REKLAMA

Alior Bank kupuje Bank BPH

Wojciech Boczoń2016-04-01 07:33analityk Bankier.pl
publikacja
2016-04-01 07:33

Alior Bank podpisał z grupą GE Capital umowę nabycia podstawowej działalności Banku BPH. Przejmowany bank zostanie ponownie podzielony. Transakcja nie będzie obejmowała zakupu portfela kredytów hipotecznych we frankach, innych walutach obcych i polskich złotych oraz BPH TFI. Cena za 87,2 proc. udziałów w podstawowej działalności banku to 1,225 mld zł.

Alior Bank kupuje Bank BPH
Alior Bank kupuje Bank BPH
fot. Sławomir Stroński / / Bankier.pl

Informacje o negocjacjach Alior Banku z właścicielami Banku BPH pojawiły się już na początku marca. Wczoraj zakończono rozmowy i podpisano umowę sprzedaży części BPH. Transakcja obejmuje tzw. podstawową działalność Banku BPH, wyklucza natomiast portfel kredytów hipotecznych denominowanych w CHF, innych walutach obcych i polskich złotych oraz BPH TFI. Zamknięcie transakcji przewiduje się do końca 2016 r. Zgodę musi wyrazić m.in. KNF.

Po połączeniu aktywa Alior Banku osiągną poziom około 60 mld złotych, co uplasuje Alior Bank na 9. miejscu w sektorze bankowym. Liczba obsługiwanych klientów zwiększy się do 3,3 mln. Baza depozytów wzrośnie o jedną trzecią do 12 mld zł, a portfel wysokomarżowych kredytów o jedną czwartą - do 8,5 mld zł. Bank oczekuje docelowych, rocznych synergii na poziomie około 300 mln zł przed opodatkowaniem. Jednorazowe koszty integracji prowadzące do uzyskania planowanych synergii poniesione zostaną do roku 2018 roku, z czego większość w roku 2017.

- Według stanu na  30 września 2015 r. wartość współczynnika Tier 1 Podstawowej Działalności Banku BPH wynosiła 13,25%, a szacunkowy poziom wartości księgowej aktywów rzeczowych netto (ang. tangible book value) – 1,6 mld zł. Cena za 87,23% udziałów GE w Podstawowej Działalności Banku BPH wynosi 1.225 mln PLN (z zastrzeżeniem korekt), podczas gdy wycena 100% udziału w Podstawowej Działalności Banku BPH wynosi 1.532 mln PLN. Implikuje to mnożnik P/TBV (cena do wartości księgowej aktywów rzeczowych netto) w wysokości 0,93 – informuje bank w komunikacie. 

fot. / / Materiały dla mediów

Pod koniec ubiegłego roku Bank BPH przedstawił plan transformacji biznesowej na lata 2015-2020. Plan ten zakładał m.in. przekształcenie 134 oddziałów własnych w placówki partnerskie, ograniczenie zatrudnienia nawet do 1,7 tys. osób oraz rozwój 53 zaawansowanych technologicznie flagowych oddziałów własnych, wyspecjalizowanych w obsłudze klientów z segmentu bankowości osobistej oraz MŚP. Plan zakładał osiągnięcie oszczędności kosztowych w wysokości ok. 200 mln zł rocznie, przy jednoczesnym utrzymaniu i wzroście przychodów w przyszłości. Do momentu zakończenia transakcji bank będzie kontynuował wdrażanie planu transformacji biznesowej.

Dla Banku BPH będzie to też kolejne przejęcie z podziałem przedsiębiorstwa na dwie części. W 2007 roku bank został częściowo przejęty Bank Pekao. Jego mniejsza część zachowała markę BPH i mogła dalej prowadzić biznes pod tym szyldem. Wówczas Pekao nie uzyskał odpowiednich zgód na przejęcie całości przedsiębiorstwa. Warto przypomnieć, że przed fuzją z 2007 roku Bank BPH był rynkową potęgą. Zajmował trzecią pozycję na rynku, obsługiwał 3 mln klientów i posiadał ponad 500 placówek. Dziś pod względem aktywów jest na 11 pozycji, liczba klientów spadła poniżej miliona, a liczba placówek do 105.

Alior Bank w ubiegłym roku trafił w ręce PZU. Plan ubezpieczyciela zakładał stworzenie na jego bazie większej instytucji poprzez przejęcie kolejnych banków. Obok BPH w tym kontekście nieoficjalnie wymieniano jeszcze Raiffeisen Polbank i Bank Ochrony Środowiska. Z kolei Alior Bank przejął w ubiegłym roku niewielki Meritum Bank specjalizujący się w obsłudze klientów z segmentu consumer finance i MSP. Alior przejął też dwa SKOK-i: SKOK im. Św. Jana z Kęt i SKOK im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego. O zakupie Banku BPH przez Alior Bank wypowiadał się ostatnio również minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

Co przejęcie Banku BPH przez Aliora może oznaczać dla jego klientów? Przede wszystkim dostęp do nowych produktów i usług elektronicznych. Z drugiej strony bank jest znany z częstych zmian cennika. Pewnych wskazówek dostarcza nam ubiegłoroczna fuzja z Meritum Bankiem. Tuż po przejęciu bank zaproponował przejmowanym klientom własne produkty, a żeby zachęcić ich do przesiadki wprowadził spore podwyżki w kontach byłego Meritum Banku. Niewykluczone, że ten sam scenariusz czeka klientów przejmowanego  BPH. Czy jest się jednak czego obawiać? Flagowym  produktem Aliora jest bezpłatne (pod pewnymi warunkami) Konto Wyższej Jakości, w ramach którego bank daje pięcioletnią gwarancję niezmienności cen. W ofercie znajdziemy też darmowe Konto Internetowe, z którego można korzystać bez opłat.

Patologia w polisach. Klienci wciąż walczą o oszczędności życia

Patologia w polisach. Klienci wciąż walczą o oszczędności życia

Rzecznik Finansowy bije na alarm: polisy z ufk to nie produkty dla mas. Tymczasem przez prowadzoną w ostatnich latach złą sprzedaż i naganne praktyki branży w tarapatach są dziś tysiące Polaków. Wielu z nich nie ma innego wyjścia niż sądowa walka o utracone oszczędności. Opublikowany wczoraj raport ma im w tych bataliach pomóc.

Co fuzja BPH i Aliora może natomiast oznaczać dla pracowników przejmowanej instytucji? Bank BPH, po nabyciu przez Alior Bank jego podstawowej działalności, będzie prowadził w Polsce działalność hipoteczną i będzie zatrudniał około 150 osób. "Podstawowa działalność, czyli bankowość detaliczna, bankowość dla firm wraz z siecią dystrybucji i znaczną częścią funkcji wsparcia zostaną przeniesione do Alior Banku" - poinformował bank w komunikacie.

Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Komentarze (113)

dodaj komentarz
~Elwira
Ale to wszystko nic przy tym co wyprawiaja w Getin Banku. Tu to nie dość że do jednego kredytu masz 3 ubezpieczenia to spróbuj się spóźnić 1 dzień z rata a zaraz jesteś nękany telefonami od 8 rano i tak 5 razy na dzień i straszony sądem windykatorami z Łysa głowa albo możesz też zostać poprostu wezwany za to że jak kredyt to było Ale to wszystko nic przy tym co wyprawiaja w Getin Banku. Tu to nie dość że do jednego kredytu masz 3 ubezpieczenia to spróbuj się spóźnić 1 dzień z rata a zaraz jesteś nękany telefonami od 8 rano i tak 5 razy na dzień i straszony sądem windykatorami z Łysa głowa albo możesz też zostać poprostu wezwany za to że jak kredyt to było komu wziąść ale płacić nie ma komu bo żes się spóźnił 1dzień za który odsetki karne zapłacisz przecież.... Banda złodzieji i idiotow.
~Lodzia
Weź kredyt a potem idź i powiedz ze chcesz go spłacić w całości. Nikt nie będzie wiedział jak a na koniec dowiesz się że musisz jechać sto kilometrów do placówki bo to co jest u ciebie w mieście to franczyza i oni od ciebie tych pieniędzy nie wezmą. Kredytu udzielili ubezpieczenia wzięli bez mała tyle co połowa kredytu a potem nic Weź kredyt a potem idź i powiedz ze chcesz go spłacić w całości. Nikt nie będzie wiedział jak a na koniec dowiesz się że musisz jechać sto kilometrów do placówki bo to co jest u ciebie w mieście to franczyza i oni od ciebie tych pieniędzy nie wezmą. Kredytu udzielili ubezpieczenia wzięli bez mała tyle co połowa kredytu a potem nic więcej nie mogą.:-)
~Lodzia
Mamy kredyt w alior banku. Chcieliśmy go spłacić wcześniej bo mieliśmy duży przypływ gotówki wiecie co się okazało? Że w naszej placówce nikt nie wiedział jak to zrobić musieliśmy dzwonić na infolinię na której pani zadawała tak durne i dwuznaczne pytania że mąż poprostu się pogubił i nie przeszedł weryfikacji potem okazało się że Mamy kredyt w alior banku. Chcieliśmy go spłacić wcześniej bo mieliśmy duży przypływ gotówki wiecie co się okazało? Że w naszej placówce nikt nie wiedział jak to zrobić musieliśmy dzwonić na infolinię na której pani zadawała tak durne i dwuznaczne pytania że mąż poprostu się pogubił i nie przeszedł weryfikacji potem okazało się że żeby spłacić kredyt musimy jechać do biura w Olsztynie bo u nas w Mławie tego zrobić nie możemy. Ale kredyt wziąść mogliśmy. Dla mnie ten bank zatrudnia ludzi którzy nic nie wiedzą ale przy tym co robi Getin bank to alior to pikuś.:-)
~Iwona
czekam od 10 listopada na przelew i nic, cisza infolinia chowa głowę w piasek zero informacji, bank niemiecki interweniuje śle zapytania, zero odpowiedzi. Tragedia!!!
~Mario
UWAGA. Przelewy od zagranicznych kontrahentów nie przechodzą na stary SWIFT BPH, ani na nowy ALIORA. Paraliż płatności dla firm, którym płacą zagraniczni kontrahenci !!! Pieniądze wracają zwrotnie do nadawcy. Oszuści
~Doggy
Totalna padają z tym bankiem nie polecam
~bph
a tak KNF sapał ,że to nie może być ktoś z Polski hahahaha tak się właśnie robi interesy w Polsce !!!!!!!
~Patryk
Alior Bank oferuje klientom bardzo wysokie ubezpieczenia do kredytu wciska plany oszczędnościowe twierdząc ze bez tego klient nie otrzyma kredytu. Nie jeden zjadł żeby i popadł w większe tarapaty przez Niższa Kulturę Bankowości aaaaa i nie wspomnę i mało inteligentnych ludziach którzy tam pracują
~Mateo
Jeśli komuś oferta nie odpowiada, to po prostu jej nie bierze. Ja jestem zadowolony z Aliora.
~balbina odpowiada ~Mateo
ja tez jestem zadowolona z aliora tam sie rzeczywiscie pracuje

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki