REKLAMA

Altus TFI likwiduje subfundusze

2018-09-07 10:42, akt.2018-09-07 12:54
publikacja
2018-09-07 10:42
aktualizacja
2018-09-07 12:54
Altus TFI likwiduje subfundusze
Altus TFI likwiduje subfundusze
/ YAY Foto

Altus poinformował o likwidacji sześciu subfunduszy należących do funduszu otwartego. To kolejny przejaw kłopotów giełdowego TFI.

Jak poinformował Altus w specjalnym komunikacie, likwidacją zostaną objęte następujące subfundusze działające w ramach Funduszu Inwestycyjnego Otwartego Parasolowego:

1)     ALTUS Subfundusz Akcji;

2)     ALTUS Subfundusz Absolutnej Stopy Zwrotu Rynku Polskiego;

3)     ALTUS Subfundusz Aktywnego Zarządzania;

4)     ALTUS Subfundusz Stabilnego Wzrostu;

5)     ALTUS Subfundusz Optymalnego Wzrostu;

6)     ALTUS Subfundusz Absolutnej Stopy Zwrotu Nowej Europy;

Jak czytamy w komunikacie, likwidatorem każdego ze wskazanych subfunduszy jest sam Altus. Uchwała została podjęta 6 września.

- Z dniem otwarcia likwidacji Fundusz nie może zbywać ani odkupywać jednostek uczestnictwa związanych z Subfunduszami – informuje TFI. Oznacza to, że osoby, które nie zdążyły sprzedać jednostek, będą musiały poczekać do likwidacji funduszu.

- Wypłata środków pieniężnych Uczestnikom Subfunduszu, które pozostaną w Subfunduszu po dokonaniu czynności likwidacyjnych, na wskazany przez Uczestnika Subfunduszu rachunek bankowy, planowana jest do dnia 31 marca 2020 r. - napisano w zaktualizowanym prospekcie, we fragmentach dotyczących każdego z likwidowanych subfunduszy.

W uzasadnieniu tej decyzji, zarząd TFI powołał się na art. 44 ust. 1. lit. d) statutu funduszu. Podpunkt ten stanowi, że zarząd może podjąć uchwałę o likwidacji subfunduszu m.in. w przypadku gdy zmiany „ogólnie pojętych warunków, w tym rynkowych wpływających bezpośrednio i pośrednio na prowadzoną przez subfundusz politykę” uniemożliwiłyby „w sposób prawidłowy lub efektywny polityki inwestycyjnej określonej statutem dla tego subfunduszu, przy uwzględnieniu interesu wszystkich uczestników, w tym zamierzających umorzyć jednostki uczestnictwa oraz zamierzających utrzymać swoje inwestycje”.

- Otwarcie likwidacji nastąpiło w związku z zaistnieniem przyczyn statutowych w postaci zmiany ogólnie pojętych warunków w tym rynkowych wpływających bezpośrednio na prowadzoną przez Subfundusze politykę, w wyniku których Subfundusze nie mogą realizować efektywnie swojej polityki. Otwarcie likwidacji nastąpiło przy uwzględnieniu interesu uczestników tych Subfunduszy - informuje z kolei Altus w komunikacie giełdowym.

Wartość aktywów netto likwidowanych subfunduszy na dzień 5 września 2018 r. wynosiła 128,7 mln zł. Tymczasem, jak wynika z danych AnalizOnline, pod koniec sierpnia wymienione subfundusze zarządzały, aktywami o wartości łącznej 169 mln zł.

- Łączna wartość przychodów netto z opłaty za zarządzanie tymi subfunduszami w I półroczu 2018 r. wyniosła 2 094 330 PLN i stanowiła 3% ogółu przychodów spółki - informuje Altus.

Poza subfunduszami wytypowanymi do likwidacji, w Altus FIO Parasolowym widniały jeszcze Altus Absolutnej Stopy Zwrotu Dłużny, Altus Pięniężny, Altus Short oraz Altus SuperLokator.

TFI z problemami

W piątek po południu akcje Altusa nadal tanieją – o 12.50 skala spadków sięgała 7 proc. Przypomnijmy, że w czasie czwartkowej spółka straciła ponad 30 proc. Od 31 sierpnia, kiedy doszło do zatrzymania Piotra Osieckiego i Jakuba Ryby w związku z aferą GetBacku, walory TFI potaniały o ponad 75 proc.

W czwartek wieczorem Altus poinformował, że według stanu na 31 sierpnia wartość funduszy pod jego zarządzaniem wynosiła 12,99 mld zł wobec 13,377 mld zł miesiąc wcześniej. Warto jednak pamiętać, że po tej dacie nadeszło szereg negatywnych dla spółki informacji, w tym dotyczących wypowiedzeń umów na zarządzanie aktywami. W ostatnich dniach wpływ na klimat wokół TFI oraz decyzje uczestników mógł mieć kontrowersyjny artykuł Business Insidera, o którym pisaliśmy w artykule "Altus wciąż mocno tanieje. TFi i KNF reagują na artykuł".

Spadki dotyczyły jednak także wspomnianych spółek z portfela Altusa, o czym szerzej pisaliśmy w artykule "Giełdowa katastrofa Altusa uderza w małe spółki" oraz w podsumowaniu czwartkowej sesji na GPW.

Michał Żuławiński

Planujemy kontynuację tematu

Źródło:
Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (12)

dodaj komentarz
creepy
jak widzę jakie tutaj ludzie brednie wypisują, to jest to najlepszy moment na zakup akcji Altusa.
silvio_gesell
Najbardziej podoba mi się nazwa funduszu „ABSOLUTNEJ Stopy Zwrotu Nowej Europy”. LOL
prosto-o-nieruchomosciach
jest to nawiązanie do "zera absolutnego"
silvio_gesell odpowiada prosto-o-nieruchomosciach
Raczej do funkcji wartości absolutnej, dla której minimum wynosi zero.
artur17
Ciekawe kto odda swoje pieniądze do PPK. I w OFE i TFI są tacy sami fachowcyi tak smo uczciwi. Lepiej samemu inwestować.
mhm
„Lepiej samemu inwestować”
— np. w GetBack...
pc1974
To jest koniec ....obiecanki że do marca 2020 jakis pieniądz ludzie dostaną ...może 1%. Znając wały jakie robi sie w tym kraju to po tej firemce zostaną tylko zobowiązani i nikt ani grosza nie odzyska. Juz 10 lat temu ludzie sparzyli sie na funduszach, teraz mamy powtórke z rozrywki. Wszystko stracone. Ostatni gasi światło. Amen
dziki_losos
Przecież likwidacja polega na sprzedaży aktywów i oddaniu kasy z tej sprzedaży posiadaczom jednostek funduszu. O ile sprzedaż będzie przebiegała rozsądnie (czytaj: bez wywalenia wszystkiego na raz), to nic nie powinno wyparować.
open_mind
On już dawno zlikwidował teraz tylko oficjalnie to przyznaje
sgalant
Smutne jest iż rząd PiS przykłada rękę do bankructwa polskiego funduszu. Włąściele GetBack z firmy Abris na których polecenie działął zarząd śpią spokojnie. Myślę że sprawa ma drugie dno i GetBack jest zemstą Abrisu za to iż rząd PiS nie chcę im wypłacić odszkodowania po wyroku trybnału w Sztokholmie za BankFM teraz Nest Bank. Myślę Smutne jest iż rząd PiS przykłada rękę do bankructwa polskiego funduszu. Włąściele GetBack z firmy Abris na których polecenie działął zarząd śpią spokojnie. Myślę że sprawa ma drugie dno i GetBack jest zemstą Abrisu za to iż rząd PiS nie chcę im wypłacić odszkodowania po wyroku trybnału w Sztokholmie za BankFM teraz Nest Bank. Myślę że jeśli Altus był coś winiem można było np. anulować sprzedaż EGB lub inne działania a nie zamykać głównego właściciela na areszt wydobywczy tylko co on zdradzi wdecyzje dotyczące GetBack zapadały poza granicami Polski.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki