Prowadzenie biznesu w Polsce to droga przez mękę

analityk Bankier.pl

PKPP Lewiatan opublikował kilka dni temu Czarną Listę Barier 2013, będącą zestawieniem najważniejszych czynników blokujących rozwój przedsiębiorstw. 416 pozycji wskazanych w raporcie potwierdza to, co światowe rankingi opisują od dawna: Polska nie jest krajem przyjaznym biznesowi.

Prowadzenie biznesu w Polsce to droga przez mękę
Źródło: iStockphoto/Thinkstock

Według autorów publikacji rozwój biznesu w Polsce blokują m.in. wysokie - biorąc pod uwagę obecny poziom rozwoju gospodarczego i jakość otoczenia biznesu - podatki i składki na ubezpieczenia społeczne. Życia przedsiębiorcom nie ułatwiają bynajmniej skomplikowane przepisy podatkowe. Barierą są także nadmierne obciążenia administracyjne związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, w szczególności związane z zatrudnianiem pracowników i wypełnianiem obowiązków podatkowych. Na Czarnej Liście Barier 2013 znalazły się również: przewlekłe i kosztowne dochodzenie należności oraz nadmiernie rozbudowane obowiązki sprawozdawcze w zakresie ochrony środowiska.

Minister finansów łata dziury w przepisach » Minister finansów łata dziury w przepisach

Co mówią światowe rankingi?

Raport PKPP Lewiatan uzupełnia wcześniejsze zestawienia przygotowywane przez światowe organizacje analizujące warunki prowadzenia biznesu. W październiku ubiegłego roku Bank Światowy opublikował raport raportu "Doing Business 2013", w którym na 183 państwa nasz kraj zajął 55. miejsce. W porównaniu do roku 2011 Polska awansowała o 7 pozycji, między innymi dzięki uproszczeniu reguł obrotu nieruchomościami, poprawie warunków egzekucji należności w sądach i lepszemu prawu upadłościowemu.

Poprawa warunków prowadzenia biznesu w Polsce jest jednak wciąż niewielka. Według autorów raportu rozwój firm jest wciąż blokowany przez niejasne przepisy podatkowe oraz nieprzyjazną biznesowi biurokrację. Osoba prowadząca biznes w Polsce spędza rocznie 286 godzin na rozliczeniach podatkowych. Dla porównania, w Irlandii zajmuje to tylko 80 godzin. W zestawieniu przed nami znalazły się m.in. Gruzja (9. miejsce), Estonia (21), Łotwa (25), Litwa (27), Armenia (32), Słowacja (46), Czarnogóra (51) i Węgry (54).

Również w roku 2012 Centrum im. Adama Smitha zaprezentowało światowy ranking wolności gospodarczej. W corocznym zestawieniu nasz kraj uplasował się na 48. miejscu, notując spadek o 6 pozycji w porównaniu do ubiegłorocznego zestawienia. Wyprzedziły nas takie państwa, jak Gruzja, Litwa, Słowacja, Rumunia, Armenia, Oman, Panama czy Bahama.


Co robi rząd, czyli kij i marchewka

Aktywność rządu w kwestii poprawy warunków prowadzenia biznesu trudno ocenić jednoznacznie pozytywnie. Wśród niewątpliwych zasług należy wskazać likwidację dwóch kroków podczas rejestracji firmy co skróciło okres zakładania działalności o 2 dni. Na pochwałę zasługują także przyjęte z inicjatywy Ministerstwo Gospodarki trzy ustawy deregulacyjne. Pakiet rozwiązań wyeliminował kilkadziesiąt mniejszych i większych barier w prowadzeniu biznesu. Zniesione zostało ograniczenie w stosowaniu metody kasowej dla małych podatników, skrócono też czas, po upływie którego można skorzystać z "ulgi za złe długi". W celu zwalczania zatorów płatniczych wprowadzono rozwiązania ograniczające możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków, których dłużnik faktycznie nie poniósł. Dla przedsiębiorstw ważne są uruchomione niedawno za pośrednictwem BGK gwarancje kredytów obrotowych, które w sumie mogą zasilić przedsiębiorców kwotą 50 mld zł.

Z drugiej jednak strony w 2011 roku sejmowa większość przegłosowała podwyżkę składki rentowej z 6% do 8%. Podniesienie o 33 proc. dotychczasowego obciążenia przedsiębiorców minister Rostowski tłumaczył "nadpłynnością polskich przedsiębiorstw". W efekcie z tytułu wzrostu składki rentowej z kont firmowych na rzecz państwa znika rocznie 7 mld zł. Tylko w ostatnich trzech latach obciążenia przedsiębiorców wobec ZUS-u wzrosły o 15 proc.

Nie ułatwią życia małym przedsiębiorcom wprowadzone od 1 marca 2013 roku rozwiązania zakładające zwiększenie liczby podmiotów zobowiązanych do posiadania kasy fiskalnej. Resort finansów zmniejszył dotychczasowy limit obrotów w wysokości 40 tys. zł do 20 tys. zł. W efekcie obowiązek instalacji kasy fiskalnej objął znaczną liczbę drobnych przedsiębiorców. - Obecny limit jest wykorzystywany przez firmy do ukrywania rzeczywistych obrotów i tym samym unikania stosowania kas fiskalnych do rejestrowania obrotu - tłumaczyła plany fiskusa rzecznik ministerstwa.

Czarna Lista Barier 2013 przygotowana przez PKPP Lewiatan zawiera 416 pozycji. W ubiegłym roku zawierała 368 pozycji, a w 2006 r. - niewiele ponad 100. To najlepiej obrazuje "poprawę" warunków prowadzenia biznesu w Polsce.

Grzegorz Marynowicz
Bankier.pl

Grzegorz Marynowicz

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~staryŻyd

Same jęki i narzekania typowo polskie podejście ...

! Odpowiedz
0 0 ~LOLA

MAŁA ANALIZA PRZYCHODÓW I ZYSKÓW PRZYSZŁYCH DLA SPÓŁKI DORADCY24 ZA OKRES OSTATNICH TRZECH KWARTAŁÓW (OKRES OSTREJ RESTRUKTURYZACJI SPÓŁKI KTÓRA WŁAŚNIE WYSZŁA Z BANKRUCTWA I JEST RENTOWNA) POCZYTAJ:

ostatnie kwartały pokazują jak bardzo spółka skutecznie zwalczyła piętno bankructwa i tym samym jak dynamiczny wzrost szykuje na najbliższe miesiące / lata

otóż mała analiza przychodów, biorąca pod uwagę krytyczne ostatnie trzy kwartały (bo to okres rozpoczęcia restrukturyzacyjnych działań przez pana Roberta Lorenza) :

i tak:
przychody ( wskaźnik wzrostu oraz [dynamika wzrostu])
q3'12 q4'12 q1'13

3173 3914 5032

(100) 0% (123) + 23% [100] 0% (128) +28% [20%]
(100) 0% ------- (158) + 58%


wniosek : ostatni kwartał w stosunku do kwartału poprzedniego to 28% wzrost przychodów natomiast od początku restrukturyzacji to 58% wzrost przychodu, co stanowi 20% przyspieszenie wzrostu przychodów z kwartału na kwartał biorąc pod uwagę okres całej restrukturyzacji. wniosek 2: czy warto poczekać?
jeśli w takim tempie rosną przychody to na boga czego chcieć więcej .. w ciągu roku powinniśmy być w stanie spłacić cała stratę z lat poprzednich i jeszcze robić zyski ... a co potem? boję się myślec co z tą forsą zrobię

biorąc pod uwagę obecny zysk 2tyś to w następnym kwartale przy wzroście o kolejne 20 % wzrośnie przychód to będzie wzrost na poziomie 34% a to jest przychód w okolicach 6742,-

DALEJ KOSZTY:

6742 ,- - 6184 ,- = 558 ,-
przychód koszt zysk (w tyś zł oczywiście)


koszty rosną o stałą wartość 22% z kwartału na kwartał w porównaniu ze przyrostem wzrostu przychodów które rosną w tempie 20% :)( te przyrosty wzrostów)

jeśli przeanalizujemy kosty w taki sam sposób to zysk powinien kształtować się nam w granicach... pół miliona

przy założeniu oczywiście stałej 22% wzrostu kosztu a jest brana pod uwagę wciąż intensywna optymalizacja kosztów co WYRAŹNIE PODKREŚLIŁ ZARZĄD W RAPORTACH ORAZ NA CZACIE INWESTORSKIM

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~zz

Powinni napisać o stanie sądownictwa w Polsce i jak to się załatwia w sądzie różne sprawy. Tragedia i tu jest koszmar o którym nikt nie pisze.

! Odpowiedz
0 0 ~szalom

1/ astronomiczna składka ZUS
2/ astronomiczny VAT 23 % obowiązkowy dla każdego
3/ zawiłe przepisy fiskalne mające na celu zniszczyć każdego
4/ brak odpowiedzialności urzędników
5/ wysokie koszty najmu
6/ wysokie koszty urtzymania urzędników
7/ wysokie koszty utrzymania sejmu, senatu, URM, KP, KP premiera , prezydenta
8/ wysokie łapownictwo
9/ wysokie koszty utrzymania familii Mazowieckiego
10/ wysokie koszty utrzymania państwa

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Euromaniak

Niema żle jest tragicznie. I trzeba się z tym pogodzić bo będzie coraz gorzej. Byle dziurę załatać która jest łatana a rośnie. Po prostu szwy do niczego.

! Odpowiedz
0 0 ~RObsi

Urzędasy podczas kontroli w mojej firmie kierują się dyrektywami z 1965 roku, a siedzi taki duper 65-letni i mówi do kolegi jeszcze "towarzyszu" ! Szok, uciekać !

! Odpowiedz
0 0 ~2 dni.ii

Szara strefa ma sie doskonale.

! Odpowiedz
0 1 ~NDG

Największą barierą jest tuman niedouczonych i pazernych urzędasów

! Odpowiedz
0 0 ~cettt

tak to prawda ,dla zwyklych ludzi a przedewszystkim dla Polakow ,bo zachodnie koncerny maja u nas eldorado.............................................

! Odpowiedz
0 0 ~Rooo

I co z tego że przegra... w co wątpię POstraszą PISem i zagłosują na nich...
Nawet jak przegrają to w POlsce zostanie tylko miejsce dla koncernów rodem z Niemiec...
Nam pozostanie "wóz Drzymały" ale w końcu i tak znają na to sposób bo Drzymałaza brdzo przeszkadza...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne