Ambasador USA: Misja ONZ w Libanie nie zapobiega przemytowi broni

Ambasador USA przy ONZ Nikki Haley oskarżyła w piątek misję ONZ w Libanie (UNIFIL) o to, że nie zapobiega przemytowi irańskiej broni dla Hezbollahu. Rada Bezpieczeństwa ONZ debatuje nad przedłużeniem mandatu UNIFIL, który upływa z końcem sierpnia.

"UNIFIL nie wykonuje swej pracy w sposób efektywny" i nie jest w stanie zablokować "masowego zaopatrywania Hezbollahu w broń, głównie za sprawą przemytu z Iranu" - powiedziała Haley.

"To nie jest zapobieganie wojnie, to jest przygotowywanie wojny" - dodała.

W związku z debatą nad przedłużeniem misji błękitnych hełmów Waszyngton zabiega o poszerzenie jej mandatu, czemu sprzeciwia się Moskwa oraz Paryż i Rzym; kontyngenty Włoch i Francji w Libanie są szczególnie liczne - podaje AFP. Cała misja UNIFIL liczy obecnie około 10,5 tys. żołnierzy.

Błękitne hełmy nie mają prawa do podejmowania interwencji na terenach stanowiących własność prywatną, z wyłączeniem sytuacji stanowiących "nieuchronne ryzyko" wrogiego ataku.

Haley podkreśliła, że Waszyngton chce, by rezolucja RB ONZ odnawiająca mandat tej misji "wyrażała jasno, co powinien robić UNIFIL". Dodała też: "Hezbollah jest organizacją terrorystyczną, która działa bardzo destabilizująco na region i otwarcie grozi Izraelowi".

Ambasador skrytykowała też szefa misji generała Michaela Beary'ego, twierdząc, że jest jedyną osobą, która "nie widzi" przemytu broni; jednak rzecznik ONZ Stephane Dujarric oznajmił, że jego organizacja "ma pełne zaufanie do pracy generała".

Misja UNIFIL - Tymczasowe Siły Zbrojne ONZ w Libanie powstała w 1978 roku, by kontrolować granicę libańsko-izraelską. Po wojnie między Izraelem a libańskim Hezbollahem w 2006 roku została przedłużona. (PAP)

fit/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 2,0% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil