REKLAMA
WEBINAR

Andrusiewicz: Trwa dyskusja o jakości zasłaniania nosa i usta

2021-02-19 09:20, akt.2021-02-19 09:31
publikacja
2021-02-19 09:20
aktualizacja
2021-02-19 09:31

Trwa dyskusja o jakości materiałów wykorzystywanych do zasłaniania nosa i ust w czasie pandemii, na pewno w tym tygodniu żadnej decyzji w tej sprawie nie będzie – powiedział PAP w piątek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Andrusiewicz: Trwa dyskusja o jakości zasłaniania nosa i usta
Andrusiewicz: Trwa dyskusja o jakości zasłaniania nosa i usta
/ Shutterstock

"Trwa dyskusja o jakości materiałów wykorzystywanych do zabezpieczania twarzy w Polsce. Na pewno dziś dostępność profesjonalnych masek jest większa niż w pierwszej połowie ubiegłego roku, kiedy wprowadzany był obowiązek zasłaniania twarzy" – wskazał rzecznik.

"Stąd gros tej dyskusji dotyczy możliwości używania takich zabezpieczeń jak szaliki czy przyłbice. Jednak na pewno w tym tygodniu żadnej decyzji w tej materii nie będzie" - zaznaczył.

Główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban pytany w piątek w TVN 24, czy minister zdrowia wyda rozporządzenie, na mocy którego zostanie wprowadzony obowiązek noszenia maseczek chirurgicznych, odparł: "Mam nadzieję, że tak będzie. Tak."

Horban powiedział, że minister zdrowia informację w sprawie maseczek chirurgicznych poda w piątek. "Chodzi o to, żeby używać porządnych masek, przynajmniej masek tzw. chirurgicznych, nie mówiąc już o maskach z filtrem" - powiedział.

Kraska: Nie ma decyzji o nakazie noszenia maseczek chirurgicznych, dyskutujemy o tym

W tej chwili nie ma decyzji o wprowadzeniu nakazu noszenia maseczek chirurgicznych, dyskutujemy o tym - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Informację o tym, że ma być wydane rozporządzenie w tej sprawie, podał w piątek główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban.

Wiceminister Kraska w Radiu Plus zdementował informacje, że zapadły decyzje w tej sprawie.

"Rzeczywiście jest wiele w tej chwili doniesień, ale także wiele krajów w Europie wprowadza tę maseczkę przynajmniej chirurgiczną, czyli bardziej zabezpieczającą nas od maseczek materiałowych, szalika, czy innej części garderoby. (...) Pracujemy nad tym, dyskutujemy. Z tego co wiem, będą takie dyskusje prowadzone także dzisiaj" - powiedział. "W tej chwili takiej decyzji nie ma" - zaznaczył.

Dopytywany, w jakich miejscach taki ewentualny nakaz miałby obowiązywać, wiceminister wymienił m.in. środki komunikacji publicznej.

"Ale to jest wszystko rozważane. Jeżeli Rada Medyczna wyda takie rekomendacje, my na pewno będziemy to rozważać i wydawać ewentualne rozporządzenie" - dodał.

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ krap/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
eagleeye
Przypomnę iż taka maseczka chirurgiczna - jednorazowa - jest po jej użyciu odpadem "medycznym".

Sugeruje wprowadzić certyfikat PN

Do tego kto mnie zmusi do kupowania czegoś za moje pieniądze
secundus
Uwaga, kolejne badanie rynku, jak daleko można się posunąć, wypuścili temat na próbę aby sprawdzić jak dalece już ogłupili społeczeństwo!!!
carlito1
Mało kasy na lewych respiratorach ??? a tak po za tym to se wsadzić możecie te rozporządzenia,.

Ludzie obudźcie się i nie noście tych symboli walki w mniemaną pandermia.! ja nie noszę od początku i tylko parę razy wywalono mnie ze sklepu po za tym nic, teraz już nwet ochrona olewa temat..

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki