REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

CYBERBEZPIECZEŃSTWOKoniec z vishingiem. mBank ma sposób na oszustów telefonicznych. Nowa usługa już od poniedziałku

Wojciech Boczoń2023-03-24 08:45analityk Bankier.pl
publikacja
2023-03-24 08:45

mBank wprowadzi dodatkowe zabezpieczenie w bankowości mobilnej. Tym razem chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa w trakcie połączenia telefonicznego z pracownikiem banku. Użytkownik przed rozmową będzie potwierdzał kontakt za pomocą aplikacji, dzięki temy zyska pewność, że rozmawia z przedstawicielem banku, a nie oszustem.

Koniec z vishingiem. mBank ma sposób na oszustów telefonicznych. Nowa usługa już od poniedziałku
Koniec z vishingiem. mBank ma sposób na oszustów telefonicznych. Nowa usługa już od poniedziałku
fot. Anna Lshansky / / Shutterstock

W ostatnich miesiącach prawdziwą plagą są połączenia telefoniczne od rzekomych pracowników banków – w rzeczywistości oszustów. Osoba dzwoniąca do klienta przedstawia się jako przedstawiciel instytucji finansowej i w trakcie rozmowy wyłudza informacje lub nakłania do instalowania niebezpiecznych programów. Wygląda na to, że mBank znalazł sposób na tego typu przekręty.

Nowa usługa zacznie działać w poniedziałek 27 marca i będzie się opierać na mobilnej autoryzacji. Na początku rozmowy pracownik prześle klientowi powiadomienie w aplikacji mBanku ze swoim imieniem i nazwiskiem. Rozmowa będzie kontynuowana tylko wtedy, gdy klient je zatwierdzi. Pracownik nie będzie zadawał żadnych pytań weryfikacyjnych. Wystarczy potwierdzenie rozpoczęcia rozmowy w aplikacji.

- Zatwierdzenie rozmowy w aplikacji mobilnej pozwoli kontynuować rozmowę bez konieczności zadawania pytań weryfikacyjnych. W przypadku użytkowników korzystających z naszej aplikacji mobilnej i mobilnej autoryzacji sam fakt zadawania takich pytań będzie świadczył o próbie wyłudzenia – tłumaczy Jarosław Górski, dyrektor departamentu bezpieczeństwa mBanku.

Mobilne potwierdzenie tożsamości będzie obligatoryjne przy każdej rozmowie telefonicznej z mBankiem, która dotyczy produktów, danych klienta lub potwierdzenia płatności. W przypadku gdy do klienta zadzwoni osoba podająca się za pracownika banku, a ten nie otrzyma w aplikacji mobilnej mBanku powiadomienia o tożsamości, może to być sygnał, że po drugiej stronie słuchawki jest oszust.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Nowa usługa będzie dostępna dla osób, które korzystają z aplikacji mobilnej. W przypadku klientów, którzy używają autoryzacji poprzez SMS-y lub nie posiadają aplikacji, nadal będzie stosowana dotychczasowa metoda potwierdzania tożsamości.

- Niestety autoryzacja oparta o kody SMS nie pozwala zbudować takiego mechanizmu obrony, bo każdy, również oszust, mógłby wysłać takiego SMS-a podszywającego się pod bank – dodaje Górski.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
forfun
wystarczy podanie wybranych znaków z hasła ale przez pracownika który dzwoni.

ps. pamiętajcie że za wiele typów wyłudzeń odpowiada przestępca i bank który wypłacił pieniądze i to on został oszukany nie ty więc trzeba spotykać się z nimi w sądach inaczej nic się nie zmieni.
inwestor.pl
Nie doceniają naiwności ludzi. Emeryci płacą kilkadziesiąt tysięcy oszustom na wnuczka, nawet jak nie mieli nigdy dzieci. :-)))
dzyszla
A jak nie mam smartfona to co?
marcin321
Tak jak do tej pory, ja nie ufam aplikacjom, i po prostu dostaję sms tak jak do potwierdzenia przelewu
dawid_gmyrek
Czego by tu nie napismaczyć, to i tak są to już ostatnie podrygi mBąku. Commerzbank od lat szuka na nich nabywcy, ale jak są chętni, to płacą tzw. symboliczną złotówkę, gdyż skala wtopy z kredytami opartymi na kursie franka jest bezprecedensowa. Teraz dodatkowo Commerzbank ma swoje problemy - czarno widzę :)
kaczyslaw_
Przestań bredzić! Zanim będzie koniec "mBąku" to ciebie już dawno tu nie będzie.
dawid_gmyrek
22. Marca 2022 - Kłopoty mBanku. Znów będzie na sprzedaż?

"Z doniesień agencji Reuters wynika, że mBank może zostać sprzedany. Niewykluczone, że decyzja w tym zakresie zostanie podjęta dopiero po wydaniu orzeczenia przez Izbę Cywilną Sądu Najwyższego w sprawie hipotek frankowych. Commerzbank musi bowiem wnikliwe przeanalizować
22. Marca 2022 - Kłopoty mBanku. Znów będzie na sprzedaż?

"Z doniesień agencji Reuters wynika, że mBank może zostać sprzedany. Niewykluczone, że decyzja w tym zakresie zostanie podjęta dopiero po wydaniu orzeczenia przez Izbę Cywilną Sądu Najwyższego w sprawie hipotek frankowych. Commerzbank musi bowiem wnikliwe przeanalizować skutki finansowe, jakie ten problem może zrodzić dla akcjonariuszy w najbliższym czasie"
dawid_gmyrek
"Komplikacje mogą być poważne. mBank posiada bowiem 11,8 mld zł frankowych hipotek, czyli aż 10,1 proc. wszystkich kredytów. Obecnie banki przegrywają większość sporów z frankowiczami. Decyzja IC SN w sprawie tego, czy bankom należy się opłata za wykorzystywanie kapitału w przypadku unieważnienia kontraktów, będzie dla mBanku "Komplikacje mogą być poważne. mBank posiada bowiem 11,8 mld zł frankowych hipotek, czyli aż 10,1 proc. wszystkich kredytów. Obecnie banki przegrywają większość sporów z frankowiczami. Decyzja IC SN w sprawie tego, czy bankom należy się opłata za wykorzystywanie kapitału w przypadku unieważnienia kontraktów, będzie dla mBanku kluczowa"
dawid_gmyrek
"Zbieranie ofert w sprawie sprzedaży mBanku ma ruszyć jesienią, kiedy wszelkie wątpliwości frankowe zostaną wyjaśnione. Na ten moment są ogromnym obciążeniem, przez co odpowiednia wycena mBanku nie jest możliwa"

https://www.biznesinfo.pl/klopoty-mbanku-znow-bedzie-na-sprzedaz-sw-180621
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki