BIK będzie miał bardziej aktualne dane – wchodzi nowe prawo

Michał Kisiel2016-09-09 08:29analityk Bankier.pl
publikacja
2016-09-09 08:29
YAY Foto

11 września wchodzi w życie zmiana w prawie bankowym, która skraca terminy przekazywania informacji kredytowej do rejestrów. Do tej pory banki musiały aktualizować dane w BIK co najmniej raz w miesiącu, teraz będą musiały przestrzegać 7-dniowego terminu i powiadamiać o każdej zmianie w zobowiązaniu.

Za przyspieszenie obiegu informacji kredytowej odpowiada zapis wprowadzony do prawa bankowego w 2015 r. Przewiduje on, że banki będą miały obowiązek przekazania informacji do instytucji gromadzącej dane w terminie 7 dni od wystąpienia nowych zdarzeń dotyczących zobowiązania. W ustawie wymienia się w tym kontekście całkowitą spłatę, wygaśnięcie, stwierdzenie nieistnienia zobowiązania, korektę jego wysokości oraz nowe rachunki kredytowe i ich aktualizację. Oznacza to, że o niemal każdej zmianie dotyczącej naszej historii kredytowej bank będzie musiał informować w 7-dniowym terminie.

Prawo bankowe zakłada, że rejestr kredytowy będzie miał kolejnych 7 dni na umieszczenie nowych informacji w swojej bazie danych.

BIK i banki gotowe

- Od września 2015 w BIK i w wielu bankach i instytucjach finansowych toczył się dedykowany projekt w zakresie częstszej aktualizacji danych kredytowych na podstawie nowych regulacji - mówi Marcin Ledworowski, dyrektor Pionu Operacyjnego BIK. - Już od czerwca 2016 przeprowadzaliśmy z bankami i instytucjami pożyczkowymi próbne przetwarzania przekazywanie wsadów informacyjnych. Do tej pory banki i inne instytucje aktualizowały swoje dane kredytowe w BIK zwykle raz w miesiącu. Od sierpnia 2016 aktualizacja danych kredytowych w BIK może być realizowana dwa razy w tygodniu – czyli zgodnie z określonym w ustawie terminem 7 dni na przekazanie danych do BIK w każdym przypadku zmiany danych dotyczących zobowiązania – wskazuje Marcin Ledworowski.

- BIK jest gotowy do częstszej aktualizacji. Wdrożyliśmy rozwiązania, których zadaniem jest zwiększenie wydajności i pojemności systemów informatycznych oraz modyfikacja narzędzi wykorzystywanych do przetwarzania wsadów i obsługi danych – dodaje Marcin Ledworowski.

Sankcje za opóźnienia

Znowelizowane prawo bankowe przewiduje sankcje za opóźnienia w aktualizowaniu danych kredytobiorców. Instytucje, które w 7-dniowym terminie nie przekażą informacji m.in. o wygaśnięciu zobowiązania lub nowych długach, narażają się na grzywnę w wysokości do 30 tys. zł. Zapis ten pomoże zapewne zdyscyplinować kredytodawców, którzy czasami zaniedbywali ten obowiązek. Nieaktualne zapisy w BIK były źródłem nieprzyjemności dla wielu klientów, którzy o nieścisłościach dowiadywali się z reguły w momencie starania się o kolejny kredyt.

Zdaniem ekspertów BIK przyspieszenie cyklu aktualizacji informacji może skrócić czas potrzebny na podejmowanie decyzji kredytowej. –  Podobnie z danymi naszych klientów – mówi Marcin Gozdek, dyrektor Departamentu Rynku Detalicznego BIK - częstsza aktualizacja danych umożliwi im dostęp do najbardziej aktualnych informacji  i bieżące obserwowanie zmian w spłacie zobowiązań. Ponadto BIK wprowadzi modyfikacje w raportach udostępnianych konsumentom, tak aby w jak najbardziej przejrzysty i zrozumiały sposób wskazywały one zmiany zachodzące w historii kredytowej klientów.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Jacekkkkk
Polecam Kancelarię Lex z Wrocławia - oni się tym zajmują. Skutecznie wyegzekwują wszystkie należności i usną wpisy z Bik-u.
~Aloj87
Niestety Banki nie stosują się do podanego terminu....kredyt całkowicie splacony 07.03.2017, 30.03.2017 nadal istnieje w BIKu jako w trakcie spłacania...Banki działają po staremu, aktualizacja raz w miesiącu!
~Peter
Warto też zwrócić uwagę na drobne różnice wynikające z nadpłaty bądź w drugą stronę, co często jest powodem nie zamknięcia kredytu bo rachunek się nie zgadza.
~iska
jedna wielka ściema. Właśnie staram się o kredyt- moje dane w biku są z maja 2016, a od tego czasu spłaciłam dwa zobowiązania. Kit nie hit.
~kaminskigdynua
i dobrze bo miałem problemy bo bank nie przekazał informacji do BIK o zamknięciu karty
~niepelnosprawny_org
tradycyjny przelew powinien być szybszy - załóżmy do 50-200 pln, nawet w czasie rzeczywistym
~edek
I teraz opłaty za dostęp do bazy częstszy niż raz na miesiąc zostaną przerzucone na kredytobiorców.
~woocash83
Dostep do Informacji ustawowej jest darmowy i mozna wygenerowac taki raport raz na 6 miesiecy. Jesli ktos chce czesciej i tak musi za to zaplacic.
~jan odpowiada ~woocash83
Koledze chodziło o to, że każdy bank płaci za dostęp do bazy BIK, a dokładniej za każde zapytanie.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki