REKLAMA
WAŻNE

Biznes w Polsce czy za granicą?

2013-08-08 12:00
publikacja
2013-08-08 12:00

Zawiła biurokracja oraz coraz wyższe podatki niejednego przedsiębiorcę zniechęcają do prowadzenia własnej działalności. Jednak, czy posiadając dobry pomysł na biznes warto z niego rezygnować? Są państwa, gdzie prowadzenie własnej działalności jest bardziej opłacalne niż w Polsce.

 


foto: iStockphoto/Thinkstock
 

Ostatnie badanie Komisji Europejskiej, w zakresie znajomości języka angielskiego wśród mieszkańców 27 państw, pokazało że w naszym kraju włada nim zaledwie 20 proc. obywateli powyżej 15. roku życia. Jednak pomimo istniejącej bariery językowej oraz braku znajomości obcych kultur wiele przedsiębiorców decyduje się na zagraniczną ekspansję lub też całkowite przeniesienie firmy poza granice naszego kraju. Co ich przekonuje do prowadzenia działalności w obcych państwach?

Lepiej u zachodnich sąsiadów

problem» Prowadzenie biznesu w Polsce to droga przez mękę

Przedsiębiorca chcący założyć własną firmę w Niemczech może to zrobić w kilka minut, poprzez udanie się do Urzędu do Spraw Działalności Gospodarczej (Gewerbeamt), gdzie jedynie składa wniosek o rejestrację. Wymogiem bycia niemieckim przedsiębiorcą jest jednak posiadanie lokalu oraz meldunku. Resztę spraw formalnych załatwia za nas urząd, który przekazuje informacje o nowej działalności do urzędu skarbowego, statystycznego oraz izby rzemieślniczej lub przemysłowo-handlowej. Z kolei sama rejestracja w urzędzie skarbowym to kwestia wypełnienia oraz odesłania formularza, który przyjdzie do nas pocztą. Po jego zaakceptowaniu firma otrzymuje numer płatnika podatku i już może rozpocząć swoją działalność gospodarczą.

W efekcie, według danych Niemieckiego Instytutu Badania Gospodarki, Niemcy w ciągu ostatnich dwudziestu lat odnotowali wzrost liczby nowych firm aż o 40 proc., zaś średni zarobek Niemca z prowadzonej działalności gospodarczej po odliczeniu należnego podatku i ubezpieczenia wynosi 2300 euro miesięcznie. A jak wygląda sytuacja w Polsce? - Polskiemu przedsiębiorcy w prowadzeniu własnej działalności przeszkadzają nie tylko wysokie podatki, zawiła biurokracja, ale również niejasność przepisów, co prowadzi do konfliktów między przedsiębiorcami a organami skarbowymi. Dodatkowo rozpoczęcie działalności wiąże się z dużym wydatkiem, nierzadko pokrywanym z wcześniej zgromadzonych oszczędności, co wiele osób hamuje i skłania ku pracy na etacie- mówi Paweł Tomczyk, firma Rearden Technology S.A. - Warto też wspomnieć o hamujących praktykach ZUS, który zmusza przedsiębiorcę do comiesięcznego wydatku, niezależnie od tego czy firma przynosi zyski, czy też nie - dodaje.

A może Wielka Brytania?

Prowadzenie firmy w Polsce»W Polsce dobija się przedsiębiorczość

Wielka Brytania najczęściej jest utożsamiana z miejscem emigracji rodaków w poszukiwaniu pracy. Jednak wiele osób pomija fakt, iż jest to państwo przyjazne przedsiębiorcom. Najbardziej dogodną formą prowadzenia biznesu jest tzw. self-employed, który polega na samo zatrudnieniu. Wybierając taką formę nie ponosimy kosztów rejestracji, zaś wypracowane zyski w pełni zatrzymujemy dla siebie. Podobnie jak w Niemczech założyć własną firmę możemy w jednym miejscu, w tym przypadku w Urzędzie Skarbowym HM Revenue and Customs. Możemy tego dokonać telefonicznie, przez Internet lub wysłać wypełniony formularz CWF1 pocztą na podany na stronie urzędu adres.

Jak nie Europa, to co?

Państwa, w których nie ma podatku, zaś prowadzenie własnej działalności to przyjemność, nie są już tylko marzeniem. Od 1 sierpnia bieżącego roku chińscy, najmniejsi przedsiębiorcy są zwolnieni od płacenia podatków. Pod najmniejszym przedsiębiorstwem rozumie się tam te, które miesięcznie przynoszą obrót mniejszy niż 3,2 tys. USD. Według szacunków z tego typu ulgi będzie mogło skorzystać aż 6 mln firm, co przyczyni się do zwiększenia dochodów oraz zatrudnienia w przedsiębiorstwach. W kolejnych miesiącach państwo zamierza również wprowadzić szereg ulg w zakresie prowadzenia zagranicznych biznesów, poprzez ułatwienie procedur celnych i zmniejszenie ich opłat. Innym rejonem, gdzie warto być przedsiębiorcą są Zjednoczone Emiraty Arabskie. Tam przedsiębiorcy działają na zasadzie prawa anglosaskiego, a dodatkowo nie muszą prowadzić ewidencji transakcji, księgowości oraz przeprowadzać audytu.

Jednak wybór tak odległych państw jest odważnym posunięciem na które nie stać każdego z nas. Decydując się na biznes poza granicami kraju powinniśmy rozważyć za i przeciw, by przypadkiem nie ponieść większych strat niż by to miało miejsce na rodzimym rynku.

 

/Rearden Technology

Źródło:Informacja prasowa
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~fly
dla mnie nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, bo u nas w kraju dość ciężko się żyje małym przedsiębiorcom, ale też myślę, że dość ryzykowne byłoby to, żeby otwierać biznes za granicą.
~Fan 24
Najlepiej międzynarodowy prowadzony w dowolnym miejscu na Świcie! Na początek kilka informacji.

Na całym świecie żyje około 33 milionów milionerów. W skali populacji stanowi to około 0,05%. Najwięcej milionerów mieszka w USA, łącznie około 15 milionów osób, co stanowi 5% amerykańskiego społeczeństwa. W
Najlepiej międzynarodowy prowadzony w dowolnym miejscu na Świcie! Na początek kilka informacji.

Na całym świecie żyje około 33 milionów milionerów. W skali populacji stanowi to około 0,05%. Najwięcej milionerów mieszka w USA, łącznie około 15 milionów osób, co stanowi 5% amerykańskiego społeczeństwa. W Polsce milionerzy stanowią niecałe 3% społeczeństwa. Jaki z tego płynie wniosek?

Jeżeli taki, że nie każdy może być milionerem, to przemyśl to raz jeszcze.
Jeżeli taki, że to wszystko jest zapisane w gwiazdach, to wiedz, że udział procentowy milionerów w całej populacji z roku na rok rośnie.
Jeżeli taki, że pieniądz się dewaluuje, to w niewielkim procencie masz racje, ale jest on statystycznie nieistotny.
Zapewne mogą istnieć i istnieją inne wytłumaczenia. Ale jedno jest pewno: jeżeli chcesz być zamożny to nie może robić tego, co robi 97% ludności świata! Innymi słowy, nie możesz być „normalny”, bo norma to bieda i cierpienie. Bogactwo i szczęście to rzadkość. Mimo, że wszyscy ich pragną, niewielu je osiąga.
Jeżeli chcesz być bogaty powinieneś robić to, co robią ci, którzy są bogaci, czyli robić to, co robi mniejszość.

Po więcej informacji- pisz: seat1900@gmail.com

Powiązane: Prawo przedsiębiorcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki