REKLAMA

30 prognoz na 2030. Jak zmieni się życie w nadchodzącej dekadzie?

2020-01-08 06:00
publikacja
2020-01-08 06:00

2030 rok to data dziś równie odległa, jak 2020 rok odległy był 10 lat temu. Znaczna większość ze współcześnie żyjących doczeka tego terminu. Prezentujemy przegląd prognoz na następną dekadę obejmujący m.in. technologię, demografię, gospodarkę i życie codzienne.

fot. ImageFlow / / Shutterstock

 1. Do 2027 r. Indie wyprzedzą Chiny pod względem liczby ludności. (ONZ)
 2. Do 2023 r. liczba ludności świata przekroczy 8 miliardów. (ONZ)
 3. W Polsce przybędzie ludzi starszych. Do 2030 r. mediana wieku przesunie się z 41 do 46 lat. (GUS)
 4. Do 2030 r. UE ograniczy emisję gazów cieplarnianych o 40 proc. (względem 1990 r.) oraz osiągnie 32 udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym. (KE)
 5. Przewidywana jest dalsza integracja strefy euro i Unii Europejskiej. Powstać mają m.in. unia bankowa, unia energetyczna i unia rynków kapitałowych. (KE)
 6. W 2021 r. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba zastąpi wysłużony Teleskop Hubble’a. Otworzy to nową epokę badania kosmosu.
 7. W 2021 r. na Marsie wyląduje nowy pojazd NASA, który (dosłownie i w przenośni) zbada grunt przed załogową wyprawą planowaną na 2033 r.
 8. W 2024 r. ludzie ponownie stanąć mają na Księżycu. Misja NASA zabierze na Srebrny glob pierwszą kobietę.
 9. Do 2030 r. zwalczona zostanie epidemia AIDS. (ONZ)
 10. W powszechnym użytku będą drony kurierskie. Nie zastąpią one transportu samochodowego, ale ułatwią rozwiązanie „problemu ostatniej mili” dostawcom takim jak Amazon, FedEX czy DHL. (Markets&Markets).
 11. W Kuwejcie i Arabii Saudyjskiej powstaną drapacze chmur, których wysokość przekroczy 1000 m. (Wikipedia)
 12. Do 2030 r. powstanie III linia warszawskiego metra. O metro w kolejnej dekadzie starał się będzie tez Kraków.
 13. Ukończone zostaną wszystkie planowane obecnie autostrady, drogi szybkiego ruchu i obwodnice. (GDDKiA)
 14. Wciąż w budowie będzie pierwsza polska państwowa elektrownia atomowa. Pierwszy reaktor uruchomiony zostanie w 2033 r. Wcześniej może powstać mały reaktor prywatny, którego budowę zapowiada Michał Sołowow.
 15. Druk 3D będzie kluczową technologią w przemyśle. (KE)
 16. Co trzeci samochód jeżdżący po światowych drogach posiadał będzie napęd elektryczny. (IEA)
 17. Na drogach pojawią się także samochody autonomiczne. Bez obsługi poruszać będą się także statki czy pociągi. (City as a Lab)
 18. Zmieni się sposób pokonywania długich dystansów. Zwykłe samoloty zastąpione zostaną przez ponaddźwiękowe samoloty kosmiczne lub rakiety zdolne lecieć z punktu A do punktu B.
 19. Jeżeli chińska gospodarka nie zaliczy „twardego lądowania”, to w następnej dekadzie definitywnie przegoni amerykańską pod względem wielkości PKB. (KE)
 20. Wzrost PKB wyniesie średnio 3-5 proc. rocznie. (McKinsey)
 21. Pod względem PKB per capita Polska wyprzedzi Włochy. Przynajmniej według premiera Morawieckiego.
 22. Kolejne firmy będą przyjmowały politykę zerowego negatywnego wpływu na środowisko. Do 2030 r. cel ten osiągnąć chcą m.in. Amazon, Ikea czy Siemens.
 23. Internet rzeczy stanie się faktem. Powstaną inteligentna miasta, osiedla i domy, które łączyć będą się za pomocą szybkiego internetu 5G lub 6G. Rewolucja dotknie zarówno sprzęt codziennego użytku, jak i infrastrukturę transportową i przemysłową. (Infiniteon)
 24. Kryptowaluty i waluty alternatywne rzucą wyzwanie tradycyjnym walutom banków centralnych. (Deutsche Bank)
 25. Rozwój sztucznej inteligencji i robotyki zmieni oblicze rynku pracy. Znikną zawody takie jak kasjer, pracownik infolinii, kierowca tira, ochroniarz, bibliotekarz. Spadnie znaczenie pracy fizycznej i powtarzalnej, wzrośnie znaczenie zawodów, w których ważne są emocje. W 2030 r. 65 proc. dzieci urodzonych po 2007 r. pracować będzie w zawodach, które jeszcze dziś nie istnieją. (Samsung)
 26. Bankowość detaliczna będzie bardziej spersonalizowana, „niewidzialna” i świadczona przez mniejszą liczbę podmiotów. Fizyczne oddziały odejdą do lamusa, liczyć będzie się biometria, robodoradztwo oraz zarządzanie zarówno pieniędzmi, jak i danymi.
 27. Nanoroboty i telemedycyna odmienią oblicze służby zdrowia. Więcej badań, zabiegów i innych procedur medycznych będzie można wykonywać w domu bez konieczności hospitalizacji. Zniknie problem braku dawców narządów – będą one tworzone na zamówienie. Wiele chorób zostanie wyeliminowanych dzięki postępom genetyki. (WEF)
 28. Usługi wyprą produkty. Będziemy płacić cyklicznie za użytkowanie rzeczy, których nie będziemy właścicielami. Mowa nie tylko mieszkaniach i samochodach, ale ubraniach i sprzętach codziennego użytku. (WEF)
 29. Spadnie spożycie mięsa, zarówno ze względu na walkę z negatywnym wpływem branży mięsnej na środowisko, jak i w związku z rosnącą modą na wegetarianizm. Część mięsa pozyskiwanego z uboju zwierząt zostanie zastąpiona roślinnymi zamiennikami lub mięsem hodowanym w laboratorium.
 30. Na całym świecie coraz więcej ludzi będzie przenosić się ze wsi do miast. Odsetek „mieszczuchów” w skali globalnej wzrośnie do 60 proc. wobec 30 proc. w 1950 r. Wzrośnie liczba megamiast (powyżej 10 mln mieszkańców), z 33 do 41. (ONZ)
 31. fot. cottonbro / / Pexels

  Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (11)

dodaj komentarz
innowierca
Pomimo istnienia nanobotow, robotow, sztucznej inteligencji lekarstwo na raka dalej nie bedzie wynalezione. Za to dowiemy sie ze oprocz odkrytych juz okolo 100 rodzajow tej choroby, dzieki badaniom odkryto kolejne 30 rodzajow jeszcze bardziej mutogennych i zlosliwych, a branza cancer research bedzie rosnac.
Kiedy wybuchnie pozar
Pomimo istnienia nanobotow, robotow, sztucznej inteligencji lekarstwo na raka dalej nie bedzie wynalezione. Za to dowiemy sie ze oprocz odkrytych juz okolo 100 rodzajow tej choroby, dzieki badaniom odkryto kolejne 30 rodzajow jeszcze bardziej mutogennych i zlosliwych, a branza cancer research bedzie rosnac.
Kiedy wybuchnie pozar lasu w Australii znowu bedzie trwal kilka miesiecy, ale nie bedzie sposobu na jego ugaszenie, pomimo ze kazdy ludzik sluchajacy muzyki bedzie mial sluchawke w uchu z gadajaca inteligencja obslugujaca urzadzenia na zawolanie. Ehhh

chipek
31. Pierwsi skazani w aferach PiSowskich ( z najłagodniejszymi wyrokami) zaczną opuszczać więzienia
jacyna2017
Rozumiem, że chodzi o tych, których skazano, lub zostaną skazani przez obecną władzę, bo POprzednicy nikogo ze swoich nigdy nie wsadzili i nie wsadzą - patrz doktryna Neumanna - 'naszych' wiernych 'nasi' sędziowie będą bronili jak niepodległości!
jag63
31. Rozwój metod i możliwości manipulacji socjotechnicznych przez macherów od propagandy doprowadzi do ekstremalnego ogłupienia i zidiocenia społeczeństw, o nieprzewidywalnych, a nawet, niestety, bardzo przewidywalnych skutkach. (Ja)
pogo0
Moja opinia o tych prognozach (pomijam te, z którymi się zgadzam):
1. to jeszcze nie przegoniły?
4. ograniczy o 35% i nie rozumiem co to jest "32 udział"
6. nie zastąpi, ma inny zakres obserwowanego światła
9. marzenia...
10. w mniej powszechnym niż mogłoby się wydawać, raczej będą inne rozwiązania.
Moja opinia o tych prognozach (pomijam te, z którymi się zgadzam):
1. to jeszcze nie przegoniły?
4. ograniczy o 35% i nie rozumiem co to jest "32 udział"
6. nie zastąpi, ma inny zakres obserwowanego światła
9. marzenia...
10. w mniej powszechnym niż mogłoby się wydawać, raczej będą inne rozwiązania. Jakie? tego jeszcze nikt nie wie
12. Kraków i Wrocław :) Może nawet jedno z tych miast będzie miało już przetarg na projekt
15. nie sądzę. Istotny, ale nie kluczowy
16. bardzo optymistyczne...
18. marzenia :D. Może będzie technologia, ale wciąż dopiero będzie w trakcie pierwszych testów
20. wzrost gdzie?
21. bez komentarza :D
24. nie sądzę, ale nie wykluczam
25. zły dobór zawodów, które padną... nie tak szybko. i nie 65%, a ledwo jakieś 35%
27. nanoboty - nie, reszta - tak
28. aż tak daleko nie pójdzie
29. dziś mało kto w to wierzy, ale pewnie tak będzie :)

Gdzieś są prognozy sprzed 10 lat?
Chciałbym też za 10 lat sprawdzić obecne :)
bt5
Nie wiem jak bedzie wyglądała następna dekada na świecie ale zdradzę jak będzię w Polsce : 1. najpierw dołujący niemiecki przemysł zatopi produkcję podwykonawczą ulokowaną w Polsce - a to zdecydowana większośc zakładów powstałych po wejściu do Unii. , 2. budzet państwa rozsypie się jak domek z kart, 3. w końcu Nie wiem jak bedzie wyglądała następna dekada na świecie ale zdradzę jak będzię w Polsce : 1. najpierw dołujący niemiecki przemysł zatopi produkcję podwykonawczą ulokowaną w Polsce - a to zdecydowana większośc zakładów powstałych po wejściu do Unii. , 2. budzet państwa rozsypie się jak domek z kart, 3. w końcu zbankrutuje ZUS, ,4 . Do upadającej obecnie branzy budownictwa infrastrukturalnego dołączy budowlanka kiedy szalejące bezrobocie i niskie płace w Polsce spowodują bezprzedmiotowośc kupowania mieszkań na wynajem, no przy okazji właściele mieszkań dostaną kataster do zapłacenia - bo skąds trzeba brac na wypłaty nauczucieli, lekarzy i i urzedników. 5. Nastapi masowe życie przy świeczkach z powodu ogromnie drogiego prądu i braku możliwości zarobienia na zapłacenie rachunków do elektrowni - skoro w Niemczech 300 tys osób rocznie jest odłaczanych od prądu to w Polsce ta liczba spokojnie przekroczy milion.
karbinadel
"Nastąpi masowe życie przy świeczkach" - i dzięki temu wreszcie wzrośnie przyrost naturalny (tak jak po "zimie stulecia" :)
sammler
Nie nastąpi "masowe życie przy świeczkach", bo świeczki są bardzo drogie, jeśli wziąć pod uwagę ilość wytwarzanego przez nie światła (światłość).
degrengolada
"O metro w kolejnej dekadzie starał się będzie tez Kraków."

kraków gońcie nas Warszawiaków chociaż między nami a wami jest przepaść w infrastrukturze.
mjwhite
Po wojnie cały kraj składał się na odbudowę warszawy, więc nie bądź taki hop do przodu.

Powiązane: Podsumowania 2019, prognozy 2020

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki