REKLAMA
WAŻNE

"Baby doom", giełdowy koszmar i napuchnięte konta Polaków [Wykresy tygodnia]

2021-03-27 06:00
publikacja
2021-03-27 06:00
fot. Natee K Jindakum / Shutterstock

Kończąc ostatni pełny tydzień marca, spójrzmy na najważniejsze i najciekawsze wykresy ostatnich kilku dni.

1. Allespadki. Giełdowy sen zmienia się w koszmar

Świetny debiut, mocne wejście do giełdowej czołówki i pochwały płynące na polski rynek kapitałowy z całego świata - tak było jeszcze jesienią 2020 roku, gdy Allegro wchodziło na GPW. Dziś notowania spółki wybijają kolejne minima, a samo Allegro stało się problemem nie tylko dla drobnych inwestorów, ale i dla giełdowych indeksów.

Kliknij, aby przejść do wykresu / Bankier.pl

2. Paliwa wciąż drożeją, ale wolniej

W minionym tygodniu na stacjach ponownie płaciliśmy więcej niż w tygodniach poprzednich. Tempo wzrostu cen na stacjach wyraźnie jednak osłabło. Przeciętna cena detaliczna benzyny bezołowiowej 95 wzrosła o 3 grosze na litrze, sięgając 5,23 zł/l. To niezmiennie najwyższy poziom od czerwca 2019 roku.

3. Rekordowe oszczędności Polaków w bankach

Tylko o 2,2 mld zł zwiększyła się w lutym ilość gotówki w obiegu. To najmniejszy wzrost od sierpnia. Dalej dynamicznie rosły za to kwoty zgromadzone na kontach, a malała popularność lokat.

/ Bankier.pl na podstawie danych NBP

4. Coraz większe problemy "Cyberpunka 2077"

Choć premierze "Cyberpunka 2077" towarzyszył ogrom problemów, dość zgodnie twierdzono, że na dobrym sprzęcie gra ma ogromny potencjał i jest bardzo wciągająca. M Science przedstawiło jednak raport, z którego wynika, że sprzedaż tytułu się załamała.

Porównanie sprzedaży trzech wybranych gier w kolejnych miesiącach po premierze / M Science

5. "Baby doom" w Polsce

Zaledwie 25 tys. dzieci przyszło w Polsce na świat w styczniu. To najmniej od ponad 17 lat. Wyraźnie wyższa niż w latach poprzednich pozostawała liczba zgonów.

/ Bankier.pl na podstawie danych GUS

6. Dlaczego rynek nie reaguje mocno na dużą falę pandemii?

Każda kolejna fala pandemii COVID-19 w Polsce ma coraz mniejszy wpływ na rynek finansowy. Przechodzimy już trzecią falę, ale w przeciwieństwie do poprzednich tym razem nie widać prawie duże reakcji kursów akcji. Dlaczego? Możliwe są trzy powody.

/ Puls Biznesu

7. Krach na tureckiej lirze

Niedzielny wieczór przyniósł gwałtowne osłabienie tureckiej liry. Wszystko z powodu nagłej decyzji prezydenta Turcji Recepa Erdogana o zwolnieniu dotychczasowego szefa tureckiego banku centralnego Naci Agbala.

Kliknij, aby przejść do wykresu / Bankier.pl

DU

Źródło:
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
darek_znawca
W Polsce wiekszość osób zyje ponad stan. Widzę jak pracuje w jednej firm młodzi ludzi biorą kredyt na 30 lat i stawiają dom duzy. I myslą że przez 30 lat bedą zarabiać b.dobrze w jednej firmie, bo miejscowośc b.mała. A widze że firma ma coraz większe problemy i nie wiadomo co będzie za 3 czy 5 lat.
demeryt_69
"W Polsce wiekszość osób zyje ponad stan." - ot i wizja znafcy z małego miasteczka :)
darek_znawca odpowiada demeryt_69
A jak mam powiedzieć, jak młody chłopak 25 lat kupuje Audi A4 nowe z salonu i płaci za niego rate 1500zł, młode małżenstwo kupuje dom na kredyt na 30 lat, co obecnie nie wiadomo co będzie 2 lata?
darek_znawca
Raptem to wychodzi średnio 65 tys na rodzinę. Cóz za to mozna kupić. Jakas nową Fabie.
wizytator
A jak odliczyć rodziny z samym długiem to może wyjść coś koło 100tys. na rodzinę. I te rodziny jeżdżą średnio 10letnim autem za 15 tys. Przecież to jest propaganda sukcesu. Drugi rok pandemii, a oni cuda na kiju ogłaszają.
demeryt_69
Napuchnięte konta Polaków? Przy sobocie to rodacy 'śfientego' mają akurat napuchnięte twarze, ale Ukraińcy czy Białorusini tożie :)
endes
Jak nazwać ten problem który nasz sam ze sobą...?
greatmongo
masz jakis problem chlopie... bo to, ze konta puchna to fakt. oczywiscie tym, ktorzy prace maja. po prostu ogranicza sie wydatki, raz ze ze strachu, dwa nie ma na co wydac
traderfr
MI osobiście konta puchną bo nie można latać po świecie, nie zdawałem sobie sprawy że tyle kasy wydaję na podróże.
demeryt_69 odpowiada traderfr
Siur, dokładnie tak ma 38 mln Polaków :)

Powiązane: Wykresy tygodnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki