REKLAMA

Akcjonariusz Ursusa wyprzedaje akcje. Kurs najniżej w historii

2022-09-22 11:21
publikacja
2022-09-22 11:21
Akcjonariusz Ursusa wyprzedaje akcje. Kurs najniżej w historii
Akcjonariusz Ursusa wyprzedaje akcje. Kurs najniżej w historii
fot. Jacek Szydłowski / / FORUM

Kurs popularnego producenta ciągników notowany jest na najniższych poziomach w historii. Jedna ze spółek, będąca częścią holdingu głównego akcjonariusza Ursusa, wyprzedaje swoje akcje w ostatnich dniach. Zadłużenie spółki to już kilkaset milionów złotych.

Nowe komunikaty o sprzedaży kolejnych pakietów akcji przez Pol-Mot Auto sprowadziły kurs Ursusa na historyczne minima. Sprzedającym jest spółka należąca do Pol-Mot Holding, głównego akcjonariusza Ursusa. Całość obrazu dopełnia sytuacja wspomnianej trójki firm. Ursus jest spółką w upadłości, spadający akcje Pol-Mot Auto to spółka w restrukturyzacji, a główny udziałowiec – Pol-Mot Holding – także jest w stanie upadłości.

Od 8 września pojawiają się kolejne komunikaty o zbywanych na rynku pakietach akcji Pol-Motu Auto jako podmiotu blisko związanego z prezesem Ursusa i całego Pol-Mot Holdingu Andrzejem Zarajczykiem. Duże pakiety akcji, jak na średnią z ostatnich tygodni, mocno zaniżyły kurs Ursusa, który 22 września osiągnął historyczne minimum na poziomie 0,1302 zł po spadku ponad 12 proc.  Od początku roku kurs spadł o ponad 40 proc., ale w międzyczasie zaliczył gwałtowny wzrost, który opisywaliśmy w marcu i kwietniu.

Bankier.pl

W sumie w ośmiu transakcjach między 8 a 19 września Pol-Mot Auto sprzedał ponad 812 tys. akcji, za które na rynku otrzymał ponad 211,1 tys. zł  (bez potrącenia prowizji). Jeśli proces wyprzedaży będzie kontynuowany, to nawis podażowy wciąż jest bardzo duży. Na WZA z końca czerwca Pol-Mot Auto reprezentował 2,115 mln akcji, czyli 3,27 proc. kapitału zakładowego. W dotychczas zakomunikowanych transakcjach nie sprzedał nawet połowy posiadanych akcji.

Historia notowań Ursusa to dynamiczne wzrosty i spadki, które idealnie oddawały historię działalności spółki pod znaną marką. Próba zmierzenia się z legendą jednak się nie udała i musiała zostać ogłoszona upadłość. Zmagania Ursusa na GPW i na rynku maszyn rolniczych szeroko opisał Adam Torchała w artykule „Ursus znów upada. Jak się rodziła legenda i dlaczego wpadła w tarapaty?”

Do tego doszły ogromne problemy głównego akcjonariusza Ursusa. Postawienie Pol-Mot Holdingu w stan upadłości opisywałem w artykule „Wniosek Getin Noble Banku przyjęty przez sąd”.

Całość obrazu dopełnia obraz finansowy Ursusa, który wyłania się z opublikowanego 16 września raportu okresowego. Mimo że spółka za pierwsze półrocze pokazała przychodu ze sprzedaży w kwocie ponad 16 mln zł, to koszty i odpisy wygenerowały kolejne straty. Patrząc na bilans spółki widać, że zobowiązania na koniec czerwca wynosiły blisko 400 mln zł. Póki co syndyk masy upadłościowej decyzją rady wierzycieli ma zgodę na prowadzenie przedsiębiorstwa do dnia 31 grudnia 2022 r. W ostatnim piśmie syndyk poinformował, że zwróci się do wierzycieli z wnioskiem o wyrażenie zgody na prowadzenie przedsiębiorstwa na dalszy okres. 

Bankier.pl

Jednak jak informuje zarządzający masą upadłościową zawarł on już umowę z podmiotem specjalizującym się w wycenie przedsiębiorstw, w tym również podmiotów w upadłości. Aktualnie trwają prace nad opisem i oszacowaniem przedsiębiorstwa Ursus jako całości oraz poszczególnych składników jego majątku. Ostateczne decyzje co do sposobu likwidacji masy upadłości syndyk podejmie na późniejszym etapie, kierując się celem postępowania upadłościowego, jakim jest zaspokojenie wierzycieli - czytamu w stanowisku. 

MKu

Źródło:
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (6)

dodaj komentarz
peluquero
z marcowego niusa
"peluquero 2022-03-15 15:09
kończy się zima, ostatnia wyprz ciepłych kożuszków na lato"

to przykre że ten koment się tak dobrze zestarzał, najlepsze jest to że pół rynku i 95% akcjonariuszy Ursusa wie o tym komu należałoby natychmiast założyć obrączki ale jednocześnie prawie wszyscy ci wiedzą
z marcowego niusa
"peluquero 2022-03-15 15:09
kończy się zima, ostatnia wyprz ciepłych kożuszków na lato"

to przykre że ten koment się tak dobrze zestarzał, najlepsze jest to że pół rynku i 95% akcjonariuszy Ursusa wie o tym komu należałoby natychmiast założyć obrączki ale jednocześnie prawie wszyscy ci wiedzą że nigdy się to nie stanie i że nic to nie da xD
bamboocza2
Niech czołgi zaczną produkować albo Kraby dla wojska. Taki duży potencjał tam jest.
anty12
Jacuś zarznal następna firmę.Hahahaha.
5th_element
rządzą dyletanci z PISu więc mamy co mamy. Do władzy muszą wrócić ekonomiści i gospodarczy liberałowie, a czy będą swiatopoglądowo konserwatywni, lewicowi czy inni to już niech każdy wybiera. Ale wiedza i umiejętności o gospodarce to podstawa - której w PISie nigdy nie zobaczymy.
apexl
Polscy rolnicy wymagają solidarności aby kupować od nich produkty a sami kupują zachodnie maszyny. Większość polskiego społeczeństwa to skończone matoly.
polonu
Ursus Bumar , ciągniki z ameryki czołgi też to do upadku , albo ledwo zipie PIS na taczki produkcję taczek zwiększyć .

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki