REKLAMA

BOŚ Bank przewiduje koronawirusową recesję w Polsce

2020-03-13 13:55
publikacja
2020-03-13 13:55
BOŚ Bank przewiduje koronawirusową recesję w Polsce
BOŚ Bank przewiduje koronawirusową recesję w Polsce
fot. Michał Kość / / FORUM

Ekonomiści BOŚ Banku przewidują, że na skutek epidemii koronawirusa polska gospodarka znajdzie się w technicznej recesji. Wczoraj taki scenariusz zdecydowanie odrzucił prezes NBP Adam Glapiński.

BOŚ Bank przygotował raport pt. "Gospodarka w warunkach pandemii". Ekonomiści zwracają uwagę, że "pandemia koronawirusa znacząco zmieniła założenia i prognozy makroekonomiczne dla gospodarki globalnej i krajowej". Podkreślają przy tym, że "choć kierunek korekt prognoz jest jednoznaczny (czyli negatywny dla gospodarek - red. ), to na obecnym etapie oszacowanie ich skali jest obarczone bardzo wysoką niepewnością, ze względu na trudny do przewidywania scenariusz rozwoju pandemii, brak danych historycznych oraz bardzo wysoką zmienność sytuacji na globalnym rynku finansowym."

W części dot. Polski analitycy zakładają, że globalne spowolnienie gospodarcze oraz działania krajowe obniżą dynamikę wzrostu PKB. "W I połowie roku oczekujemy spadku dynamiki PKB w okolice 1% r/r" - piszą. W ujęciu kwartał do kwartału oczekują ujemnych dynamik zarówno w I, jak i II kwartale roku - oznacza to, że ich zdaniem Polska po raz pierwszy od 19 lat znajdzie się w technicznej recesji.

fot. / / BOŚ Bank

Pandemia ma negatywny wpływ na gospodarkę przez kilka kanałów:

  • ograniczenia podażowe (ograniczenie aktywności w Chinach i Europie);
  • ograniczenia popytu zagranicznego;
  • ograniczenia popytu krajowego w takich branżach jak: turystyka, transport, rekreacja i kultura;
  • generalne ograniczenie popytu konsumpcyjnego (zamknięte szkoły, obiekty rekreacji i kultury, generalne ograniczenie aktywności gospodarstw domowych).

W drugiej połowie roku, m.in. dzięki luzowaniu fiskalnemu (czyli zwiększaniu deficytu sektora finansów publicznych) gospodarka ma odbić - nawet w kierunku 3% wzrostu rdr na przełomie 2020 i 2021 r. W" całym roku wzrost PKB ukształtuje się poniżej 2,0% r/r." - konkludują.

Wczoraj o wpływie koronawirusa na polską gospodarkę mówił Adam Glapiński. Oświadczył, że w związku z epidemią sytuacja gospodarcza według ocen NBP "trochę się pogorszy". "Ale to nie jest jakaś sytuacja katastrofalna. Jeśli chodzi o oceny Narodowego Banku Polskiego to zakładając nawet negatywne scenariusze nastąpi pewne spowolnienie wzrostu gospodarczego, ale nie ma mowy o recesji, jak w niektórych krajach zachodniej Europy i damy sobie oczywiście z tym radę" - podkreślał prezes NBP.

MKa

Źródło:
Tematy
Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (22)

dodaj komentarz
anty12
Moge spac spokojnie. Glapa powiedzial, ze jest super. Glapa i resta komuchow ciagna kraj w recesje. Ale on jet ustwaiony do konca zycia. Przecietny Polak od pierwszego do pierwszego.
kuba_rzeszowiak
Tak się kończą rządy Socjalistów Populistów ludzi którzy mieli wizję i rozdali ponad 200 miliardów zamiast zbierać i trzymać na czarną godzinę... Teraz niestety cofniemy się o 20 lat i nasze dzieci będą spłacały głupotę ludzi, którzy uwierzyli w bajki o dobrobycie. Tak się kończy głosowanie na nieudaczników Tak się kończą rządy Socjalistów Populistów ludzi którzy mieli wizję i rozdali ponad 200 miliardów zamiast zbierać i trzymać na czarną godzinę... Teraz niestety cofniemy się o 20 lat i nasze dzieci będą spłacały głupotę ludzi, którzy uwierzyli w bajki o dobrobycie. Tak się kończy głosowanie na nieudaczników którzy nic nie potrafią poza pluciem jadem. Dobra kadra menedżerska przez tych kretynów została zwolniona a gospodarka dojechana. Przykładem była statnina w janowie ... teraz ten sam los czeka polskę. Polakom nie podobała się stabilność za Tuska to teraz będzie niezła jazda bez trzymanki.
bt5
PiS wygrał bo miał ludnośc miała dosyć bajania o lepszej przyszłości i PiS dał to , dał tamto - w końcu ludzie swego czasu głosowali za Unią to nie tylko w celu " przynaleznosci do rodziny europejskiej" ale chodziło o jakieś benefity jak w Unii. Moim zdaniem to i tak wiecje propagandy cudu niż tego cudu gospodarczego PiS wygrał bo miał ludnośc miała dosyć bajania o lepszej przyszłości i PiS dał to , dał tamto - w końcu ludzie swego czasu głosowali za Unią to nie tylko w celu " przynaleznosci do rodziny europejskiej" ale chodziło o jakieś benefity jak w Unii. Moim zdaniem to i tak wiecje propagandy cudu niż tego cudu gospodarczego - choc nie kwestionuje że w 30 - leciu to najlepszy okres dla ludnosci. A co do stadnin - ten biznes jest na wykończeniu bo Arabowie i inni bogacze to przecież nie jełopy i sami sobie pozakładali hodowle koni rasowych a najlepszych sztuk kupowanych wcześniej na aukcjach.
waldek6868
Glapiński jak zawsze wzbudza zaufanie...
marianpazdzioch
Normalny rząd w czasie kryzysu ściąłby podatki. A takie populistyczno-komunistyczne po prostu drukuja pieniadze nie zwracają na nic uwagi. Choćby na to, że zaraz będą mieć mokro w gaciach. Zagraniczny kapitał wybywa wywalając futrynę z drzwiami - wystarczy popatrzeć na kursy walut i banana. Zaczynaja się problemy z Normalny rząd w czasie kryzysu ściąłby podatki. A takie populistyczno-komunistyczne po prostu drukuja pieniadze nie zwracają na nic uwagi. Choćby na to, że zaraz będą mieć mokro w gaciach. Zagraniczny kapitał wybywa wywalając futrynę z drzwiami - wystarczy popatrzeć na kursy walut i banana. Zaczynaja się problemy z włoskimi obligacjami...
niewierzacyateusz
pół godziny temu wróciłem z marketu , spirytus był już tylko w 100 ml buteleczkach :) do odkażania stosujcie rozcieńczając 100 ml spirytusu ok 50 ml wody , albo lepiej pół na pół z 40% wódką przy deficycie spirytusu rozcieńczając wódką otrzymujemy więcej płynu do odkażania , stężenie 60-70 % odkaża pół godziny temu wróciłem z marketu , spirytus był już tylko w 100 ml buteleczkach :) do odkażania stosujcie rozcieńczając 100 ml spirytusu ok 50 ml wody , albo lepiej pół na pół z 40% wódką przy deficycie spirytusu rozcieńczając wódką otrzymujemy więcej płynu do odkażania , stężenie 60-70 % odkaża skuteczniej niż 96% j :)) miłego odkażania życzę
goralnizinny
to sie nazywa odbicie zdechlego kota, minelismy juz Grunwald - teraz idziemy zobaczyc chrzest Polski,
pozdrawiam szortujacych
nodd
Glapcio powiedział, że żadnej recesji nie będzie. A ja mu wierzę, bo on dobrą zmianę reprezentuje i namaszczenie od zbawiciela narodu ma.
plutarch
Aniołki Glapińskiego mogą nie mieć racji.
staryznajomy
Bzdura z ta recesja. Jesli nis potrwa to dluzej niz 2-3 miesiace a co widac po Chinach ze emogeum juz bylo i teraz wygazaja sie ogniska wirusa to nie bedzie zadnej recesji. Problem beda mialy tylko turystyka za graniczna a nasz baltyk bedzie oblegany !

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki