REKLAMA

63 proc. Polaków nie przeczytało w 2018 r. ani jednej książki

2019-03-26 07:45, akt.2019-03-26 16:38
publikacja
2019-03-26 07:45
aktualizacja
2019-03-26 16:38

W minionym roku czytanie przynajmniej jednej książki w ciągu roku zadeklarowało 37 proc. respondentów - podała w poniedziałek Biblioteka Narodowa prezentując wstępne wyniki raportu "Stan czytelnictwa w Polsce w 2018 roku".

fot. Daniel Dmitriew / / FORUM

Na przełomie listopada i grudnia 2018 r. przeprowadzono kolejny pomiar w ramach cyklicznego, prowadzonego od 1992 r. badania Biblioteki Narodowej "Stan czytelnictwa w Polsce". Badania, które na zlecenie Biblioteki Narodowej zrealizowała firma Kantar Public wykazały, że "w 2018 r. czytanie przynajmniej jednej książki w ciągu roku zadeklarowało 37 proc. respondentów".

Według informacji przekazanych przez BN główne wskaźniki czytelnictwa pozostają bez zmian - w 2017 r. przeczytanie przynajmniej jednej książki deklarowało 38 proc. respondentów. W latach 2015 i 2016 wyniki były takie jak w 2018 r. (37 proc. ankietowanych zadeklarowało, że czytało przynajmniej jedną książkę).

Czego się można nauczyć, tracąc na giełdzie milion dolarów [Recenzja]

Zwykle książki o inwestowaniu piszą ludzie, którzy na rynku zbili majątek i teraz postanowili jeszcze zarobić na spisaniu własnych doświadczeń. Ta książka jest inna. Autor opisuje, w jaki sposób stracił na giełdzie ponad milion dolarów i do czego go ta strata doprowadziła.

 

9 proc. respondentów zadeklarowało przeczytanie więcej niż siedmiu książek w 2018 r. W zeszłym roku wynik był taki sam.

W raporcie przesłanym PAP podano, że brak wzrostu zainteresowania czytaniem książek "ma zapewne wiele przyczyn". Jak podano są to: "style życia i sposoby spędzania czasu wolnego, popularyzacja rozrywki cyfrowej, niewielkie przełożenie czytania książek w dorosłym życiu na powodzenie na rynku pracy, a także fakt, że za sprawą przemian w dziedzinie technologii komunikacji książki nie są dziś jedynym źródłem wiedzy i informacji".

W ocenie twórców raportu "znajduje to swoje odbicie w zmianie postaw względem czytania książek". W młodszych grupach wiekowych znajduje się mniejszy odsetek osób deklarujących, że bardzo lubią czytanie książek - zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet, które w starszych grupach wieku wyraźnie przewyższają mężczyzn pod tym względem.

4 proc. mężczyzn i 13 proc. kobiet w wieku 15-24 lat deklaruje, że bardzo lubi czytać książki. Wśród mężczyzn w wieku 25-39 lat 8 proc. zadeklarowało, że bardzo lubi czytać książki, wśród ankietowanych kobiet z tej grupy wiekowej jest to 17 proc. W grupie wiekowej 40-59 11 proc. mężczyzn i 21 proc. kobiet zadeklarowało, że bardzo lubią czytać książki, a w grupie osób mających co najmniej 60 lat, 10 proc. mężczyzn i 23 proc.

Podano również, że "wśród młodszych osób jest najwięcej czytelników książek". 67 proc. respondentów w wieku powyżej 60 roku życia nie czytało książek w 2018 r. Wśród ankietowanych w wieku 40-59 lat 62 proc. nie przeczytała żadnej książki. W grupie wiekowej 25-39 lat 58 proc. ankietowanych deklaruje, że nie czytało książek, a w najmłodszej grupie (15-24 lata) książek nie czytało 45 proc.

Pytając uczestników badania o czytane przez nich w ciągu ostatniego roku książki, poproszono ich o wskazanie w jaki sposób dana książka trafiła w ich ręce (np. została kupiona, pożyczona od znajomego, wypożyczona z biblioteki itp.). W 2018 roku 38 proc. ankietowanych deklaruje zakup, 26 proc. osób pożycza książki od znajomych, 20 proc. korzysta z księgozbioru domowego, 16 proc. wypożycza książki z biblioteki publicznej, a 7 proc. ze szkolnej.

Według badań, 28 proc. respondentów w próbie ogólnopolskiej przyznało, że w ich domach nie ma żadnych książek, 7 proc. przyznało, że posiadają tylko podręczniki szkolnej. 14 proc. respondentów w próbie ogólnopolskiej posiada w domu od 1 do 10 książek. Najwięcej osób (45 proc.) posiada między 11 a 50 książek.

Szczegółowe wyniki wraz z komentarzem zaprezentowane zostaną po zakończeniu pogłębionych analiz w pełnym raporcie z badań udostępnionym w formie drukowanej oraz na stronie BN.

Badanie zrealizowała w terenie firma Kantar Public na ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej 2076 respondentów w wieku co najmniej 15 lat metodą CAPI (Computer Assisted Personal Interview) oraz na celowej próbie 1660 czytelników książek metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview).

autor: Olga Łozińska

oloz/ agz/

Źródło:PAP
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (18)

dodaj komentarz
kaaasia1980
Dla mnie najcenniejsza książka to Sekrety 12 sposobów jak zdobyć pieniądze na firmę. Oskar Jażdżyk autor :)
Lekturka świetna bo wprost przekłada się na pieniądze, moja najlepsza inwestycja w całym 2019! :)
jacek-19
Ja przez ostatnie dwa lata przeczytalem 23 ksiazki . Najciensza miala 355 stron , najgrubsza 1088 stron . Do tego , te wszystkie ksiazki kupilem i sa w mojej bibliotece . Nie chwale sie , tylko informuje ze sa ludzie , ktorzy tez troche wiecej czytaja .
grzechu_comeback
skoro 60% nie czyta to wynika z tego, że 40% czyta. Ale dzięki za informację!
prezes_jan
A po co mają czytać skoro jest tak wspaniałe TVP
grzechu_comeback odpowiada (usunięty)
pardąsik! Zapomniałem dodać, że nie o wesele CIELEbrytów chodziło
grzechu_comeback odpowiada (usunięty)
łoooo DER bankier bardzo dba o konkurencję TVP? I chicho........ takich "kwiatków " jak TW Bolka, TW Olina, TW Wolskiego itd itp.....nie było i nie ma! Tak to jest jak ludzie nie czytajo, tylko na portale zagondajo
ezpz
haha akurat wczoraj miałem nieprzyjemność wejścia w dyskusję z moim współlokatorem, zwolennikiem JKM, który bezpodstawnie zarzucił mi bycie socjalistą. Jego argumentem było to, że studiuję kierunek ekonomiczny, a jego zdaniem "na ekonomii uczą Marksa" XDD
Na półce mam wiele książek ekonomicznych, mógłby chociaż którąś
haha akurat wczoraj miałem nieprzyjemność wejścia w dyskusję z moim współlokatorem, zwolennikiem JKM, który bezpodstawnie zarzucił mi bycie socjalistą. Jego argumentem było to, że studiuję kierunek ekonomiczny, a jego zdaniem "na ekonomii uczą Marksa" XDD
Na półce mam wiele książek ekonomicznych, mógłby chociaż którąś przekartkować, ale on nie miał książki w ręku od podstawówki, a wiedzę czerpie z YT i wierzy we wszystko co tam usłyszy m.in. w chemitrials, płaską ziemię i inne durnoty. Jak ktoś wyżej napisał w komentarzu ma opinię na każdy temat, której broni do upadłego, uważa się za najmądrzejszego, mimo że jest totalnym d... . Niestety będę musiał go znosić jeszcze przez jakiś czas =/
grzechu_comeback
bycie socjalistą to nie WSTYD! Przykład to śp. Jan Olszewski..... a Piłsudski był jakiego "wyznania"?
turysta2017
Co ciekawe 63% Polaków uważa, że zasiłek 500+ jest wypłacany z pieniędzy rządu, podatków płaconych przez firmy oraz podatków płaconych "przez kogoś innego". Przypadek?
grzechu_comeback
nie, nie przypadek, tylko konsekwencja powtarzanych głupot. Każda Wybiórcza może sobie to napisać jak i to, że "zaaresztowano hulajnogę", albo inna televizja może sobie twierdzić, że "ha, ha żadnego trotylu, ha, ha nie było". O tym ostatnim dziwnie CICHO, szczególnie w "ha,ha nie, nie przypadek, tylko konsekwencja powtarzanych głupot. Każda Wybiórcza może sobie to napisać jak i to, że "zaaresztowano hulajnogę", albo inna televizja może sobie twierdzić, że "ha, ha żadnego trotylu, ha, ha nie było". O tym ostatnim dziwnie CICHO, szczególnie w "ha,ha MENDiach"

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki