REKLAMA

4 powody, dla których nie warto zakładać firmy

Grzegorz Marynowicz2013-08-09 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2013-08-09 06:00

Zostaw pracę na etacie i załóż firmę - to popularne hasło często wybrzmiewa na salach wykładowych, konferencjach i warsztatach. Wyższe dochody, samorealizacja, nienormowany czas pracy to tylko wybrane zalety prowadzenia własnej firmy, przywoływane przez piewców przedsiębiorczości. A my - złośliwie, ale obiektywnie - będziemy cię zniechęcać do prowadzenia biznesu.

biznesmen
foto: Image licensed by Ingram Image

Aż 73% Polaków jest pozytywnie nastawionych do przedsiębiorczości. To o 4% więcej niż średnia europejska w 16 przebadanych państwach - wynika z raportu firmy Amway. Postawa ta widoczna jest szczególnie u ludzi młodych, którzy nie ukończyli jeszcze 30. roku życia. Z kolei badanie Fundacji Initium dla Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wskazuje, że 78 proc. studentów chciałoby założyć własną firmę. Zanim jednak zdecydujesz się na ten krok - poważnie się zastanów. Oto kilka powodów, dla których nie warto zostać przedsiębiorcą.

1. Biurokracja

problem » Prowadzenie biznesu w Polsce to droga przez mękę

Nie raz w telewizji słyszałeś, że jednym z kluczowych problemów na starcie jest procedura rejestracji firmy. Zapewne myślisz sobie: "skoro mnie się udało przejść tę gehennę, to teraz będzie już tylko z górki". Nic bardziej mylnego. Rejestracja działalności w Polsce odbywa się szybko i nie jest żadnym problemem (zresztą nigdy nie była). Jeśli podczas tej prostej procedury miałeś chwile zwątpienia i nerwów na "urzędasów za biurkiem", jest to poważny sygnał, żeby zająć się czymś innym. W trakcie prowadzenia biznesu będziesz musiał bowiem odwiedzić dużo gorsze pokoje, a czasami ich lokatorzy odwiedzą ciebie. W Polsce około 40 instytucji może przeprowadzić kontrolę w przedsiębiorstwie.

Zdaniem Barbary Pawłowskiej, właścicielki firmy Felgi Terenowe ten, kto choć raz jako przedsiębiorca nie stanie oko w oko z urzędnikami w sądzie, urzędzie skarbowym czy ZUS-ie, kto nie zmierzy się z przepisami, akcyzami, opieszałymi księgowymi i całą rzeszą trybów i trybików wielkiej biznesowej machiny, ten nigdy nie pozna, co to znaczy prowadzić firmę.

2. Wysoki ZUS

Obiło ci się o uszy, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych to zmora przedsiębiorców? To prawda. Co miesiąc płaci się kilkaset złotych do instytucji, która ma zapewnić emeryturę, ale już teraz twoje składki nie wystarczają na bieżące świadczenia. Z tym parapodatkiem musisz nauczyć się żyć zwłaszcza po dwuletnim okresie preferencyjnych składek. Od lutego 2013 roku z kont przedsiębiorców, którzy prowadzą firmę dłużej niż 2 lata, co miesiąc znika 1026,98 zł z tytułu zobowiązań wobec ZUS-u. Tylko od 2011 roku składki wzrosły o 15 proc.

składki ZUS

3. Praca 24h

praca za granicą » Biznes w Polsce czy za granicą?

W cukierkowych poradnikach na temat prowadzenia biznesu jedną ze wskazywanych zalet jest nienormowany czas pracy. "Wstajesz, o której chcesz i pracujesz, kiedy chcesz" - tymi słowami najczęściej zachęcani są młodzi ludzie. Rzeczywistość jest dużo bardziej skomplikowana. Przygotuj się na to, że będziesz wstawał nie wtedy, kiedy chcesz, ale kiedy musisz, a będą dni, kiedy się w ogóle nie położysz.

Potwierdza to Sylwia Skotniczna, właścicielka firmy Rodzinka Cafe: - Chciałabym dojść do takiego momentu, w którym uznam, że już jest tak dobrze, iż mogę pozwolić sobie na chwilę odpoczynku. Odkąd 4 lata temu otworzyłam kawiarnię, miałam tylko 10 dni wolnego i to tylko dlatego, że akurat wypadały święta.

4. Kredy mieszkaniowy - mission (im)possible

Rozpoczynałeś działalność, żeby zarabiać więcej niż na etacie i zaspokajać potrzeby bytowe? Żona widzi, że interes się rozkręca, więc naciska na zakup wymarzonego mieszkania? Jeśli prowadzisz biznes od roku, to dla banku praktycznie nie istniejesz. Zazwyczaj dopiero po dwóch latach prowadzenia działalności bank zechce łaskawie z tobą porozmawiać. Nieważne, że od startu zarabiałeś więcej niż twoja żona na etacie z umową na czas nieokreślony. Mało istotne, że od pół roku przychody firmy rosną w tempie 10 proc. na miesiąc. Uśmiechnięta pani z okienka poprosi o dwa PIT-y z ubiegłych lat i dokładnie prześwietli twój biznes. A nawet jeśli szczęśliwie okaże się, że masz te dwa zeznania, to problemem mogą być duże koszty uzyskania przychodów (a co za tym idzie - niższe dochody), które celowo wykazujesz, żeby płacić niższe podatki. Bez zaświadczenia o niezaleganiu w US i ZUS-ie nawet nie wchodź. Nie chciało się płacić podatków i składek, to kredytu hipotecznego też nie będzie.

Z danych prezentowanych w rocznikach statystycznych GUS-u wynika, że ponad 30% nowo utworzonych firm plajtuje już w 1. roku, a dłużej niż 10 lat przetrwa najwyżej 5% firm.

Za tydzień przedstawimy powody, dla których warto założyć własną firmę.

Przeczytaj: 4 zalety prowadzenia własnej firmy

Grzegorz Marynowicz

Bankier.pl

Źródło:
Grzegorz Marynowicz
Grzegorz Marynowicz
analityk Bankier.pl

Pomysłodawca i redaktor prowadzący serwisu MamBiznes.pl - pierwszego w Polsce projektu skierowanego wyłącznie dla młodych przedsiębiorców. W 2009 portal został przejęty przez Grupę Bankier.pl. Autor kilkuset artykułów i poradników dotyczących przedsiębiorczości, działalności gospodarczej i e-biznesu. Pomysłodawca takich cykli jak: „Tak się robi e-biznes” czy „Startupy na dywaniku”.

Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (52)

dodaj komentarz
wiktoria51
Nie bądźmy pesymistami! :D skoro mnie udało się zdobyć 25 250 zł tej bezzwrotnej dotacji to dosłownie każdy kochani z Was też sobie poradzi.
Głównie to zasługa 1 takiej książki (Sekrety 12 sposobów jak zdobyć pieniądze na firmę). Jakby ktoś szukał to tu ją można dostać www.pieniadzenastartup.pl
zuziix
Nikt nie mówił że będzie łatwo ale posiadanie własnej firmy ma też wiele profitów, ale dzięki za podcięcie skrzydeł :/ teraz to i ja się zaczęłam nad tym zastanawiać :(
pawelczer
Przed założeniem firmy warto poczytać na http://www.eduforum.pl/oplaca-sie-zalozyc-wlasna-firme/
~Kasia
No tak, to przekonanie że własna firma to same pozytywy to trochę bzdura. Trzeba trochę ostudzać ten słomiany zapał i uświadamiać ludzi, że to nie tylko wstawanie kiedy się chce, ale też spore inwestycje, nie wiadomo czy i kiedy się zwracają... Poczytajcie sobie tutaj, bo może warto zostać na etacie https://6krokow.pl/wlasna-firma-No tak, to przekonanie że własna firma to same pozytywy to trochę bzdura. Trzeba trochę ostudzać ten słomiany zapał i uświadamiać ludzi, że to nie tylko wstawanie kiedy się chce, ale też spore inwestycje, nie wiadomo czy i kiedy się zwracają... Poczytajcie sobie tutaj, bo może warto zostać na etacie https://6krokow.pl/wlasna-firma-czy-etat/
No i warto poczytać trochę w internecie zanim się cokolwiek zrobi
~Janicki
Prowadzenie własnej działalności nigdy nie było rzeczą prostą. Pamiętam jak zakładałem rok temu swoją firmę pomogli mi w Gdańsku w biurze rachunkowym MG Finanse. Podpowiedzieli jak z podatkami, jak sobie radzić. Ogólnie cały proces byli ze mną i teraz już spokojnie mam wszystko załatwione, o nic się nie martwię.
~Katarzyna
Zgadzam się, że to nie jest łatwa sprawa. Ale ja sprobowalam, bo od zawsze chcialam prowadzic swoją firmę. Po wielu cięzkich przejsciach, utwierdzilam się w tym, że dalej chcę to robić. Mimo, że takie sytuacja zawsze beda sie pojawiały. Organizują przeciez rózne szkolenia dla firm . Warszawa ma ich bardzo dużo w swojej ofercie. Mimo Zgadzam się, że to nie jest łatwa sprawa. Ale ja sprobowalam, bo od zawsze chcialam prowadzic swoją firmę. Po wielu cięzkich przejsciach, utwierdzilam się w tym, że dalej chcę to robić. Mimo, że takie sytuacja zawsze beda sie pojawiały. Organizują przeciez rózne szkolenia dla firm . Warszawa ma ich bardzo dużo w swojej ofercie. Mimo dużej konkurencji w stolicy, można firmę rozkręcic. Trzeba miec tylko oryginalny pomysl i duzo zapalu.
~anna
Calkowicie sie zgadzam. Caly ten sukces i biznes to nabijanie w butelke. Zludzeniami was karmia,gorzej niz Hitler.Tylko zlodziejom sie udaje. Uciekac z Polski - to najwazniejsze.Za granica latwiej.
~Ania1982
To tu macie kontr-atak. Sekrety 12 sposobów jak zdobyć pieniądze na firmę. Mój mąż zdobył środki i dziś prowadzimy firmę z sukcesem. Ebook jest jest http://pieniadzenastartup.pl
~michal
gdyby ktoś potrzebował, to można promocyjnie zamówić projekt dwustronnych wizytówek + ich wydruk w liczbie 100 szt. za symboliczną złotówkę.
tu-> wizytowki.greenfly.pl

Powiązane: Prawo przedsiębiorcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki