Spadek PKB Stanów Zjednoczonych głębszy od oczekiwań

2020-05-28 14:30
publikacja
2020-05-28 14:30
Alamy

Biuro Analiz Ekonomicznych potwierdziło, że w pierwszym kwartale 2020 roku produkt krajowy brutto Stanów Zjednoczonych odnotował najsilniejszy spadek od czasów Wielkiej Recesji z roku 2009. Co więcej, spadek ten okazał się nieco głębszy od pierwotnych szacunków.

Annualizowana dynamika amerykańskiego PKB w I kwartale 2020 roku wyniosła -5,0% - podało wstępne szacunki rządowe Biuro Analiz Ekonomicznych (BEA). Kwartał wcześniej odnotowano wzrost o 2,1%.  Wstępne szacunki sprzed miesiąca mówiły o anualizowanym spadku PKB o 4,8%.

/ Bankier.pl na podstawie danych BEA.

To najgłębszy spadek PKB w Ameryce od I kw. 2009 roku, gdy na świecie mieliśmy do czynienia z recesją wywołaną wielkim kryzysem finansowym. Ekonomiści spodziewali się annualizowanego spadku PKB o 4,8%.

- Spadek PKB w I kwartale odzwierciedla odpowiedź na rozprzestrzeniania się Covid-19 po tym, jak w marcu władze wydały zakazy opuszczania domów. To doprowadziło do gwałtownych zmian popytu, ponieważ przedsiębiorstwa i szkoły przeszły w tryb pracy zdalnej lub zaprzestania działalności. Konsumenci anulowali, ograniczyli bądź przekierowali swoje wydatki –zastrzega BEA.

- Pełne efekty ekonomiczne pandemii Covid-19 nie mogą być w pełni uwzględnione w szacunkach PKB za pierwszy kwartał 2020 roku, ponieważ ich wpływ w danych źródłowych nie może być jednoznacznie określony – tłumaczą amerykańscy statystycy.

W drugim szacunku PKB w górę zrewidowano statystyki konsumpcji prywatnej, która malała w annualizowanym tempie 6,8% wobec pierwotnie raportowanych 7,6%. Inwestycje kurczyły się w tempie 10,5%, eksport spadał o 8,7%, a import aż o 15,5% (wszystkie dane w ujęciu annualizowanym).

W ujęciu annualizowanym konsumpcja odjęła 4,7 pkt. proc. od dynamiki PKB. Kontrybucja inwestycji wyniosła -0,41 pkt. proc., a zmian zapasów -1,43 pkt. proc. Handel zagraniczny dodał 1,32 pkt. proc., ponieważ import malał znacznie szybciej niż eksport. Wydatki publiczne podniosły annualizowaną dynamikę PKB tylko o 0,15 pkt. proc.

Opublikowane dziś dane to tzw. wstępny szacunek PKB. Miesiąc temu opublikowany został „szybki szacunek”. Natomiast pełny raport o PKB za I kwartał 2020 roku poznamy 25 czerwca. Będą to wtedy dane już mocno historyczne. Ekonomiści nie mają wątpliwości, że to dopiero dane za II kwartał pokażą skalę spustoszenia gospodarki. Oczekiwany jest dwucyfrowy spadek PKB .

KK

Źródło:
Tematy
Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
ajwaj
Zle wieszczy cós jeszcze, ze konca w tunelu nie ma:
____________
Ekonomiści ostrzegają: takie tempo wskazuje, że pracodawcy nie tylko zwalniają swoich pracowników, nie mogą sobie na nie pozwolić i są zmuszeni do obniżenia kosztów, a nawet zamknięcia.

„Jest to rodzaj zniszczenia gospodarczego, którego nie
Zle wieszczy cós jeszcze, ze konca w tunelu nie ma:
____________
Ekonomiści ostrzegają: takie tempo wskazuje, że pracodawcy nie tylko zwalniają swoich pracowników, nie mogą sobie na nie pozwolić i są zmuszeni do obniżenia kosztów, a nawet zamknięcia.

„Jest to rodzaj zniszczenia gospodarczego, którego nie można szybko odwrócić” - powiedział Reuters Adam Ozimek, główny ekonomista Upwork.
talmud
przygotować sie na najgorsze....bo tonący chwyta sie brzytwy.....

https://www.youtube.com/watch?v=vAfeYMONj9E
kimdzongtusk
Mówi sie : " tonący sie brzydko chwyta "
bha
Cóż im gorzej dla większości % tym lepiej na razie ,do czasu dla garstki śmietanki towarzystkiej .towarzystwa wzajemnej i menedzmentu w salonach oderwanych zupełnie od rzeczywistości rynkowej notowań..Żałosna obłudna na giełdach od lat trwa jednak do czasu zbliżającej na horyzoncie fali upadków rynkowych z hukiem.
mooooo
Zanim Putin opuści mury Kremla amerykański dług dobije do 35 biliona a oznacza to ze masowe hordy będą szukać pracy w UE ! A swoją droga to cos strasznie cicho o tym f-35 i nic dziwnego ze nie ma offsetu no bo i z czym do ludu !
itsosad
Kupili tak żeby zapłacić więcej za samo lotki
kimdzongtusk
To jest świetna wiadoność dla Wall Street i banksterów. Popłyną kolejne pierdyliardy darmowej kasy, nowe szczyty na indeksach i na koniec roku tradycyjne, Bożonarodzeniowe bonusy
1as
Świetne wieści pod wzrosty na Wall Street!
Przecież mogłoby być -10%!
wig
Tak to będzie jak wyjadę do Rosji na miesiąc na co się jednak nie zanosi.
distefano
Kto by się tam przejmował. Przecież jest piniądz bez limitu.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki