WAŻNE

Makowski: Najmniej czytają wychowani przed erą internetową

2018-04-23 07:31
publikacja
2018-04-23 07:31
fot. akarelias / YAY Foto

Poziom czytelnictwa w Polsce jest już od 10 lat mniej więcej na poziomie niemal 40 proc., najnowsze badania potwierdzają zatrzymanie trendu spadkowego - powiedział PAP dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski. Jak dodał, najmniej czytają ci, którzy wychowali się przed 1989 rokiem, wychowani przed erą internetową i przed otwartym rynkiem.

Poziom czytelnictwa w Polsce, który od kilku lat wynosi ok. 40 proc., nie jest tym, z którego państwo z dużymi aspiracjami cywilizacyjnymi powinno być zadowolone - zaznacza dyrektor Biblioteki Narodowej. To, że trend ten nie jest spadkowy, nie powinno być satysfakcjonujące, powinniśmy dążyć do tego, żeby rósł.

Jak wynika z najnowszych badań, tylko 9 proc. populacji stanowi grupę czytelników intensywnych, czyli takich, którzy przeczytali więcej niż 7 książek rocznie. Grupa ta kupuje też najwięcej książek, ponadto czyta też gazety papierowe i - co ciekawe - częściej korzysta z internetu.

Najmniej czytają ludzie wychowani przed 1989 rokiem, dlatego też nie można zrzucać niedużego poziomu czytelnictwa tylko na karb nowych technologii i internetu. Biblioteka Narodowa przeprowadziła ankiety wśród osób powyżej 50. roku życia, większość z nich twierdzi, że nigdy nie czytały poza szkołą.

Co jest przyczyną niewielkiego czytelnictwa?

Głównym czynnikiem, od którego zależy, czy będziemy czytać, jest najbliższe otoczenie. Jeśli ktoś wychował się w "czytającym" domu - najprawdopodobniej przeniesie te wzorce na swoje dorosłe życie i będzie tak samo chętnie sięgał po książki. Tylko 13 proc. osób, w których rodzinach się nie czytało, zostaje czytelnikami w późniejszych życiu.

Duży wpływ ma także środowisko rówieśników - jeśli ktoś obraca się w tym nieczytającym, odsetek chętniej sięgających po lekturę spada do 5 proc.

Jeśli w tych najwcześniejszych latach życia nie widzimy wokół siebie czytających dorosłych, którzy wykształcili by w nas pasję do książek, najprawdopodobniej te będą kojarzyć się tylko z przymusem szkolnym - wtedy po skończonej edukacji, kończy się też czytać.

W zeszłym roku badanie przeprowadzone przez Bibliotekę Narodową ujawniło, że aż 63 proc. ankietowanych nie przeczytało w 2016 roku ani jednej książki.

Źródło:PAP
Tematy
 Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
kamilgo
"Najmniej czytają ludzie wychowani przed 1989 rokiem" - to jest jak manipulacja danymi, można przecież powiedzieć, że najwięcej się czyta będąc w trakcie nauki szkolnej, a później już mniej.

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki