WYKRESY TYGODNIABanki kontra TSUE, inflacja, stopy i kryzys demograficzny. Tydzień na wykresach

Katarzyna Waś-Smarczewska2023-06-17 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-06-17 06:00

TSUE, GUS, Fed, EBC. Te skrótowce powtarzały się w tym tygodniu najczęściej na łamach Bankier.pl. Przyjrzyjmy się najważniejszym wydarzeniom ostatnich siedmiu dni zilustrowanym na wykresach.

Banki kontra TSUE, inflacja, stopy i kryzys demograficzny. Tydzień na wykresach
Banki kontra TSUE, inflacja, stopy i kryzys demograficzny. Tydzień na wykresach
fot. alexgo.photography / / Shutterstock

1. Inflacja spadła, ale ceny wciąż rosną 

GUS potwierdził majowy spadek inflacji CPI w Polsce. Równocześnie w wielu kategoriach odnotowano silny wzrost cen zarówno w relacji rocznej, jak i względem poprzedniego miesiąca. Za większość majowej dezinflacji odpowiadały taniejące paliwa i węgiel.

2. Tak sektor bankowy zareagował na wyrok TSUE w sprawie frankowców

W reakcji na wyrok TSUE w sprawie dotyczącej kredytów frankowych i wzajemnego wynagrodzenia za korzystania z kapitału polski sektor bankowy pogłębił przecenę, z jaką zaczął się czwartkowy handel na GPW. Jednak obsunięcie o ok. 2,5 proc., to było wszystko, co zdołała wygenerować pierwsza emocjonalna reakcja. W kolejnych godzinach sektor odrabiał straty, a kursy pięły się do góry i ostatecznie indeks i większość banków skończyła na plusie.

Bankier.pl

3. Fed robi „pauzę” w cyklu. Więcej podwyżek już nie będzie?

Federalny Komitet Otwartego Rynku po raz pierwszy od stycznia 2022 roku zdecydował się na brak podwyżki stóp procentowych. Oznacza to, że stopa funduszy federalnych pozostała bez zmian na najwyższym poziomie od 2007 roku.

Rezerwa Federalna

4. EBC zaostrzył politykę monetarną. Stopy procentowe w strefie euro najwyższe od 2008 roku

Zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego zdecydowała się na kolejną podwyżkę stóp procentowych, windując koszty kredytu do najwyższego poziomu od czasów Wielkiego Kryzysu Finansowego.

EBC

5. Chińczycy przycinają „stópki” procentowe

Ludowy Bank Chin zdecydował się na symboliczną i nieco nieoczekiwaną obniżkę pomocniczej stopy procentowej. W opinii analityków jest to dowód na słabość koniunktury w drugiej gospodarce świata.

6. Euroinflacja: w UE ubywa krajów z dwucyfrową inflacją

Maj przyniósł dalsze wyhamowanie inflacji HICP w większości krajów Unii Europejskiej. Polska wraz z Czechami uplasowała się pierwszej trójce państw o najszybszym wzroście kosztów życia.

Bankier.pl na podstawie Eurostatu

7. Więcej dziadków niż wnuków. Kryzys demograficzny w Polsce trwa

Z danych GUS wyłania się smutny obraz Polski. W ciągu dekady liczba ludności spadła o 476 tys., a społeczeństwo postarzało się średnio o 4 lata - podano w omówieniu wyników spisu powszechnego 2021 r. Już co 5. mieszkaniec Polski ma ponad 60 lat - dodano.

GUS
Źródło:
Katarzyna Waś-Smarczewska
Katarzyna Waś-Smarczewska
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadząca Bankier.pl, wydawca. W zespole Bankier.pl od 2008 roku. Absolwentka wrocławskiej polonistyki i specjalizacji edytorskiej, dyplom o komunikacji internetowej obroniła u prof. Jana Miodka. Chce, aby Bankier.pl był najlepszym źródłem informacji - podanych językiem zrozumiałym także dla osób, które nie mają wykształcenia ekonomicznego, a chcą znać i rozumieć zagadnienia dotyczące finansów. Telefon: 606 861 086

Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
mtorrent
Perwersja wyroku TSUE jest nieprawdopodobna. Wiadomo że natychmiastowa wymagalność kasy jaką "Zasądził" TSUE zatopi 2-3 duże banki w Polsce. Nie ma opcji aby Millennium wybuliło 20mld PLN z dnia na dzień. Powiedzmy, że padnie mBank, Millennium i ING. Oczywiście padną ich oddziały w Polsce. Frankowicze w 90% nie zobaczą Perwersja wyroku TSUE jest nieprawdopodobna. Wiadomo że natychmiastowa wymagalność kasy jaką "Zasądził" TSUE zatopi 2-3 duże banki w Polsce. Nie ma opcji aby Millennium wybuliło 20mld PLN z dnia na dzień. Powiedzmy, że padnie mBank, Millennium i ING. Oczywiście padną ich oddziały w Polsce. Frankowicze w 90% nie zobaczą kasy TSUE bo banki nie mają majątku (nie mają stalowni, domów itd). A upadły nie musi nic oddawać. Z ubezpieczenia pojedzie kasa na depozyty i to ogromna kasa. Cały system zatrzeszczy, wówczas PIS musi położyć kasę z budzetu. i już nie te 100mld PLN ale grubo więcej tyle ile było depozytów. Grozi nam anarchia. O ile PIS widzi nawet zagrożenie to nie powie że wyrok TSUE jest zły, bo to byłoby samobójstwo. Polskie oddziały upadłych banków to nie jest problem ich central w Portugali czy Holandii. Za rok mozę dwa wystartują z czystym kontem za rządów TSUE w Polsce. Bo PIS tego ciosu nie przeżyje. I to jest perfidia
sylwus1611
A czemu miałby upaść ING? XD przecież ten bank ma ledwie 123 mln tych kredytów, w porównaniu z innymi bankami to jest nic. Millennium ma 7 miliardów lol
jaho31
takiego bełkotu i steku bzdur już dawno nie czytałem
gdybym miał uprawnienia wypisałbym ci receptę na jakieś dobre zioło

polak2
Banki ...dawały kredyt ,czyje? Zachodnie A odpowiada Polska i Rząd oraz podatnik . Odpowiadać powinny czyj Bank ten kraj odpowiada.

Powiązane: Wykresy tygodnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki