REKLAMA

Związki chcą 600 zł podwyżki dla pracowników wojska, MON chce dać 200 zł

2016-03-22 17:00
publikacja
2016-03-22 17:00

Podwyżki cywilnych pracowników wojska w tym roku i w latach następnych były we wtorek tematem spotkania przedstawicieli związków zawodowych cywilnych pracowników wojska z wiceministrem obrony Bartłomiejem Grabskim.

fot. Dariusz Gorajski / / FORUM

Związki chcą po 600 zł podwyżki, propozycja resortu to ok. 200 zł.

Wskazaliśmy wiele elementów, które powinny mieć wpływ na podniesienie wynagrodzeń w tym roku i w latach następnych - powiedział po spotkaniu Krzysztof Paluch ze Związku Zawodowego Militaria. Jak ocenił, ze strony MON jest wola podniesienia wynagrodzeń.

Według Marka Kazimierczaka ze Związku Pracowników Wojska Tarcza nie musi to być 600 zł, ale w żadnym wypadku nie może to być kwota, którą na razie proponuje resort. Obie strony mają swoje wartości do których zmierzają, wydaje się nam, że jesteśmy na dobrej drodze do porozumienia - podkreślił.

Paluch zapewnił, że związki mają wypracowane konkretne, konstruktywne propozycje niezwiększające wydatków budżetu MON, tak aby każdy pracownik otrzymał 600 zł podwyżki". "300 zł dla każdego w celu wyrównania inflacji i 300 zł do rozdysponowania w uzgodnieniu ze stroną społeczną" - dodał.

Związki stoją na stanowisku, że jeżeli do rozdysponowania będzie tylko taka kwota, jaką na początku zaproponowało ministerstwo, zostanie przeznaczona dla pracowników o najniższym wynagrodzeniu zasadniczym, aby nie było ono niższe niż 1850 zł. Dzisiaj te wynagrodzenia kształtują się w granicach 1500 zł.

Kazimierczak zwrócił uwagę, że obecny system wynagrodzeń nie łączy się z korzyściami związanymi ze stażem pracy - nowi pracownicy otrzymują np. 1850 zł, ci z długim stażem ok. 1500 zł, a resztę by i ich zarobki wyniosły 1850 zł wypłaca im się w postaci dodatków.

W wojsku jest ok. 43 tys. pracowników cywilnych, średnie wynagrodzenie to ok. 3200 zł brutto, ale - jak zaznaczają związkowcy - wlicza się tu znacznie wyższe płace np. specjalistów kryptologii, a ponad połowa zatrudnionych w MON zarabia ok. 2500 zł brutto, tj. 1800 zł na rękę. Nisko wynagradzani są np. pracownicy ochrony i zaopatrzenia i wykonujący proste funkcje techniczne.

Jesienią ub. r. przedstawiciele pięciu związków przedstawili propozycje autopoprawki do projektu budżetu MON, prosili tez o wsparcie prezydenta Andrzeja Dudę.

Związki chciały podwyżki o 600 zł brutto począwszy od tego roku i po 300 zł w kolejnych latach do roku 2020. Poprzedni rząd na podwyżki dla żołnierzy i pracowników wojska w roku 2016 przeznaczył 340 mln zł, z czego 125 mln zł miało trafić do zatrudnionych przez MON cywilów. Ówczesną propozycję podwyżki o 210 zł brutto związkowcy uznali za niewystarczającą.

Decyzje dotyczące podwyżek mają zapaść w połowie kwietnia, wcześniej w planie jest jeszcze jedno spotkanie MON ze związkowcami.(PAP)

brw/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (38)

dodaj komentarz
~Amber
Ty się chwalisz, czy się żalisz?
~Maru
Witam serdecznie,
wg. mnie praca jaka PCW (Pracownik Cywilny Wojska) jest dobra dla emerytów wojskowych lub współmałżonków żołnierzy w "Zielonych Garnizonach", gdzie nie ma innej pracy. Samodzielnie, bez dodatkowych świadczeń, nie da się z tych pieniędzy wyżyć. Nie mówiąc nawet o utrzymaniu rodziny. Ogromna odpowiedzialność
Witam serdecznie,
wg. mnie praca jaka PCW (Pracownik Cywilny Wojska) jest dobra dla emerytów wojskowych lub współmałżonków żołnierzy w "Zielonych Garnizonach", gdzie nie ma innej pracy. Samodzielnie, bez dodatkowych świadczeń, nie da się z tych pieniędzy wyżyć. Nie mówiąc nawet o utrzymaniu rodziny. Ogromna odpowiedzialność za niewspółmierne wynagrodzenie. W dzisiejszych czasach wolny rynek oferuje dużo lepsze warunki pracy niż WP dla PCW (nawet ta przysłowiowa Biedronka).

Jeśli ktoś chce zarobić co najmniej przyzwoite pieniądze w wojsku (bez tzw. "pleców"), to nie pozostaje mu nic innego jak po prostu wstąpić do niego jako żołnierz. Jako PCW kariery finansowej na pewno nie zrobi...
Serdecznie pozdrawiam!
~Karola
Pracuję w wojsku od 23 lat. Stażu pracy prawie 30 lat. Wynagrodzenie netto ok. 1850-1900zł ze wszystkimi dodatkami ( zas+premia,20% wysł, 5% od najn w tabeli,+dod szkodliwy oraz na II i iii zmianę. Fajnie co? Jak żyć p Ministrze?:'( Ale teraz po podwyżce:@ okupionej negocjacjach,rozmowami,spotkaniami niewiele lepiej. Wszyscy Pracuję w wojsku od 23 lat. Stażu pracy prawie 30 lat. Wynagrodzenie netto ok. 1850-1900zł ze wszystkimi dodatkami ( zas+premia,20% wysł, 5% od najn w tabeli,+dod szkodliwy oraz na II i iii zmianę. Fajnie co? Jak żyć p Ministrze?:'( Ale teraz po podwyżce:@ okupionej negocjacjach,rozmowami,spotkaniami niewiele lepiej. Wszyscy zwierzchnicy dochodzą do wniosku-czas było przywyknąć cywilu do takiego traktowania i opłacania. A jak się nie podoba, to dowidzenia-emeryt wojskowy już czeka.
~colo
Koledzy pracuję 20 lat w OWC W 2 RBlog warszawa dokładnie Skład Puszcza Mariańska i mam na pasku 1480 zł, bez żadnych pożyczek . po prostu cycki opadają !!!!!!!!!
~OWC
pracuje już dłuższy czas w MON- ie a konkretnie w ochronie wojskowej , praca z bronią, dzień czy noc, święto czy nie to na kwitku jest 1480 zł, pieniądze porażka, jak za taką kasę wyżyć? w artykule napisali że średnia brutto 2500, autor tekstu chyba niema pojęcia co napisał bo na odcinku jak byk napisane jest 2033 zł brutto.człowieka pracuje już dłuższy czas w MON- ie a konkretnie w ochronie wojskowej , praca z bronią, dzień czy noc, święto czy nie to na kwitku jest 1480 zł, pieniądze porażka, jak za taką kasę wyżyć? w artykule napisali że średnia brutto 2500, autor tekstu chyba niema pojęcia co napisał bo na odcinku jak byk napisane jest 2033 zł brutto.człowieka krew zalewa, trepy odchodzą na emeryturę a następnie wracają z powrotem już jako cywile, oczywiście są zadowoleni z tego co MON żuci, ochłapy i taki trep emeryt siedzi zadowolony , i jemu podwyżki są niepotrzebne, bo przekroczy dochody to będzie musiał podatek większy zapłacić , a ty nasuwaj za miesięczną zapomogę, powinni pozwalniać wszystkich emerytów w MON-ie którzy blokują miejsca pracy, jak chcą pracować to niech zawieszają emerytury i pracują za takie same marne pieniądze , taka robota to tylko dla emerytowanych trepów, policjantów, czy strażników granicznych którzy odsłużyli swoje zarabiając nie byle jakie pieniądze, teraz biorą nie byle jakie emerytury i jeszcze miejsca pracy blokują
~JAN
Pracownicy wojska też pracują przy remontach i modernizacji sprzętu przy ciężkich i skomplikowanych urządzeniach w różnego rodzaju warsztatach. dlaczego o nich się nie mówi?
ktoś musi naprawić to co żołnierz zepsuje .I co gro technologów i i różnego rodzaju specjalistów
pracuje za 1500 zł. A na fizycznych stanowiskach nie
Pracownicy wojska też pracują przy remontach i modernizacji sprzętu przy ciężkich i skomplikowanych urządzeniach w różnego rodzaju warsztatach. dlaczego o nich się nie mówi?
ktoś musi naprawić to co żołnierz zepsuje .I co gro technologów i i różnego rodzaju specjalistów
pracuje za 1500 zł. A na fizycznych stanowiskach nie widać emerytów wojskowych bo trzeba
młotkiem napierdzielać za grosze. O JAKIM SIEDZENIU PRZY BIURKACH?
~pracownik
Pracownicy wojska naprawdę mało zarabiają i nie tylko siedzą za biurkami ,odpowiedzialność finansowa ogromna ...roboty bardzo dużo...odezwać też się nie można bo ........koniec pracy.Ten co nie wie to pisze głupoty...1500 zł to aż tak dużo a jeszcze trzeba dojechać do pracy...słodko nie jest....
~Dareq
zenada na miare Xxi wieku by czlowiek mogl byc nazywany pracownikiem za takie pieniadze
~len
Pracownicy cywilni wojska .Kto się z nimi liczy.Kto się nimi przejmuje.Na pewno nie ich bosowie ich interesuje tylko własny stan posiadania a reszta niech tyra za grosze albo szuka roboty na wolnym rynku.Niestety taka prawda i puki co bez zmian.
~anonymus
niech okradają nasz kraj pokolenie jest coraz bardziej świadome minie jeszcze kilka dekad i nie będzie kto miał na nich pracować zabraknie na emerytury , będziemy mieli druga Grecje dlatego myślcie o własnej przyszłości a rząd niech sobie dalej bierze.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki