Bank Handlowy liczy, że dzięki skupieniu się na produktach, które są mniej wrażliwe na zmiany stóp procentowych, w przyszłości, mimo środowiska niskich stóp, utrzyma wysoką rentowność - poinformował PAP Sławomir Sikora, prezes banku.
"Nasza strategia zakłada przejście do usług, które są mniej wrażliwe na zmiany stóp procentowych, w tym m.in. rozwój doradztwa inwestycyjnego" - powiedział w piątek PAP Sikora.
"Liczymy, że pozwoli nam to utrzymać wysoką rentowność również w przyszłości" - dodał.
Prezes ocenił, że środowisko niskich stóp procentowych stanowi dla sektora bankowego wyzwanie, a jedną z konsekwencji dalszych obniżek stóp będzie odejście banków od modelu uniwersalnej bankowości.
"Poziom stóp procentowych jest historycznie najniższy i to dla bankowości stanowi wyzwanie strategiczne. Nasza odpowiedź to koncentracja na tych segmentach klientów, których znamy najlepiej i stąd w detalu skupiamy się na klientach zamożnych a odchodzimy od rynku masowego" - powiedział Sikora.
"Niektóre banki mają inne od naszego podejście i koncentrują się na rynku masowym. Myślę, że jedną z bezpośrednich konsekwencji dalszych obniżek stóp procentowych będzie odejście w Polsce od modelu uniwersalnej bankowości, tj. +wszystkie produkty dla wszystkich klientów+" - dodał.
Marża odsetkowa banku pod koniec II kwartału 2014 r. wynosiła 3 proc. Wynik odsetkowy banku w drugim kwartale wyniósł 302,1 mln zł, czyli spadł o 2,7 proc. w ujęciu rok do roku.
Rentowność kapitału banku (ROE) w drugim kwartale wyniosła 13,1 proc.(PAP)
seb/ asa/