REKLAMA
WAŻNE

4 zalety prowadzenia własnej firmy

Grzegorz Marynowicz2013-09-01 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2013-09-01 06:00

Według najnowszego badania PARP, 25 proc. studentów skłania się do podjęcia ryzyka prowadzenia własnej działalności gospodarczej, a 39 proc. rozważa założenie swojego biznesu w przyszłości. Taka postawa młodych ludzi cieszy, dlatego dziś napiszemy o wyższości prowadzenia własnej firmy nad pracą na etacie.

 

własny biznes
Image licensed by Ingram Image
 

Dzień w dzień (nie) to samo

Codziennie wstajesz i wykonujesz te same czynności? Wsiadasz do tego samego tramwaju, dojeżdżasz do pracy przed 8.00, aby podpisać listę obecności i rozpocząć wykonywanie tych samych obowiązków, co wczoraj. Wracasz o 17.00 do domu i tak dzień po dniu, aż do emerytury? Jeśli chcesz przerwać ten codzienny rytuał, to załóż własny biznes. Będziesz wcześniej wstawał i pracował dłużej, ale każdy dzień przynosić będzie nowe wyzwania. Przygotuj się na wzloty i upadki, ale każdy dzień będzie inny. -

Szansa na wyższe dochody

bezrobotny» Szkoły kształcą etatowców, nie przedsiębiorców

Każdego 10. dnia miesiąca sprawdzasz, czy na konto wpłynęła już wypłata. Wielką radość budzi dodatkowy zastrzyk gotówki w postaci premii lub przedświątecznego bonu. Możesz sobie wówczas pozwolić na dodatkowe zakupy, bo 2 500 zł "na rękę" z kredytem hipotecznym na głowie nie pozwala na wiele. Wahasz się, czy rozkręcić własny biznes, bo może tylko pogorszysz sytuację? Jeśli nie zaryzykujesz, to na pewno jej istotnie nie poprawisz.

Działalność gospodarcza to szansa na wyższe dochody i trochę luzu w domowym budżecie. Na początek warto pogodzić firmę z etatem. W ten sposób zniwelujesz ryzyko i wykonasz niezbędny krok ku wyższym dochodom. - Gdy będziesz robił jak wszyscy, będziesz miał jak wszyscy. Zdecydowałem się na własny biznes, żeby mieć lepiej niż inni - mówi Krzysztof Pruszyński. Założyciel firmy Blachy Pruszyński przyznaje, że nigdy nie żałował decyzji o założeniu firmy, choć zdarzały się trudne momenty pod względem finansowym. W 2011 roku przedsiębiorca z majątkiem 420 mln zł znalazł się na 55 miejscu Listy Najbogatszych Polaków tygodnika "Wprost".

Wolność i samorealizacja

Cenisz sobie takie wartości, jak niezależność i możliwość decydowania o sobie? Lubisz podejmować kluczowe decyzje, a zarządzając ludźmi, czujesz się jak ryba w wodzie? W 100 proc. szczęśliwy będziesz tylko jako właściciel firmy. Nikt nad głową nie będzie wyznaczał obowiązków i krytykował. Nikomu nie będziesz musiał raportować i tłumaczyć się z podjętych decyzji. Poczucie spełnienia zawita, gdy na pocztę przyjedzie e-mail od zadowolonego klienta i potwierdzenie przelewu. Nie będzie też nic przyjemniejszego niż informacja o zamówieniu od nowego kontrahenta. Dopełnieniem uczucia samorealizacji będzie zgrany zespół, który zbudowałeś. Do podjęcia ryzyka zachęca prof. Andrzej Blike. - Bardzo potrzeba nam w Polsce młodych ludzi, którzy zamiast szukać zatrudnienia za granicą, wezmą swoją przyszłość we własne ręce i sami dla siebie stworzą miejsce pracy - mówi przedsiębiorca.

biznes» Prowadzenie firmy na etacie - czy to się opłaca?

Masz szansę zostać milionerem

"Jak zostać milionerem?"- to pytanie zadają sobie uczestnicy warsztatów, konferencji i wykładów poświęconych przedsiębiorczości. Zadanie jest bardzo trudne, ale na pewno nie zrealizujesz go, pracując na etacie. Poza nielicznymi przykładami prezesów banków do wielkiego majątku dochodzi się przez własny biznes. Zatrudnienie w firmie może być jedynie przystankiem na drodze do milionów, ale najważniejszym krokiem jest założenie firmy. Na liście miliarderów miesięcznika "Forbes" nie ma osób, które dorobiły się, pracując dla kogoś. Próżno również szukać takich przykładów w rankingu 100 najbogatszych Polaków tygodnika "Wprost".

Przykład? Właściciele firmy Maspex przygodę z biznesem zaczynali w 1990 roku. Inżynierowie górnicy - twórcy giganta, który konkuruje ze światowymi gigantami osiąga rocznie ponad 2 mld zł przychodów. Startowali jednak od sprzedaży zabielacza do kawy i kakao instant - dziś należą do nich takie marki jak: Kubuś, Lubella, Tymbark, Plusssz czy Tiger.

Przeczytaj: 4 powody, dla których nie warto zakładać firmy

Grzegorz Marynowicz
Bankier.pl
g.marynowicz@bankier.pl

Źródło:
Grzegorz Marynowicz
Grzegorz Marynowicz
analityk Bankier.pl

Pomysłodawca i redaktor prowadzący serwisu MamBiznes.pl - pierwszego w Polsce projektu skierowanego wyłącznie dla młodych przedsiębiorców. W 2009 portal został przejęty przez Grupę Bankier.pl. Autor kilkuset artykułów i poradników dotyczących przedsiębiorczości, działalności gospodarczej i e-biznesu. Pomysłodawca takich cykli jak: „Tak się robi e-biznes” czy „Startupy na dywaniku”. Tel.: 504 256 447

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (27)

dodaj komentarz
~haplus
H+ Architektura http://haplus.pl/
~Szejla
a wg mnie fabrykakreatywna com to strzał w dziesiątkę :)
~damka
uwazajie na spolki podczas zakladania firmy, o wiele lepiej sprawdzi sie jednosobowa. dla tych co aja spolki to polecam zapoznac sie ze strona spolkekupie com i szybko ją sprzedac!
~JuliaWak
a mnie pomogła kancelariapomocy pl. w łasna firma, to nie koniecznie kokosy i luzny grafik, niestety... w pracy jestes 24h!
~Dagmara_Bąk
2 miesiące temu pierwszy raz ugięłam się i skorzystałam z doradztwa biznesowego. Znajoma, która również prowadzi firmę zaprosiła mnie na spotkanie z przedstawicielkami Proinnowacyjnego Klastra Biznesu. Ja oczywiście niechętnie, bo nie wierzę w BNI i tego typu wynalazki, ale poszłam. Jestem miło zaskoczona, bo właśnie 2 miesiące temu pierwszy raz ugięłam się i skorzystałam z doradztwa biznesowego. Znajoma, która również prowadzi firmę zaprosiła mnie na spotkanie z przedstawicielkami Proinnowacyjnego Klastra Biznesu. Ja oczywiście niechętnie, bo nie wierzę w BNI i tego typu wynalazki, ale poszłam. Jestem miło zaskoczona, bo właśnie reorganizujemy pracę i plany mojej firmy, a ja mam więcej czasu na realizację kolejnych przedsięwzięć, jednocześnie zwiększając obroty. W życiu bym nie pomyślała, a jednak.
~Jadwiga-Andrus
Dagmara, ja też z nimi współpracuję, ale w zakresie dotacji unijnych. Zapytaj, czy któryś z nowych programów wpisuje się w Twoje działania. :-)
~Paulo
ja prowadze swoja firme 3 rok i mimo przejsciowych klopotow finansowych (niestety z winy zle prowadzonej ksiegowosci, rozwiazaniem bylo lefthand wiec polecam) a takze doborem wykwalifikowanych pracownikow, jakos dzialam, zyje z tego i nie zaluje...
~pintka
tych którzy założyli własną firme zapraszam na kafirm.pl gdzie bezpłatnie można umiescic swoje dane w katalogu firm. przydatne i pomocne w szukaniu nowych klientów.
~Stary555
Pomysłow na biznes jest od groma. Przejdźcie się ulica – ktoś prowadzi te sklepy, kawiarnie, zakłady fryzjerskie, kluby, serwisy, itd. Więc wystarczy wziąć się za siebie. U mnie było np. tak, że z bratem zainwestowaliśmy w profesjonalny sprzet czyszczący. Zrobiliśmy wywiad na rynku, kupiliśmy najlepsze z Pomysłow na biznes jest od groma. Przejdźcie się ulica – ktoś prowadzi te sklepy, kawiarnie, zakłady fryzjerskie, kluby, serwisy, itd. Więc wystarczy wziąć się za siebie. U mnie było np. tak, że z bratem zainwestowaliśmy w profesjonalny sprzet czyszczący. Zrobiliśmy wywiad na rynku, kupiliśmy najlepsze z najlepszych urządzeń (Optima) i uruchomiliśmy mobilną myjnie. Zwróciło się szybko, dziś prowadzimy rodzinny biznes.
~antystatystyk
Powiedzcie mi kuźwa gdzie można zarobić uczciwą ,8-dodxzinną pracą 2,5 tyś złotych na łapę??????? Uśrednianie, statystyka to największe kłamstwa historii ludzkości! Uważaj! Oto ja i moja dziewczyna mamy średnio i statystycznie po jednym jądrze i po jednej piersi. A gdzie tu jest prawda???????????????? Do was cieniasy,Powiedzcie mi kuźwa gdzie można zarobić uczciwą ,8-dodxzinną pracą 2,5 tyś złotych na łapę??????? Uśrednianie, statystyka to największe kłamstwa historii ludzkości! Uważaj! Oto ja i moja dziewczyna mamy średnio i statystycznie po jednym jądrze i po jednej piersi. A gdzie tu jest prawda???????????????? Do was cieniasy, kłamcy po statystyce piję.

Powiązane: Prawo przedsiębiorcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki