REKLAMA
BADANIE

Trwa giełdowa rzeź małych spółek. Najmocniejsze spadki od 7 lat

Adam Torchała2018-09-06 18:30redaktor Bankier.pl
publikacja
2018-09-06 18:30

Choć WIG20 neutralnie zamknął czwartkową sesję, odwrót od małych spółek wciąż trwa. Pokazują to nie tylko mocne spadki sWIG-u, ale także statystyki dotyczące minimów.

Trwa giełdowa rzeź małych spółek. Najmocniejsze spadki od 7 lat
Trwa giełdowa rzeź małych spółek. Najmocniejsze spadki od 7 lat
/ YAY Foto

WIG20 zamknął czwartkową sesję spadkiem o 0,1 proc. To jednak nie na indeksie największych spółek skupiała się uwaga inwestorów. Im głębiej schodziło się w hierarchii rynku z Książęcej, tym większe spadki się znajdowało. mWIG przykładowo stracił już 1,1 proc., sWIG zaś poszedł w dół aż o 1,9 proc.

To właśnie na tym ostatnim indeksie warto się skupić, dzisiejsza sesja była bowiem dla sWIG-u już piątą z rzędu z mocnymi spadkami. Łącznie od ubiegłego czwartku indeks ten stracił aż 7,9 proc. Tak złego tygodnia sWIG nie miał od sierpnia 2011 roku, czyli od przeszło siedmiu lat. Wówczas spadki dotyczyły jednak wszystkich rynków, a panikę wywołała decyzja S&P o ścięciu ratingu Stanom Zjednoczonym. Teraz zaś gwałtowna przecena dotyczy przede wszystkim małych spółek, przykładowo stopa zwrotu z WIG20 za ostatnie pięć sesji wynosi "tylko" -2,6 proc. Spadki więc są i tutaj, jednak zdecydowanie mniejsze, niż na sWIG-u.

fot. / / Bankier.pl

sWIG miał być bohaterem 2018 roku. Po tym jak w 2017 małe spółki w ograniczonym stopniu wzięły udział w hossie wielu analityków spodziewało się, że w 2018 sWIG nadrobi dystans. Indeks jednak w dalszym ciągu pogłębiał spadki i w tym roku jest już 19 proc. pod kreską. Dla porównania WIG20 w tym okresie stracił 6,8 proc., mWIG zaś 17,1 proc.

Altusowe problemy małych spółek

Gwałtowna wyprzedaż małych spółek przyspieszyła po 31 sierpnia. Zbieżność z aresztowaniem dwóch byłych członków zarządu Altusa w związku z aferą GetBacku wydaje się nieprzypadkowa. Altus nie dość bowiem, że sam jest notowanych w ramach sWIG-u, to jeszcze jako TFI posiada udziały w wielu mały spółkach. Od czasu zatrzymania zaś ze spółki napływają same złe informacje: traci ona klientów, którzy powierzali jej portfele, z planów połączenia z Altusem wycofał się Esalliens TFI, wczoraj zaś pojawiła się plotka dotycząca możliwej utraty przez Altusa i Trigona licencji. Efekt? W ciągu pięciu sesji notowania Altusa spadły o 75 proc.

Spadki dotyczyły jednak także wspomnianych spółek z portfela Altusa, o czym szerzej pisaliśmy w artykule "Giełdowa katastrofa Altusa uderza w małe spółki". Na jego potrzeby stworzyliśmy autorski indeks WIG-Altus, który obrazował kondycję 30 spółek z najmocniejszym udziałem Altusa w akcjonariacie. W ciągu ostatnich pięciu sesji spadł on o 13,5 proc.

fot. / / Bankier.pl

- Słabe wyniki inwestycyjne w sierpniu, wraz z informacją o aresztowaniu twórcy i głównego akcjonariusza, mogą oznaczać, że Altus TFI nie uda się zastopować odpływu klientów. Już w czerwcu saldo wpłat i wypłat tego TFI było na minusie ponad 0,5 mld zł, ponad 300 mln zł odpływu w lipcu. Taka skala umorzeń niewątpliwe zmusza TFI do wychodzenia z części inwestycji - napisał na łamach dzisiejszego "Pulsu Biznesu" Kamil Kosiński

Spadki to jednak nie tylko ruchy TFI, ale także i inwestorów, którzy obawiając się wyprzedaży, sami wyprzedają akcje. Dodatkowo, jako że Altus inwestował przede wszystkim w spółki małe, pojawia się problem z płynnością i nawet niewielka liczba zleceń może powodować duże spadki. Problem jest już na tyle spory, że zaczęły dostrzegać go same spółki. Przykładowo prezes Elementalu wysłał na rynek informacje, że choć w akcjonariacie spółki widnieje Altus z 26,2 proc. udziałów, to jednak akcje te należą do niego.

To świetny dowód na potwierdzenie tezy, że Altus na GPW obecnie "parzy". A przecież to wcale nie musi być koniec problemów, jako bowiem, że spadają spółki, w które jest zaangażowany Altus obecnie spadają, fundusze Altusa mogą jeszcze bardziej rozczarowywać wynikami. To zaś może przełożyć się na decyzję klientów o ucieczce z funduszy i w ten sposób nakręci się negatywna spirala.

Rykoszety GetBacku

Słabość szerokiego rynku pokazują nie tylko wyniki sWIG-u. Warto przytoczyć także inną statystykę z dzisiejszej sesji. Co najmniej roczne minima wyznaczyło dziś 56 spółek. To aż 12 proc. rynku! W gronie tym znajdują się oczywiście nie tylko małe spółki, ale np. i energetyka, o której problemach pisaliśmy wczoraj w artykule "Energetyka na giełdzie szoruje po dnie. Polityka uderza w spółki". Problemy mają także spółki Leszka Czarneckiego, które także obrywają rykoszetem afery GetBack. Getin Noble potaniał dziś o 17,2 proc. i jego akcje warte są już ledwie 53 grosze. Getin dziś wprawdzie drożał, jednak wszystko wskazuje, że pod koniec września spółka z powodu niskiej wyceny akcji trafi na listę alertów.

We wspomnianym gronie znalazło się również Gino Rossi. Spółka taniała dziś momentami nawet o przeszło 40 proc., by dzień skończyć 31,8 proc. poniżej środowego zamknięcia. To reakcja inwestorów na zajęcie komornicze 6 mln zł przez spółkę zależną Monnari. Tego samego Monnari, z którym Gino Rosii negocjowało sprzedaż Simple.

Każda spółka to więc oddzielna historia, wspólnego mianownika wielu spadków w postaci Altusa nie sposób jednak zauważyć. Afera GetBack rozlewa się więc po rynku i uderza w akcje spółek, które z samym GetBackiem w zasadzie nie miały nic wspólnego. Sprawa wciąż jest rozwojowa, jej wpływ na GPW może być więc jeszcze większy. Pełnej skali póki co ocenić się jednak nie da.

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (15)

dodaj komentarz
pis_po_jedno_zlo
Najlepsze jest to, że to dopiero początek, bo bessa w USA dopiero zaraz się zacznie. Przecena na swig80 od szczytu wyniesie minimum 80%. Wig20 bez najmniejszych problemów spadnie grubo poniżej 1000 ptk.. Jak bym miał bawić się w wróżbitę to postawiłbym na 600ptk. pod koniec bessy. Obecnie wydaje się nierealne? Popatrzcie na wielkość Najlepsze jest to, że to dopiero początek, bo bessa w USA dopiero zaraz się zacznie. Przecena na swig80 od szczytu wyniesie minimum 80%. Wig20 bez najmniejszych problemów spadnie grubo poniżej 1000 ptk.. Jak bym miał bawić się w wróżbitę to postawiłbym na 600ptk. pod koniec bessy. Obecnie wydaje się nierealne? Popatrzcie na wielkość spadków w trakcie poprzedniej bessy. Obecnie problemy gospodarki światowej są nieporównywalnie większe. Olbrzymi dług, zerowe stopy procentowe na szczycie koniunktury, QE na maksa (BOJ posiada już więcej aktywów niż wynosi PKB Japonii!!!), socjaliści u władzy w większości krajów rozwiniętych, a do tego dochodzi jeszcze wojna handlowa.
bankierkomentuje
@teofil .................. co tak rżysz na tym forum, sam uwaliłeś komentarz z którego niewiele wynika a najezdzasz jak Janusz biała skarpeta na innych.

Co tu dużo mówić; Altus PADA, inwestorzy umarzają jednostki więc akcje muszą być wyprzedawane i sa a najgorsze jest to że przybiera to na sile z dnia na dzień.
Klienci
@teofil .................. co tak rżysz na tym forum, sam uwaliłeś komentarz z którego niewiele wynika a najezdzasz jak Janusz biała skarpeta na innych.

Co tu dużo mówić; Altus PADA, inwestorzy umarzają jednostki więc akcje muszą być wyprzedawane i sa a najgorsze jest to że przybiera to na sile z dnia na dzień.
Klienci uciekają z Altusa, współpracownicy odchodzą a mali sypia akcjami aby zdążyć zanim zaczną to robić inni np. Quercus oraz kiedy sam Altus zacznie sypac akcjami małych spółek w pusty rynek. Ciekawie to się zrobi na spółkach gdzie Altus ma po 20% akcji jak wycena spadnie min 50%, potem przyjdzie np. bessa w USA co nie ominie GPW i zrobi sie kakao z przecena 75-90% i tak zostana wybolcowani klienci Altusa ktorzy jeszcze nie sprzedali sami tej miny na ktora wsadzil ich Altus TFI. Niestety koniunktura na rynku jest slaba wiec zaden inny TFI nie lyknie akcji ktore ma w swoich fundach Altus. Kazdy poczeka az Altusa klienci masowo zaczna umarzac jednosti i Altus sie WYKRWAWI, przejma akcje za prawie darmo albo 10% ceny z maxow ostatnich 10 lat.
Obstawiam ze Altus skończy jako spółka groszowa 30-50 gr. To samo powinno spotkać Quercusa ktory tez WYBOLCOWAŁ w d.....sko swoich klientów obligacjami GetBack. Prezes Buczek też powinien PUDLO odwiedzić.

Jestem za tym żeby takim towarzystwom jak Altus, Trigon, Quercus zabierać licencje bo stwarzają one zagrożenie LAWINOWE. Jeżeli nie potrafią inwestować to niech sie wezma za kopanie dołów pod via Carpatia lub via Baltica.
Jestem tez za tym żeby autor z Business Insider dostal 5 lata a firma dostała 5 mln kary od KNF a w cywilnym żeby ich unicestwili. Takie dziennikarskie hieny powinni karać surowo i szybko. Mam nadzieje ze tu dojdzie jeszcze odszkodowanie za utratę wartości kursu 30% (to juz gruba kasa).
teofil
Jak na dziennikarza biznesowego Pan Adam felietonik trzasnął. "tylko", "aż" i takie tam cudowne rasowanie, co to się nie dzieje na rynku. Jestem inwestorem i takie bełkoty, bardzo mnie irytują. Jeśli portal ma być biznesowy niech opisuje rynek, a nie komentuje. Panie Adamie, jeśli ma Pan ambicje do komentowania,Jak na dziennikarza biznesowego Pan Adam felietonik trzasnął. "tylko", "aż" i takie tam cudowne rasowanie, co to się nie dzieje na rynku. Jestem inwestorem i takie bełkoty, bardzo mnie irytują. Jeśli portal ma być biznesowy niech opisuje rynek, a nie komentuje. Panie Adamie, jeśli ma Pan ambicje do komentowania, to zostań analitykiem :).
Straszny chłam Pan produkuje swoimi artykułami. A już konkluzja, że to przez GB, a teraz Trigona i Altusa to naprawdę musiał Pan dobrą premię dostać. :)
Proszę Państwa, na pewno śledzicie obroty na giełdzie. Popatrzcie jak miesiąc do miesiąca w porównaniu rocznym spadają. Nie ma kupujących. Nie ma kupca, cena spada. A gdzie to najbardziej zaboli? Na małych spółkach, co jest oczywiste. :)
Bardzo przykro, że "niby biznesowi dziennikarze" tak mało są biznesowi.
Na bankiera zaglądam już tylko dla pośmiania się z takich mądrości, jak wypociny w tym przypadku Pana Adama.
Puls Biznesu za takie wypociny każe płacić, więc tam już nie zaglądam. :) Wolę darmową rozrywkę, bo przecież nie rzetelne informacje. Tutaj takich nie ma.
I na koniec. Trzymam kciuki za pozew do Business Insider za artykuł o cofnięciu licencji przez KNF dla Trigona i Altusa, tutaj zgrabnie Pan Adam pisze o plotce. :) Znowu"rzetelnie" jak na biznesowego dziennikarza. :)
Mógłbym się jeszcze czepiać tej "rzetelności". Fakt jest taki. Jakość biznesowa artykułów jest żadna. Można naganiać do artykułów sponsorowanych i na tym jeszcze coś zarobić.
len1
A co my mamy na wig 80 . 1/3 spółek coś tam sensownego i w miarę konkretnego robi reszta jak by znikła to można by nie zauważyć że działała na Polskim rynku.
momotaro
Ludzie co tak rozpaczacie? Musicie siedzieć na jakieś nikomu tak naprawdę niepotrzebnej GPW? Macie kasę to zakladajcie własne biznesy a jak już musicie obracać akcjami to grajcie na zagranicznych rynkach. Na GPW drobnych będzie coraz mniej bo czasy naiwnych i nieudoczonych drobnych dawców kapitału już się dawno skończyły. Takich Ludzie co tak rozpaczacie? Musicie siedzieć na jakieś nikomu tak naprawdę niepotrzebnej GPW? Macie kasę to zakladajcie własne biznesy a jak już musicie obracać akcjami to grajcie na zagranicznych rynkach. Na GPW drobnych będzie coraz mniej bo czasy naiwnych i nieudoczonych drobnych dawców kapitału już się dawno skończyły. Takich jak wy już coraz mniej i to jest dobre w końcu Polacy zaczynają wyciągać sensowne wnioski czyli GPW omijaj z daleka.
carlito1
Trzymać się z daleka od Padoku nędzy i rozpaczy..! Tu nic dobrego nie będzie afera z aferą... Brak jakiegokolwiek wsparcia rządu ale za tu duże utrudnienie.... GPW nie podniosła się po 2007r do tej pory więc nie można mówić o jakiejś hossie.. Tu był marazm, a teraz będą spadki.. KNF nie działa. Mali inwestorzy w głębokim poważaniu.Trzymać się z daleka od Padoku nędzy i rozpaczy..! Tu nic dobrego nie będzie afera z aferą... Brak jakiegokolwiek wsparcia rządu ale za tu duże utrudnienie.... GPW nie podniosła się po 2007r do tej pory więc nie można mówić o jakiejś hossie.. Tu był marazm, a teraz będą spadki.. KNF nie działa. Mali inwestorzy w głębokim poważaniu... A do wydymania na niektórych spółkach np. Ursus to rząd osobiście przyłożył do tego rękę. ...
Utopili prairie ( z Australii) i pojechali rozmawiać na temat dobrej współpracy Australii z Polską.... Nawet za POpaprańców nie było takich cyrków.
doradca-praktyk
To jest zwyczajna BESSA. Tyle, że inwestorzy po dziewięciu latach HOSSY zapomnieli widać, że jest coś takiego w realiach giełdowych...
mul_roboczy
Uśmiałem się do łez - 9 lat hossy na GPW ! GPW była słaba już po zapoczątkowaniu rozbiorów OFE. Teraz dodatkowo wbili jej nóż w plecy i nawet najbardziej wytrwali inwestorzy się wykrwawiają w imię czego ?
Czemu PIS ma w poważaniu małe firmy i drobnych inwestorów, czemu zupełnie się z nimi nie liczy pomimo, że to one odpowiadają
Uśmiałem się do łez - 9 lat hossy na GPW ! GPW była słaba już po zapoczątkowaniu rozbiorów OFE. Teraz dodatkowo wbili jej nóż w plecy i nawet najbardziej wytrwali inwestorzy się wykrwawiają w imię czego ?
Czemu PIS ma w poważaniu małe firmy i drobnych inwestorów, czemu zupełnie się z nimi nie liczy pomimo, że to one odpowiadają za 60% polskiego PKB !!!
Podpowiem - dla niego najważniejsza jest kiełbasa wyborcza. Niestety to mnie przeraża.
silvio_gesell odpowiada mul_roboczy
Bo trzeba przeczyścić rynek, gdyż brakuje rąk do pracy, a nie firm marketingowo-doradczo-finansowo-prawniczych przerzucających w kółko faktury co podbija PKB a nie przynosi żadnej wartości.

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki