REKLAMA

Najbogatszy Polak Michał Sołowow chce zbudować pierwszą polską elektrownię jądrową

2019-10-21 17:44
publikacja
2019-10-21 17:44
GE Hitachi Nuclear

Kontrolowana przez Michała Sołowowa chemiczna spółka Synthos chce wybudować w ciągu najbliższej dekady małą elektrownię jądrową o mocy 300 MW - poinformowała GE Hitachi Nuclear Enerdy, która będzie współpracować przy tym projekcie z Synthosem. Obie strony podpisały list intencyjny w tej sprawie.

/ fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

Zgodnie z podpisanym porozumieniem (Memorandum of Understanding) w ciągu dziesięciu lat w Polsce może powstać pierwszy reaktor wodno-wrzący BWRX-300 o mocy 300 MW.

W połowie sierpnia prezes Synthosu zapowiadał uruchomienie w 2022 roku bloku gazowo-parowego CCGT w Oświęcimiu. Ma to być inwestycja o wartości powyżej 500 mln zł, a moc bloku ma sięgnąć stu kilkudziesięciu MW. Synthos ma już na terenie zakładów w Oświęcimiu elektrociepłownię opartą o węgiel, ale chce dywersyfikować źrodła energii i jej część produkować w oparciu o paliwo gazowe.

Prezes Synthosu poinformował też, że w perspektywie najbliższych trzech lat grupa planuje inwestycje o wartości 2 mld zł. Oprócz budowy nowego bloku gazowo-parowego będzie to nowa instalacja do produkcji kauczuku syntetycznego w Polsce i jeszcze jedna inwestycja w Polsce, ale prezes nie podał wtedy szczegółów.

Grupa Synthos zatrudnia 3300 pracowników. Ma dwa zakłady: w czeskich Kralupach i w Oświęcimiu, kupiła też firmę INEOS Styrenics za 350 mln zł działającą w Holandii i we Francji, która produkuje półprodukty do produkcji styropianu.

Grupa Synthos produkuje rocznie około 2 mln ton produktów, w tym 465 tys. ton kauczuków syntetycznych do produkcji opon samochodowych, 655 tys. ton produktów termoizolacyjnych, 35 tys. ton środków ochrony roślin, 80 tys. ton dyspersji klejów i lakierów oraz 720 tys. ton surowców podstawowych.

Kwieciński o porozumieniu Synthos i GE Hitachi Nuclear Energy: dobra informacja

Myślę, że to jest dobra informacja - powiedział minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, odnosząc się do informacji o porozumieniu polskiego chemicznego koncernu Synthos i firmy GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) ws. współpracy przy rozważeniu możliwości budowy w Polsce reaktora jądrowego typu BWRX-300, projektu GEH.

"Proszę zauważyć, że Polska jest jedynym krajem w regionie, która nie ma elektrowni atomowej. Jesteśmy otoczeni przez kraje, z których każdy ma elektrownie atomową poczynając od obwodu kaliningradzkiego, poprzez Białoruś, Ukrainę, Słowację, Czechy, Niemcy. W Szwecji i Finlandii także mają elektrownie atomowe" - powiedział Kwieciński, który był we wtorek gościem Poranku w Polskim Radiu 24.

Zapytany o pomysł budowy w Polsce reaktora jądrowego typu BWRX-300, projektu GEH, odpowiedział, że "to jest dobra informacja".

Minister wskazał też, że "jeżeli chcemy przejść na tę gospodarkę bez dwutlenku węgla, to nie jest tak łatwo od razu przestawić na odnawialne źródła energii". "Taką alternatywą, którą można wykorzystać, jest właśnie energia jądrowa" - dodał.

Michał Sołowow dla „PB”: Czysto i tanio

Polski przemysł czeka nieuchronna głęboka dekarbonizacja. Odejście od węgla musi odbywać się przy zachowaniu najwyższych standardów w obszarze ekologii i bezpieczeństwa. Nie bez znaczenia jest też konkurencyjność naszych firm na europejskich i globalnych rynkach. Nasze podejście do tej inwestycji opiera się na kombinacji ekologii i komercji.

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (47)

dodaj komentarz
mrbean
to chyba nie jest dobry pomysł, aby prywatny kapitał brał się za tego typu inwestycje jak energetyka jądrowa, takie obiekty muszą być pod ścisłą kontrolą państwa
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
mooooo
No to fajnie zachowam ten artykow
silvio_gesell
Powodzenia. Najlepiej budować na Śląsku bo tam będzie niedługo dużo rąk do pracy.
matpoz1
Trzymam kciuki za powodzenie inwestycji, mam nadzieje że "zielone" oszołomstwo nie pokrzyżuje planów.
kutasikaczor
w ogóle sie mylisz, ja do takowego sie zaliczam (ocieplenie następuje i bedzie postępować) ale nie uważam atomu za zbrodnie, wręcz przeciwnie, wszystko co zminejszy emisje CO2 jest cacy
kutasikaczor
ale pełno od razu putinowych troli sie wysypało, wszystko co dot energetyki, paliw, węgla od razu masa putiniego ścieku w eterze sie uaktywnia
aerk
Trolle, ktore wynegocjowały niekorzystną umowe z Gazpromem na szczęście nie dostały sie do władzy i aby tak bylo jak najdłużej.
--__hubert__---__--__--__--__-
Jakaż tu ilość komentatorów , bo podali że gość który uciekł do Wiednia ( bo służby zaczęły go odwiedzać ) ma obecnie 57 lat i zamierza coś za 10 lat zrobić ? Brawo WY !
liczygrosz
Brawo RZĄDZĄCY ! jeśli taki człowiek jest bardziej wiarygodny niż chołota z Wiejskiej.

Powiązane: Przyszłość energetyki jądrowej

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki