REKLAMA

27 grudnia świętem narodowym i kolejne wolne?

2021-09-06 17:49, akt.2021-09-07 08:54
publikacja
2021-09-06 17:49
aktualizacja
2021-09-07 08:54
27 grudnia świętem narodowym i kolejne wolne?
27 grudnia świętem narodowym i kolejne wolne?
fot. Marek Lapis / / FORUM

Święto narodowe należne jest Wielkopolanom i bohaterom, którzy podczas powstania odzyskali Wielkopolskę dla naszego kraju - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda. Zapewnił, że projekt ustawy wprowadzającej święto narodowe 27. grudnia niezwłocznie trafi do marszałek Sejmu.

"Święto narodowe jest należne Wielkopolanom, jest należne pamięci bohaterów, którzy wtedy Wielkopolskę dla Polski odzyskali" - powiedział prezydent. Zapewnił, że dołoży wszelkich starań, aby projekt ustawy wprowadzającej nowe święto narodowe poświęcone powstaniu wielkopolskiemu "niezwłocznie" znalazł się na biurku marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

O ustanowienie nowego święta państwowego zabiegają wielkopolskie instytucje i stowarzyszenia zajmujące się edukacją i upowszechnianiem historii. W poniedziałek pomysłodawcy przedsięwzięcia przekazali prezydentowi apel w tej sprawie.

Duda powiedział, że jest dla niego wielką satysfakcją, iż może wraz z nimi wnioskować o ustanowienie tego święta.

Jak podkreślił, powstanie wielkopolskie jest wielkim i ważnym - choć trochę zapomnianym - powstaniem. Dodał, że umożliwiło przyłączenie do Polski ziem, na których zrodziła się nasza państwowość. Zaznaczył, że bez ziem włączonych wtedy do Polski, a będących kolebką państwa Polan, bez Wielkopolski nie ma Rzeczypospolitej.

Dyrektor poznańskiego oddziału IPN przyznał, że inicjatywa spotkała się z dużym społecznym poparciem.

"Jest to inicjatywa, która łączy parlamentarzystów ponad podziałami politycznymi. Przypomnę, że nowe święto nie ma być dniem wolnym od pracy - co też jest istotne przy podejmowaniu decyzji. Liczymy na to, że najbliższe obchody 27 grudnia będą już miały charakter święta państwowego, organizowanego przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego" - podkreślił.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Powstanie było największym na terenie zaborów, zakończonym zwycięstwem, zrywem niepodległościowym. (PAP)

ann/reb/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
matimoca
A może tak Pan Prezydent Andrzej Duda złoży niezwłocznie projekt, który pozwoli zatrzymać pandemię? Gotowa i opracowana zmiana ustawy o lekarzu, podpisana przez polskich lekarzy i profesorów pozwoliłby wyleczać COIVD w ciągu 1-3 dni https://www.zatrzymac-pandemie.pl/
friedens
Oszczędnością i pracą ludzie się bogacą? Nie świętowaniem i rozdawnictwem!
tissol
Ale ten tytuł jest mylący, bo nie każde święto narodowe jest dniem wolnym od pracy. Np. 1 sierpnia jest takim świętem - dzień pamięci Powstania warszawskiego, ale idzie się do pracy.
my_kroolik
Ten kraj jest nienormalny. Pogrążony w przeszłości, zapatrzony za siebie... Pracować nie ma komu, bo jest stado świąt, które nikomu z niczym się nie kojarzą i służą wyłącznie do nadganiania seriali w netfliksie. Kto zapłaci za dodatkowy dzień wolny? To jest koszt prawie 10 miliardów złotych rocznie. Czy ten osobnik Ten kraj jest nienormalny. Pogrążony w przeszłości, zapatrzony za siebie... Pracować nie ma komu, bo jest stado świąt, które nikomu z niczym się nie kojarzą i służą wyłącznie do nadganiania seriali w netfliksie. Kto zapłaci za dodatkowy dzień wolny? To jest koszt prawie 10 miliardów złotych rocznie. Czy ten osobnik z gładką, upasioną buźką ma tego świadomość?
sloneczkodzg
I tak ,, koperciarz " zawetuje .
300_pala
Minister ds bezpieczeństwa ???

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki