BGK: nawet 74 tys. zł pożyczki na własny biznes

Od 17 listopada absolwenci, studenci oraz bezrobotni będą mogli ubiegać się nawet o 74 tys. zł nisko oprocentowanej pożyczki na założenie własnego biznesu. W poniedziałek BGK podpisał w tej sprawie umowy z instytucjami pożyczkowymi. Inicjatorem programu jest resort pracy.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że pożyczki te będą udzielane w ramach drugiego etapu programu Pierwszy biznes - wsparcie w starcie. Podkreślał, że w pierwszym etapie tego Programu ze wsparcia skorzystało niemal 100 osób, które otrzymały w sumie prawie 5,3 mln zł. "Kolejne 40 tys. zł otrzymali ci, którzy wnioskowali o stworzenia miejsca pracy dla bezrobotnego" - mówił.

"Cieszę się, że możemy pomóc młodym ludziom w tak konkretny sposób. Młodzi są bardzo przedsiębiorczy, mają nowe, świetne pomysły, a naszą rolą jest te pomysły wspierać" dodał.

Szef resortu pracy wskazał, iż liczy na to, że zainteresowanie wsparciem będzie znacznie większe niż w pierwszym etapie Programu. "To był program pilotażowy, dotyczył tylko trzech województw i mieliśmy też określone środki finansowe. Liczę, że w drugim etapie zainteresowanie wsparciem będzie wielokrotnie większe; kilka lub nawet kilkanaście tysięcy osób w pierwszym roku jego funkcjonowania" - stwierdził.

Kosiniak-Kamysz mówił, że do 2021 r. ministerstwo pracy chce przeznaczyć nawet 0,5 mld zł na rozwój przedsiębiorczości oraz tworzenie warunków dla powstawania nowych miejsc pracy.

Dyrektor zarządzający w Banku Gospodarstwa Krajowego Marek Szczepański poinformował, że o pożyczkę będą mogły się ubiegać osoby bezrobotne zarejestrowane w urzędzie pracy; absolwenci wyższych uczelni, zarówno państwowych jak i prywatnych (od otrzymania dyplomu nie może jednak minąć więcej niż 4 lata); absolwenci szkół średnich (w okresie 4 lat od otrzymania dyplomu), a także studenci ostatniego roku studiów.

Wskazał, że okres spłaty takiej pożyczki ma wynosić 7 lat, z możliwością karencji na 1 rok. Dodał, że oprocentowanie pożyczki wyniesie 0,56 proc. w skali roku.

Aby otrzymać pożyczkę, trzeba będzie skontaktować się z pośrednikiem finansowym obsługującym Program w danym województwie. Lista pośredników dostępna jest na stronie internetowej: www.bgk.pl/pierwszy-biznes.

Szczepański wskazał, że osoby, które otrzymają pożyczkę, będą mogły skorzystać z bezpłatnego doradztwa i szkolenia dotyczącego zakładania działalności gospodarczej, form opodatkowania, a także prowadzenia księgowości.

Podkreślił też, że w ramach Programu możliwe będzie uzyskanie pożyczki uzupełniającej na utworzenie miejsca pracy dla osoby bezrobotnej, w tym skierowanej przez Powiatowy Urząd Pracy.

Wysokość pożyczki uzupełniającej może sięgnąć 22 tys. zł. Jeśli pracodawca utrzyma przez rok stanowisko utworzone dla osoby bezrobotnej, która została skierowana przez urząd pracy, będzie mógł wnioskować o umorzenie pozostającego do spłaty kapitału pożyczki uzupełniającej. (PAP)

rbk/ jbr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~joanna

A jeśli ktoś otworzył firmę pare miesięcy temu konczy dopiero studia również moze dobiegac się o pozyczkę? czy tylko osoby bezrobotne mogą sie ubiegac?

! Odpowiedz
2 0 ~siwy

Proponują młodym bo nie potrafią liczyć ...Proponują bezrobotnym, gdy oni już przestali liczyć ...Zatem, ... tak jak napisał - ziutek " po roku komornik, licytacje i inne atrakcje ...!

! Odpowiedz
0 0 ~gertson

Zaczynać chyba lepiej od franczyzy niż własnego biznesu. Mniej się ryzykuje, a zdobywa się bezcenne doświadczenie, kontakty, znajomość branży. W niektórych branżach i markach (np. Idea Expert) dochodzi własna, darmowa strona internetowa, szkolenia online, itd.

! Odpowiedz
0 2 ~Zyta

Ja sobie musiałam poradzić bez tego typu pożyczek czy dofinansować, bo... nikt mi ich nie chciał dać. W końcu uciułałam trochę na najważniejsze rzeczy, resztę wzięłam w leasing plus, a od rodziny pożyczyłam na początek. W Polsce trzeba umieć sobie radzić samemu.

! Odpowiedz
1 1 ~tomazzino

A może warto pomóc zatrudnionym na umowach śmieciowych ? W tym kraju pomaga się tylko bezrobotnym którzy i tak nie mają ochoty pracować . Ja pracuję na śmieciówkach i nie mam możliwości otrzymania pomocy na otwrcie własnej działalności

! Odpowiedz
2 2 ~emigrant

A jaki biznes w Polsce można legalnie robić w Polsce ,jak wszyscy kombinują , zusy i podatki wykończyły nie jednego. Szukają frajerów do polepszenia statystyk.

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
5 3 ~czar

Akcja pt. : "Szukam frajera".

! Odpowiedz
3 4 ~ziutek

po roku komornik , licytacje i inne atrakcje

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

    Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.