REKLAMA

Alior i JSW opuszczą indeks MSCI Poland

2019-11-08 08:00, akt.2019-11-08 09:22
publikacja
2019-11-08 08:00
aktualizacja
2019-11-08 09:22

W ramach listopadowej rewizji Alior Bank i Jastrzębska Spółka Węglowa opuszczą indeks MSCI Poland, a wejdzie do niego AmRest - poinformowano na stronie internetowej MSCI. Zmiany wejdą w życie po sesji 26 listopada.

/ fot. Dawid Lach / Materiały dla mediów

Za sprawą zmian Alior i JSW przejdą do "polskiego" indeksu MSCI dla mniejszych firm (small cap). To o tyle ciekawe, że obie spółki na GPW notowane są w ramach WIG20, a więc indeksu największych spółek, z kolei AmRest, który dołączy do "pierwszego frontu" MSCI na GPW wciąż pozostaje średniakiem.

Zmiany w indeksie widoczne były w notowaniach tych spółek na początku piątkowej sesji. Podczas gdy kurs AmRestu rósł o 3,2%, to papiery Aliora i JSW taniały o przeszło 3%.

Pomiędzy spółkami widać jednak wyraźną różnicę jeżeli chodzi o kapitalizację. AmRest dzięki trwającej 5 lat hossie warty jest obecnie 10,4 mld zł. Tymczasem wycena JSW to niecałe 2,5 mld zł, Aliora zaś niecałe 4 mld zł.

Zarówno Alior, jak i JSW mają za sobą ciężki okres na giełdach. Licząc od początku roku pierwsza ze spółek straciła 43 proc., druga zaś aż 67 proc. Wspomniane spadki odegrały spory udział przy zdegradowaniu tych spółek w indeksach MSCI. Wypadnięcie Aliora i JSW z głównego indeksu MSCI zmusi duże zagraniczne fundusze z ekspozycją na polski rynek do przetasować w portfelach. Dwójka ta, wraz z Tauronem, to obecnie także główni kandydaci do opuszczenia indeksu WIG20.

Więcej o problemach Aliora pisaliśmy w artykule "Alior na historycznym dnie". Bank zaliczył kilka poważnych wpadek na rynku korporacyjnym i obawy o jakoś jego portfela i ewentualne przyszłe odpisy zepchnęły notowania do obecnego poziomu. Swoje robi także fakt, że nie jest to najlepszy czas dla banków m.in. z powodu zamieszania, jakie w sektorze wywołują wyroki TSUE.

Z kolei JSW cierpi przez spadek cen węgla koksującego. Fakt ten, w połączeniu z rosnącymi gwałtownie kosztami, rodzi ryzyko dla rentowności firmy. Spółka miała wyciągnąć wnioski z poprzedniego kryzysu, jednak część inwestorów wystraszyło się, że scenariusz sprzed 4 lat może się powtórzyć. Więcej na temat JSW można przeczytać w artykule "Giełdowa katastrofa JSW. Wycena poniżej 3 mld zł".

AT

Źródło:
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
silvio_gesell
No tak to jest. Tak ładnie żarło... i zdechło.
tinfoilhat
może czas aby zaczęła działać klątwa JSW
Trigon podskakiwał i jak się skończyło

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki