Aplikacje dla oszczędnych kierowców

analityk Bankier.pl

Wysokie ceny paliw skłaniają do szukania oszczędności i kontrolowania wydatków związanych z samochodem. Do tego celu warto użyć aplikacji w telefonie. Podpowiadamy, które z nich mogą przynieść wymierne oszczędności w eksploatacji auta.

Telefon, a zwłaszcza nowoczesny smartfon dobrze sprawdza się w roli dziennika pokładowego. Mamy go cały czas przy sobie, możemy więc w każdej chwili zanotować istotną informację. Ale nie tylko – darmowe, dostępne od ręki aplikacje na telefon pomagają znaleźć stację z najniższą ceną benzyny, oszacować koszty podróży, a nawet ostrzegają przed radarem. Wystarczy uzbroić telefon w odpowiedni program, by zacząć skrupulatnie kontrolować wydatki ponoszone na przejazdy. Poniżej przegląd kilku bezpłatnych aplikacji na system Android, które napisane zostały z myślą o kierowcach.

Aplikacje kontrolujące koszty paliwa

Programem, który pozwala zapisywać wszystkie wydatki związane z samochodem jest na przykład Motolog. Jego podstawowa funkcja to możliwość notowania wydatków ponoszonych na paliwo. Program tym odróżnia się od podobnych aplikacji dostępnych w Google Play, że umożliwia przypisanie kilku typów paliwa do jednego auta. To szczególnie istotne dla posiadaczy samochodów wyposażonych w instalację gazową. Można więc odrębnie rejestrować tankowanie PB i LPG. W statystykach program pokaże, ile paliwa zużywa auto na sam rozruch z benzyny, ile jeżdżąc na gazie oraz poda łączne koszty.

Motolog

Zaletą programu jest możliwość wprowadzania notatek głosowych. Program dobrze radzi sobie z rozpoznawaniem języka polskiego, tankowanie można dodać od razu na stacji. Co ważne – program uwzględnia pominięte tankowania. W wielu podobnych aplikacjach brakuje tej funkcji, co prowadzi do przekłamań w statystykach. W aplikacji można także notować inne koszty ponoszone na samochód i definiować własne kategorie. Można więc zapisać, ile wydajemy na naprawę, ubezpieczenie czy nawet akcesoria upiększające auto. Program umożliwia synchronizowanie i robienie kopi zapasowych wyników online.

Alternatywa: Programów zliczających koszty paliwa jest w Google Play wiele. Warte uwagi są także m.in. Fuellog, Spalanie czy Fuelio

Aplikacje dla jeżdżących na gaz

Dla kierowców, którzy stoją przed dylematem czy zamontować instalację gazową w aucie, wart polecenia jest program LPG Kalkulator. Aplikacja precyzyjnie wylicza opłacalność instalacji, uwzględniając przy tym szereg dodatkowych informacji, które realnie wpływają na koszt użytkowania auta z LPG. Program pokazuje po jakim czasie zwróci się instalacja gazowa przy indywidualnie dobranych przez kierowcę parametrach. Aplikacja uwzględnia koszty rozruchu z benzyny, wyższe koszty badania technicznego auta wyposażonego w instalację gazową, dodatkowy przegląd czy filtry do instalacji gazowej. W podsumowaniu pokazuje ile kierowca oszczędzi miesięcznie po zainstalowaniu gazu, ile w skali roku i 5 lat. Program wylicza także po ilu miesiącach (i kilometrach) zwróci się montaż instalacji.

LPG KalkulatorAplikacja porównująca ceny paliw

Program Petrokumpel pokazuje ceny paliw na stacjach benzynowych w najbliższej okolicy. Dzięki temu użytkownik może znaleźć stację, na której cena paliwa jest najniższa. Do lokalizacji wykorzystuje moduł GPS w telefonie, potrzebne jest też połączenie z internetem. Stacje prezentowane są na mapie. Program opiera się na elemencie społecznościowym – ceny paliw aktualizują jego użytkownicy. Niestety nie wszędzie ceny zmieniane są na bieżąco. Jest to szczególnie zauważalne w mniejszych miejscowościach, gdzie pojawiają się białe plamy lub stawki sprzed wielu dni. Program może przydać się także w podróży, bo pomoże zlokalizować najbliższą stację.

Petrokumpel

Alternatywa: Moje Paliwo. Niestety mało aktualne dane.

Aplikacja kalkulująca koszty podróży

Palikalk to prosty i szybki kalkulator pozwalający określić i wyliczyć spalanie, dystans oraz koszty paliwa. Wyniki należy traktować jednak tylko poglądowo, bo aplikacja opiera się w zasadzie na prostym przeliczniku wyliczającym z dwóch czy trzech danych kolejną wartość. Jeśli chcemy wyliczyć szacunkowy koszt przejechania danej trasy, musimy podać średnie spalanie, koszt jednego litra i dystans. Z kolei by wyliczyć ile spalimy na danej trasie, podajemy średnie spalanie i długość podróży. Aplikacja nie ma zaawansowanych funkcji, więc jej wyniki należy traktować orientacyjnie. Chociażby dlatego, że użytkownik nie może określić średniego spalania w mieście i na trasie, oraz oszacować, jaki odcinek trasy będzie przebiegał w terenie zabudowanym. Niemniej jednak jest to ciekawa propozycja dla osób, które chcą szybko przeliczyć koszty związane z podróżą.

Palikalk

Alternatywa: Kalkulator Spalania

Aplikacja optymalizująca trasę

Kolejnym programem wykorzystującym element społecznościowy jest Yanosik. To bezpłatny program nawigacyjny, który wytycza i optymalizuje na bieżąco trasę w oparciu o aktualną sytuację na drogach. Osoba korzystająca z Yanosika dostaje ponadto powiadomienia o zagrożeniach na trasie (także tych dla portfela – fotoradary, patrole policji czy inspekcja drogowa). Baza zdarzeń jest aktualizowana przez samych użytkowników aplikacji. Dodawanie zagrożeń do bazy jest proste – wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk. Podobnie jednak jak w przypadku aplikacji Petrokumpel, element społecznościowy nie sprawdzi się na rzadko uczęszczanych trasach. Tam, gdzie nie ma użytkowników, nie są bowiem dodawane informacje o potencjalnych zagrożeniach. Yanosik jest często przedstawiany jako nowoczesny, smartfonowy odpowiednik klasycznego CB radia.

Yanosik

Alternatywa: Google Maps, AutoMapa (płatna), MapaMap (płatna)

Smartfon może z powodzeniem posłużyć za prawdziwy komputer pokładowy kierowcy. Programów pomagających zarządzać wydatkami czy optymalizować trasy przejazdu jest wiele. Warto jednak pamiętać, że skrupulatne notowanie wszystkich wydatków ma swoje negatywne konsekwencje. Bardzo szybko okaże się bowiem, że nasze auto pochłania znacznie wyższe sumy, niż nam się wydaje. W końcu nie bez przesady mówi się, że samochód to prawdziwa skarbonka. Tyle, że bez dna.

Wojciech Boczoń, analityk Bankier.pl

Wojciech Boczoń

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~jacek dublin

jedno slowo TORQUE

! Odpowiedz
0 0 ~Frantic Software

A tu macie Państwo aplikcję dla inwestorów: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.franticsoft.wse.lite dostępną w Google Play

! Odpowiedz
0 0 ~digit

to czego brakuje w tych apkach to porad związanych ze sposobem redukcji zużycia paliwa i podniesienia poziomu bezpieczeństwa jazdy. Przydałyby się też np. wideolekcje ekojazdy lub dostęp do sprzętu na którym można poćwiczyć wirtualnie i/lub w prawdziwym ruchu drogowym swoim autem, sposoby ekojazdy coś jak np. swiadomykierowca pl

!
Polecane
Najnowsze
Popularne