REKLAMA

Zwolnień w Tesco końca nie widać

Weronika Szkwarek2020-08-03 09:25redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-08-03 09:25
fot. Wojciech Grabowski / FORUM

Trwa proces wychodzenia Tesco z Polski. Związki zawodowe poinformowały o kolejnych zwolnieniach grupowych, tym razem pracę straci do 230 osób. 

Tesco Polska przekazało zawiadomienie o zamiarze rozwiązania umów o pracę z przyczyn niedotyczących pracowników. Przyczyną zwolnień grupowych jest: 

  1. Zmiana struktur organizacyjnych skutkująca redukcją określonych stanowisk oraz koniecznością redukcji zatrudnienia na tych stanowiskach, jak i likwidacją określonych stanowisk w biurze głównym, spowodowanych zaprzestaniem lub uproszczeniem określonych procesów, zaprzestaniem świadczenia określonych usług na rzecz podmiotów z grupy Tesco, dostosowaniem struktur biura do zamierzonej struktury w związku z przyczynami ekonomicznymi.
  2. Zakończenie dotychczasowych procesów zmian dotyczących struktur organizacyjnych biura głównego oraz sklepów w tym obejmujących likwidację stanowisk lub redukcję zatrudnienia na określonych stanowiskach.

Zwolnieniami zostaną objęci pracownicy zatrudnieni na stanowiskach podstawowych w liczbie 84 osób oraz na stanowiskach sprawujących nadzór nad pracownikami - maksymalnie 146 osób. Redukcje odbędą się od 20 sierpnia do 31 października 2020 roku. 

O kolejności zwolnień decydować będzie: termin wejścia w życie nowej struktury organizacyjnej w biurze głównym oraz okres zatrudnienia u pracodawcy i związany z tym ustawowy okres wypowiedzenia umowy o pracę.

Przypomnijmy, że w połowie czerwca Tesco poinformowało o sprzedaży swojego biznesu w Polsce firmie Salling Grop A/S. Transakcja na razie podlega zatwierdzeniu przez organy monopolowe i obejmuje 301 sklepów, centra dystrybucji i główną siedzibę. 

Źródło:
Weronika Szkwarek
Weronika Szkwarek
redaktor Bankier.pl

Zajmuje się tematyką prawa pracy. Pisze o związanych z nim nadużyciach i wyzwaniach, jakie stoją przed obecnym rynkiem pracownika. W swoich artykułach zajmuje się również problemami polskich i zagranicznych konsumentów. Autorka cyklu "Życie po etacie", w którym opowiada historie osób decydujących się na zamianę umowy o pracę na własną działalność gospodarczą.

Tematy
Nowa, elektryczna Mazda MX-30 teraz z Ekodopłatą Mazdy już za 810 zł netto miesięcznie

Nowa, elektryczna Mazda MX-30 teraz z Ekodopłatą Mazdy już za 810 zł netto miesięcznie

Komentarze (7)

dodaj komentarz
antek10
PIS z dudą od solidarności rozłożył na łopatki handel w marketach. Nastepne banki w kolejce.
antek10
Aby nie byc gołosłownym dodam że każdy widzi ile jest pustostanów w galeriach handlowych.
stachsgh
Witam !!
Tesco nie był takim złym sklepem. Kupowałem tam i było całkiem ok. A teraz zostają Biedronki, Lidle, Carrefoury, Auchany. Ale w Lidlu to są cyrki https://www.youtube.com/watch?v=oVrdIXQ2g30
kzabor
Naturalny trend zastępowania ludzi na prostych, automatyzowanych stanowiskach. Kasa automatyczna jest sporo tańsza niż pracownik.
y2767651
Nie az tak duzo tansza, po drugie, kasa automatyczna kosztuje cie caly tydzien przez cala dobe tyle samo (no chyba ze sie zepsuje, to dochodzi jeszcze koszt serwisu - o ironio, wcale nie taki rzadki), a pracownik na kase moze przyjsc o dowolnej porze, o ktorej akurat bedzie potrzebny. Co wiecej, kasa automatyczna nie eliminuje calkowicie Nie az tak duzo tansza, po drugie, kasa automatyczna kosztuje cie caly tydzien przez cala dobe tyle samo (no chyba ze sie zepsuje, to dochodzi jeszcze koszt serwisu - o ironio, wcale nie taki rzadki), a pracownik na kase moze przyjsc o dowolnej porze, o ktorej akurat bedzie potrzebny. Co wiecej, kasa automatyczna nie eliminuje calkowicie pracownika fizycznego, bo ktos musi pomagac klientom, potwierdzac niektore czynnosci, czy nadzorowac. Czyli kasami automatycznymi nie mozna zastapic 100% kas w sklepie, ale mozna co najwyzej czesciowo ograniczyc prace ludzi. Kasa automatyczna, to takze dluzszy czas obslugi klienta (zwlaszcza, jak nie wszystkie towary maja kod kreskowy, i trzeba wybierac produkt z jakiejs listy).
masekrut555
Jak to Elon Musk powiedział, robot na wirusa nie choruje bo nie ma zresztą po co - już i tak jest kontrolowany.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki