REKLAMA

Amerykanie potwierdzają rekordowy spadek PKB

2020-09-30 14:30
publikacja
2020-09-30 14:30
fot. Milan Adzic / Shutterstock

W II kwartale 2020 roku Stany Zjednoczone odnotowały rekordowo silny spadek produktu krajowego brutto – potwierdziło wcześniejsze szacunki rządowe Biuro Analiz Ekonomicznych (BEA).

Naznaczony niemal powszechnym lockdownem kwartał przyniósł spadek PKB Stanów Zjednoczonych o rekordowe 31,4 proc. w ujęciu annualizowanym – wynika z finalnych szacunków BEA. To rezultat zbliżony do danych wstępnych (-32,9 proc.) oraz informacji zawartych w pierwszej rewizji (-31,7 proc.). I tylu też spodziewali się ekonomiści po finalnym odczycie. Kwartał wcześniej odnotowano spadek o 5 proc.

/ Bankier.pl na podstawie danych BEA.

Warto pamiętać, że Amerykanie podają dynamikę PKB w ujęciu annualizowanym. Ujęcie to mówi o tym, w jakim tempie rozwijałaby się tamtejsza gospodarka, gdyby tempo wzrostu w kwartale, w którym dokonano pomiaru, utrzymało się na takim samym poziomie przez cały rok.

Licząc "po europejsku", kwartalna dynamika amerykańskiego PKB wyniosła -9,0 proc. wobec pierwotnie szacowanych -9,5 proc. Więcej na temat annualizowanego PKB przeczytać można w artykule „Czym jest annualizowany PKB? Tłumaczymy” autorstwa Krzysztofa Kolanego, głównego analityka Bankier.pl.

Trudno jednak oczekiwać, żeby cały rok miał być tak zły, jak drugi kwartał - trwający już trzeci kwartał przyniósł nieco „odmrożenia” w największej gospodarce świata (choć nie ma pewności, że jesienią i zimą „lockdown” nie wróci).

Warto pamiętać też, że mówimy o danych mocno historycznych. Właśnie dobiega końca III kwartał, w którym doszło do dynamicznej odbudowy aktywności ekonomicznej. Według modelu Fedu z Atlanty annualizowana dynamika amerykańskiego PKB w III kwartale wyniosła 32 proc.

Konsumpcja prywatna spadła w II kw. o 33,2 proc., wobec oczekiwanych -34,1 proc. W pierwszym wyliczeniu spadek konsumpcji wyniósł 34,1 proc.

Bazowy deflator PCE wyniósł w II kw. w ujęciu zanualizowanym kdk -0,8 proc., wobec prognoz -1,0 proc. Deflator PCE to preferowana przez amerykańską Rezerwę Federalną miara inflacji.

KK/PAP Biznes

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (9)

dodaj komentarz
open_mind

Ludzie muszą zaakceptować fakt - taki- że Republika jest martwa i nie można jej uratować. Kiedy facet taki jak Comey, buntownik, być może nawet zdradziecki przestępca, może zeznawać przed Kongresem i nie dać mu kajdanek przy wyjściu, mówi wszystko.

Rząd jest zepsuty do szpiku kości korupcją i rakiem. Nie

Ludzie muszą zaakceptować fakt - taki- że Republika jest martwa i nie można jej uratować. Kiedy facet taki jak Comey, buntownik, być może nawet zdradziecki przestępca, może zeznawać przed Kongresem i nie dać mu kajdanek przy wyjściu, mówi wszystko.

Rząd jest zepsuty do szpiku kości korupcją i rakiem. Nie ma już nad czym pracować.
open_mind
Te wybory niczego nie zmienią. Ani jednej rzeczy. I chętnie tu wrócę i zjem te słowa, jeśli się mylę
bankster-kreator
Im gorsze wyniki tym wyżej giełda. Tylko tak trzeba grać inaczej czekając na spadki rynek cię wydyma.
ajwaj
Oj tam :)
ta w/w skala ma jeszcze 2 pietra w dól

W koncu kal-bojs "back to the roots = powrót do korzeni"
Na preriach biega cós do jedzenia, od przeyjaciól Indian naucza sie to lapac,
A chata ?
Jak wielu tam moga spac w kartonach
lorelie
Oni już śpią w kartonach, skala bezdomności w Stanach przeraża. nie zauważyłaś że po zniesieniu tak długo wyczekiwanych wiz stanów nikt się tam praktycznie nie wybiera? Przecież platforma obywatelska wieszczyła kolejny masowy Exodus..
grzegorzkubik
Duży kraj, lockdown z powodu Koronawirusa. Łatwo nie będzie ale Biden nie jest na to receptą.
traderfr
Najważniejsze że "better than expected" !!
bear_gang
hehe spadek poza skalą? to najwyraźniej jednoznaczny sygnał do kupna akcji xD Andrzej, to j...nie.
samsza
- 33% to Trump przejdzie jak przeciąg.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki