REKLAMA

Czego się można nauczyć, tracąc na giełdzie milion dolarów [Recenzja]

2018-03-11 06:00
publikacja
2018-03-11 06:00

Zwykle książki o inwestowaniu piszą ludzie, którzy na rynku zbili majątek i teraz postanowili jeszcze zarobić na spisaniu własnych doświadczeń. Ta książka jest inna. Autor opisuje, w jaki sposób stracił na giełdzie ponad milion dolarów i do czego go ta strata doprowadziła.

„Inwestowanie to biznes, w którym realizuje się straty”. Trzeba przyznać, że mało kto opisuje w ten sposób trading i spekulację. Bo kto by chciał czytać książkę o traceniu pieniędzy? Tracić przecież każdy potrafi. Prawdziwą sztuką jest wszak zarabianie pieniędzy. Błąd! Jeśli nadal tego nie rozumiesz, to tym bardziej powinieneś sięgnąć po książkę Jima Paula i Brendana Moynihana.

Jim Paul był inteligentnym szczęściarzem. Dorastał w powojennej Ameryce – w czasach boomu gospodarczego i początków współczesnego rynku finansowego. Był też ambitny, sprytny i często nie respektował reguł. A chciał zarabiać pieniądze. Duże pieniądze. „Nie jest ważne, co robisz, tylko ile ci za to płacą” –  tak brzmiało jego życiowe motto.

Jako makler, handlując tarcicą, dorobił się dużych pieniędzy i reputacji człowieka sukcesu. Niemal książkowa historia kariery od „pucybuta do milionera” (w tym przypadku od chłopca noszącego kije golfowe). Jim Paul – jak sam przyznawał – całe życie robił wszystko wbrew regułom i zawsze mu to popłacało. Aż do roku 1983, gdy postawił włożyć wszystkie pieniądze w zakład na wzrost cen oleju sojowego. Miał na tej operacji zarobić 10 milionów dolarów.

Sojowa spekulacja zakończyła się finansową katastrofą. Spready na olej sojowy zrujnowały Paula. Stracił wszystkie pieniądze (ponad milion USD) i jeszcze popadł w długi. Opis przeżyć związanych z tą transakcją naprawdę warto przeczytać. Trudno o lepszą lekcję pokory i emocji, jaka towarzyszy każdemu inwestorowi czy spekulantowi. Zwłaszcza takiemu, który gra o duże stawki. To opis tego, jak osoba emocjonalnie identyfikująca się ze swoją pozycją potrafi stłumić racjonalne myślenie.

Gdy Jim Paul podniósł się z depresji, zaczął analizować przyczyny swojej porażki. Zaczął czytać książki i przyswajać rady największych inwestorów. I ku swemu zdumieniu odkrył, że były one ze sobą sprzeczne! „Chciałem dowiedzieć się, jak zawodowi traderzy zarabiają na giełdzie. Chciałem poznać ich wspólny sekret. Ale jak miałem go poznać, jeśli oni wszyscy nie zgadzali się ze sobą w żadnej sprawie. A potem zacząłem rozumieć – nie ma żadnego sekretu. Oni wszyscy zarabiali na różne sposoby” – to przełomowe odkrycie skierowała Paula w stronę źródeł sztuki spekulacji.

Jak to możliwe, że ci wszyscy faceci, którzy zbili na rynku fortunę, nie zostali bankrutami, skoro ich rady były ze sobą sprzeczne? Odpowiedź jest prosta: pieniądze zarabiać można na wiele sposobów. Kiedy jeden z legendarnych inwestorów zarabiał na rynku, inny szybko z niego wychodził lub czekał na właściwą okazję. Jim Paul odkrył, że nie ma żadnej tajnej metody zarabiania pieniędzy na rynku. Tych metod jest wiele i są one wzajemnie sprzeczne.

I to doprowadziło go do zasadniczego wniosku: że jest wiele metod zarabiania pieniędzy, ale metod ich tracenie jest zaledwie kilka. I że jeśli się opanuje nietracenie dużych pieniędzy, to już jest połowa sukcesu w spekulacji. „Należy unikać strat, dla których nie wyznaczono limitu, które atakują niepostrzeżenie i koniec końców wykluczają cię z gry” – pisze Paul.

I właśnie o tym jest ta książka: skąd bierze się strata, dlaczego ludzie zamiast szybko zamykać błędne pozycje tylko powiększają początkowe straty i jak sobie z tym radzić. Dowiesz się, czym jest psychologiczna dynamika straty – jak od zaprzeczenia przez złość, depresję i akceptację inwestor zmierza ku rezygnacji, tracąc zainwestowany kapitał. W jaki sposób inwestor/spekulant oszukuje się, że rynek pozwoli mu się „odkuć” w następnym tygodniu czy miesiącu. I to wszystko napisane przez człowieka, który sam przeszedł przez te wszystkie stadia, co kosztowało go utratę miliona dolarów i 15-letniego dorobku zawodowego. Masz okazję się o tym dowiedzieć po znacznie niższym koszcie.

Krzysztof Kolany

„Jak straciłem na giełdzie milion dolarów i czego mnie to nauczyło”. Jim Paul i Brendan Moynihan. Wyd. Linia, Warszawa 2018.

Źródło:
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (9)

dodaj komentarz
wtomek
Tytuł jest nieadekwatny do inwestowanie w akcje na giełdzie....spekulacja na futures to jest kompletnie inna bajka, to raczej typowy hazard . W dodatku tu "bohater" stawia wszystkie pieniądze, głupek jakich wielu jest i było. Czemu akurat ten tu ma mieć coś mądrego do powiedzenia? Pokazany schemat gry na emocjach Tytuł jest nieadekwatny do inwestowanie w akcje na giełdzie....spekulacja na futures to jest kompletnie inna bajka, to raczej typowy hazard . W dodatku tu "bohater" stawia wszystkie pieniądze, głupek jakich wielu jest i było. Czemu akurat ten tu ma mieć coś mądrego do powiedzenia? Pokazany schemat gry na emocjach został wielokrotnie opisany przez innych . Prawdopodobnie dochodzimy na rynkach do jakiegoś przełomu, takie okresy charakteryzują się zalewem podobnych publikacji, pamiętników itd. Kto wie, może jesteśmy w przededniu wieloletniej bessy.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
laskagil
Świetny pomysł :D na pewno przydatna wiedza i doskonały przykład na to że nawet lądując nisko można w kreatywny sposób wyjść z tego z podniesioną głową.
@mareks35 wybacz ale Twoje myślenie jest żałosne :p wątpie byś dał radę zarobić 1mln$ co dopiero pogodzić się ze stratą. internet jest pełen takich
Świetny pomysł :D na pewno przydatna wiedza i doskonały przykład na to że nawet lądując nisko można w kreatywny sposób wyjść z tego z podniesioną głową.
@mareks35 wybacz ale Twoje myślenie jest żałosne :p wątpie byś dał radę zarobić 1mln$ co dopiero pogodzić się ze stratą. internet jest pełen takich specjalistów :p
forfun
a nie mógł stracić 100 tys i oszczędzić 900tys ??? też by napisał i byłby 900 do przodu :) .........

eeeeee wtedy nikt by nie kupił :)
mareks35
Tracąc na giełdzie 1mln dolarów unikniesz stresu "straty" bo wiesz ,że jak stracisz to napiszesz książkę o tym jaki jesteś cienki a ludziska kupią i się zwróci 10mln dolarów .Następnie napisze książkę jak wydymać ludzi pisząc o swoich porażkach życiowych(kolejne 20lmn dolarów .
Wszak tyle jest książek
Tracąc na giełdzie 1mln dolarów unikniesz stresu "straty" bo wiesz ,że jak stracisz to napiszesz książkę o tym jaki jesteś cienki a ludziska kupią i się zwróci 10mln dolarów .Następnie napisze książkę jak wydymać ludzi pisząc o swoich porażkach życiowych(kolejne 20lmn dolarów .
Wszak tyle jest książek o miliarderach giełdowych ,że ludzie już wolą czytać o tych spłukanych.
open_mind
Dlaczego bankier.pl nie poruszy tak istotnego tematu jak: Dolar amerykański zostaje odrzucony globalnie, ludzie zostaną zrujnowani?
sel
Znowu reklama sprzedawnia ze stratą, a giełda pokazuje że nawet największe spadki na dobrej firmie dość szybko przechodzą z powrotem we wzrosty i to zwykle dużo wyższe niż były. Najwięcej traci się gdy sa lewary i kredyty na akcjach bo bani wiedzą ile akcji za jaką kwotę jest zastawionych i jak zwalą kurs to mogą Znowu reklama sprzedawnia ze stratą, a giełda pokazuje że nawet największe spadki na dobrej firmie dość szybko przechodzą z powrotem we wzrosty i to zwykle dużo wyższe niż były. Najwięcej traci się gdy sa lewary i kredyty na akcjach bo bani wiedzą ile akcji za jaką kwotę jest zastawionych i jak zwalą kurs to mogą sprzedaż po najniższej cenie oczywiście swoim funduszom...

Powiązane: Recenzja Bankier.pl

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki