placówek banku i bankomatów aplikacja wskaże sklepy, punkty usługowe oferujące zniżki w ramach klubu rabatowego Credit Agricole. Aplikację przygotowuje giełdowy Infovide- Matrix, natomiast dostawcą technologii jest Finanteq, laureat wyróżnienia „Best of show” jesiennej edycji nowojorskiego Finnovate, przeglądu firm fintechowych. W połowie przyszłego roku własne rozwiązanie mobilne zaprezentuje Bank Pocztowy, który na potrzeby projektu stworzył nową markę enveloBank.

Będzie to serwis internetowy dostosowany do urządzeń mobilnych z rozbudowanymi funkcjami ułatwiającymi opłacanie miesięcznych rachunków. Wśród banków, które już oferują usługi mobilne, trwa rywalizacja na ulepszenia i poprawki w aplikacjach mobilnych.

Niedawno Citi Handlowy dodał do „apki” opcję „snapshot”, umożliwiającą wgląd w rachunki bankowe i karty bez logowania. W tym tygodniu PKO BP uruchomił aplikację mobilną z prawdziwego zdarzenia, zastępującą IKO w starej wersji, gdy była głównie narzędziem płatniczym. W wersji poprawionej jest sporo nowości: od sposobu aktywacji aplikacji po możliwość wnioskowania o pożyczkę za pośrednictwem smartfona. © Ⓟ

Eugeniusz Twaróg, Puls Biznesu

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~kam
"Pierwszą na przełomie I i II kwartału ogłosi Credit Agricole, który od dłuższego czasu pracuje nad aplikacją mobilną."
Pracują nad aplikacją mobilną już 3 lata...
~marko
LoL, w rajfie pojawiła sie pierwsza apka mobilna? a ja dopiero teraz załatwiłem sobie mobilny bank i sie cieszyłem, że jestem taki do przodu O.o

Powiązane: Bankowość 3.0 - Aktualności

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki