BIK: Popyt na kredyty mieszkaniowe w lutym wzrósł o 13,4 proc. rdr

Banki i SKOK-i przesłały w lutym 2018 r. do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 13,4 proc. niż przed rokiem - podało Biuro Informacji Kredytowej.

(YAY Foto)

"Wartość BIK Indeks - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM), który informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych, wyniosła +13,4 proc. w lutym 2018 r. Oznacza to, że w lutym 2018 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 13,4 proc. w porównaniu z lutym 2017 r." - napisano w komentarzu do badania.

Z danych BIK wynika, że łącznie o kredyt mieszkaniowy zawnioskowało 34,36 tys. osób w porównaniu do 32,84 tys. rok wcześniej (4,6 proc. więcej).

Natomiast średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w lutym 2018 r. wyniosła 243,29 tys. zł. Jest to o 8,4 proc. więcej niż w lutym ubiegłego roku.

"Jednym z najistotniejszych negatywnych czynników, który może wpływać na liczbę udzielanych przez banki kredytów mieszkaniowych w 2018 r. jest już praktyczne zakończenie programu MdM. Czynnikiem pozytywnym powinien być dalszy wzrost dochodów gospodarstw domowych w 2018 r., co przy rekordowo niskim obecnie poziomie stóp procentowych zwiększa zdolność kredytową" - napisano w komentarzu.

"Trzeba jednak mieć na uwadze, że obecny poziom stóp procentowych może w najbliższych latach mieć trend wzrostowy, generując wzrost ryzyka dla kredytów mieszkaniowych złotowych, udzielanych na zmienną stopę procentową" - dodano. (PAP Biznes)

pat/ ana/

Źródło: PAP Biznes
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 bentley66

Jak oceniacie Hot Forex? Zarabiacie na tym?

! Odpowiedz