REKLAMA
PILNE

Związkowcy z ZUS zapowiadają referendum strajkowe. Pracodawca chce je zablokować

2022-09-23 10:59, akt.2022-09-23 11:52
publikacja
2022-09-23 10:59
aktualizacja
2022-09-23 11:52
Związkowcy z ZUS zapowiadają referendum strajkowe. Pracodawca chce je zablokować
Związkowcy z ZUS zapowiadają referendum strajkowe. Pracodawca chce je zablokować
fot. lzbieta Krzysztof / / Shutterstock

„Związkowa Alternatywa” chce rozpocząć referendum strajkowe w ZUS. Związkowcy żądają 60 proc. podwyżek. Pracodawca zapowiada podjęcie kolejnych kroków prawnych. Przy poprzedniej próbie powołania strajku sąd przyznał rację ZUS.

Związek zawodowy „Związkowa Alternatywa” poinformował za pośrednictwem swojego konta na Facebooku o rozpoczęciu referendum strajkowego w strukturach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Głosowanie ma trwać przez trzy tygodnie, a rozpocznie się 28 września 2022 r. Jeżeli w referendum udział weźmie większość pracowników, a spośród nich ponad połowa zagłosuje za strajkiem, ten ma on zostać ogłoszony na terenie całego kraju i trwać do czasu uzgodnienia porozumienia z pracodawcą.

Żądania związkowców są takie same jak w trwającym sporze zbiorowym z pracodawcą – chcą oni podwyższenia pensji pracowników o 60 proc., przywrócenia dodatku stażowego w wysokości 1 proc. miesięcznego wynagrodzenia za każdy rok pracy oraz powrotu do systemu nagród.

Strajk przez „Związkową Alternatywę” był już zapowiadany w maju 2022 r. Wówczas to władze ZUS zdecydowały się zwolnić dyscyplinarnie przewodniczącą związku, Ilonę Garczyńską. Jako powód pracodawca wskazał art. 52 Kodeksu Pracy, który mówi o rozwiązaniu umowy o pracę w trybie natychmiastowym z winy pracownika, w przypadku gdy ten dopuścił się „ciężkiego naruszenia przez niego podstawowych obowiązków pracowniczych”. Chodzi o krytyczne wypowiedzi związkowczyni na temat pracodawcy, które zarząd ZUS odebrał jako „bezpodstawne i narażające na straty wizerunkowe”.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Jednak do strajku zapowiadanego na lipiec br. nie doszło. Decyzję o jego wstrzymaniu podjął świdnicki sąd okręgowy, dając zabezpieczenie pracodawcy i jednocześnie twierdząc, że jakiekolwiek akcje protestacyjne będą nielegalne.

ZUS: „Związkowa Alternatywa” nastawiona jest jedynie na konflikt

W opinii przedstawicieli ZUS obecne działania związkowców są kontynuacją sporu z pracodawcą z maja br. Jak podkreśla biuro prasowe urzędu w nadesłanym oświadczeniu do redakcji Bankier.pl, „kolejna próba powrotu tego związku do organizacji nielegalnego strajku spotka się z odpowiednią reakcją ZUS, tak jak to miało już skutecznie miejsce w ostatnich miesiącach”.

Jednocześnie pracodawca wskazuje, że w trwającym roku przyznał już podwyżki pracownikom urzędu. Wyniosły one średnio 900 złotych na etat z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 r. Jedynym przedstawicielem strony społecznej, który nie zgodził się na proponowane warunki, była „Związkowa Alternatywa”.

Oświadczenie ZUS nadesłane po publikacji artykułu

Jesteśmy zdumieni tego typy sformułowaniami. W sierpniu br. Pracodawca, po dokonaniu uzgodnień w ramach dialogu społecznego z organizacjami związkowymi, zrzeszającymi tysiące pracowników, przyznał podwyżki na niespotykaną dotąd skalę. Wynosiły one średnio 900 złotych na etat z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 r.  Był to efekt  wielomiesięcznych starania prezesa i zarządu ZUS na rzecz wzrostu wynagrodzeń oraz konstruktywnej postawy niemalże wszystkich organizacji związkowych działających w Zakładzie.

Jedynym związkiem zawodowym, który nie zgadzał się w toku wspomnianego dialogu na przyznanie powyżej wskazanych podwyżek w sposób uzgodniony przez pracodawcę i pozostałe związki zawodowe, była Związkowa Alternatywa w ZUS. Tak destrukcyjna postawa tego związku spotkała się z nierozumieniem dziesiątków tysięcy pracowników ZUS, gdyż w ramach przeprowadzonej anonimowo ankiety w niemalże 90 proc. uznali taką postawę za nieakceptowalną. Dodać trzeba, że ówczesne działania Związkowej Alternatywy w ZUS stanowią przejaw sposobu działania tej organizacji, nastawionej jedynie na konflikt za wszelką cenę i nie liczącą się ze skutkami swoich działań w stosunku do pracowników, Zakładu i co najważniejszej klientów ZUS.

Obecne działania stanowią natomiast próbę kontynuowania sporu z pracodawcą, w toku którego Związkowa Alternatywa w ZUS  próbowała już przeprowadzić strajk, którego wskutek podjęcia przez Zakład  odpowiednich kroków prawnych zakazał niezawisły sąd. Kolejna próba powrotu tego związku do organizacji nielegalnego strajku spotka się z odpowiednią reakcją ZUS, tak jak to miało już skutecznie miejsce w ostatnich miesiącach. 

Ciągłość pracy Zakładu nie jest zakłócona. Na bieżąco wypłaca on emerytury i renty, a także inne świadczenia.

Przewodniczący Związkowej Alternatywy wielokrotnie rozpowszechniał nieprawdziwe informacje na temat działalności i zarządzania Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. W ten sposób próbował wprowadzić w błąd opinię publiczną i klientów ZUS. Związkowiec mijał się z prawdą w przekazywanych informacjach na temat zarządzania urzędem, warunków pracy w ZUS, legalności przeprowadzenia ewentualnego strajku czy też wynagrodzeń. Tworzenie przez tę jedną organizację związkową fałszywego stanu zagrożenia, wywoływanie negatywnych emocji, próby manipulowania opinią publiczną jest nie do zaakceptowania„Związkowa Alternatywa” chce rozpocząć referendum strajkowe w ZUS. Związkowcy żądają 60 proc. podwyżek. Pracodawca zapowiada podjęcie kolejnych kroków prawnych. Przy poprzedniej próbie powołania strajku sąd przyznał rację ZUS.

Należy przypomnieć, że spór na linii ZA a ZUS trwa od dłuższego czasu. Przedstawiciele urzędu, w tym prezes Gertruda Uścińska, wytoczyli Ilonie Garczyńskiej oraz przewodniczącemu związku Piotrowi Szumlewiczowi sprawy w sądzie za naruszenie dóbr osobistych ZUS. Związkowcy w tej sprawie m.in. złożyli zawiadomienie do Państwowej Inspekcji Pracy.

Alan Bartman

Źródło:
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (7)

dodaj komentarz
anty12
Panie Areczku 60% podwyżki dla zarządu i posłom, wam miska ryżu + lol
anty12
Ciekawe ilu z nich głosowali na PiS :) pewnie dużo jak w każdej budżetówce. Chcieliście to nie narzekajcie.
kaczyslaw_
Hahahah, 60% podwyżki. xDDD NIe wiem co biorą, ale mocno odlecieli.
carlito1
W biedronce jest pełno pracy.

ZUS do likwidacji ! nieodwołalnie, natychmiast. !
mararok
A kto jest tym pracodawcą ? W sumie wszyscy co płacą składki, czy oni chcą strajkować przeciwko wszystkim polakom ?

Mamy niż demograficzny to i tak ledwo na emerytury styka a oni 60% podwyżki...
Okej można im dać tylko, najpierw zwolnimy 1/2 a reszcie damy podwyżkę i wszyscy będą szczęśliwi - tak nawet ci zwolnieni przecież
A kto jest tym pracodawcą ? W sumie wszyscy co płacą składki, czy oni chcą strajkować przeciwko wszystkim polakom ?

Mamy niż demograficzny to i tak ledwo na emerytury styka a oni 60% podwyżki...
Okej można im dać tylko, najpierw zwolnimy 1/2 a reszcie damy podwyżkę i wszyscy będą szczęśliwi - tak nawet ci zwolnieni przecież lewica mówi, że jak się mniej pracuje to jest się zdrowszym to trzeba uszczęśliwić tych ludzi :)
tomitomi
tak jest ; płatnicy i beneficjenci są pracodawcą dla pracowników zus !!!!!!!!

===========================

zus do likwidacji ! natychmiast i nieodwołalnie ! ! dla dobra Polski i Polaków ! ! !

===========================

społecznej patologii mówię : DOŚĆ !

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki