REKLAMA

Zmiany w PIT po uporządkowaniu rynku pracy to koszt 10,2 mld zł

2015-09-12 16:00
publikacja
2015-09-12 16:00
Zmiany w PIT po uporządkowaniu rynku pracy to koszt 10,2 mld zł
Zmiany w PIT po uporządkowaniu rynku pracy to koszt 10,2 mld zł
fot. MACIEJ GOCLON / / EastNews

Jednolity podatek może obniżyć stawkę podatku dla najbiedniejszych do 10 proc., a maksymalna suma podatków i składek ulegnie obniżeniu z obecnych 43,5 proc. do 39,5 proc. Koszt zmian to 10,2 mld zł - wynika z programu PO. Wcześniej jednak PO chce "uporządkować" rynek pracy.

Partia w przedstawionym w sobotę programie proponuje wprowadzanie zmian w dwóch etapach. Elementy pierwszego etapu to oskładkowanie umów-zleceń i wprowadzenie "Grantu na start", czyli wsparcia do wysokości 4 tys. zł rocznie dla zatrudnionych o stażu pracy krótszym niż 2 lata.

"Koszt budżetowy netto obu zaproponowanych zmian (oskładkowania umów-zleceń i +Grantu na start+) wyniesie ponad 1 mld zł w pierwszym roku i ponad 2,2 mld zł w drugim" - napisano w dokumencie.

PO planuje wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej na poziomie 12 zł "po roku 2016".

W drugim etapie PO proponuje wprowadzenie jednolitego kontraktu oraz jednego podatku dochodowego, przy zniesieniu składek na ZUS i NFZ.

Jak informują autorzy programu PO, jednolity kontrakt będzie stosowany "w każdym przypadku, gdy więź prawna między pracodawcą a pracownikiem ma charakter trwały". Jak poinformował Janusz Lewandowski, szef Rady Gospodarczej przy premierze, w propozycji jednolitego kontraktu świadczenia pracownicze, jak np. dni wolne, narastałyby wraz ze stażem pracy.

"Drugi element docelowy, na tak uporządkowanym rynku pracy, to jednolite opodatkowanie, w którym podstawa opodatkowania jest naliczana na osobę w gospodarstwie domowym" - powiedział podczas prezentacji programu Lewandowski.

Zgodnie z propozycją PO, obowiązki związane z zasilaniem ZUS i NFZ bierze na siebie resort finansów. "To niezwykłe uproszczenie systemu" - ocenił Lewandowski.

"W przypadku osób o niskich dochodach stawka podatku będzie się kształtowała na bardzo niskim poziomie - nawet 10 proc." - napisano w programie PO.

"Maksymalna suma podatków i składek ulegnie obniżeniu z obecnych 43,5 proc. do 39,5 proc." - dodano.

Autorzy programu szacują, że ogólny koszt redukcji podatków wyniesie 10,2 mld zł.

"Zrobimy to wtedy, kiedy polski budżet będzie mógł bezpiecznie to sfinansować" - powiedział Lewandowski.

"Nasz program jest układany w sojuszu z () dbałością o finanse publiczne" - dodał.

KOSZT OBNIŻKI VAT W '17 TO 6,5 MLD ZŁ, W '18 DŁUG PONIŻEJ 50 PROC. PKB

PO podtrzymuje zamiar powrotu od 2017 r. stawek VAT do poziomów sprzed 2011 r. Koszt obniżki stawek VAT o 1 pkt. proc. autorzy programu szacują na 6,5 mld zł.

PO planuje realizację średnioterminowego celu fiskalnego w 2019 r. Dług publiczny w 2018 r. ma zejść poniżej 50 proc. PKB.

"Dzięki regule dyscyplinującej wydatki i skuteczniejszemu zwalczaniu tzw. karuzeli VAT oraz transferów z zysków za granicę za cztery lata osiągniemy jednoprocentowy deficyt strukturalny, a już w roku 2018 nasz dług publiczny - liczony w relacji do PKB - spadnie poniżej 50 proc." - napisano w dokumencie.

PO w programie zapowiada pomoc dla osób zadłużonych w walutach obcych, a także dalszy rozwój polskiego rynku kapitałowego. Partia chce także większego upowszechnienia III filaru emerytalnego.

"Wszystko trzeba robić tak, żeby nie uszkodzić systemu bankowego" - podkreślił podczas konwencji PO Janusz Lewandowski. Szef RG dodał, że w ten sposób należy przeprowadzać tzw. ustawę frankową.(PAP)

fdu/ pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Powiązane: Rząd Ewy Kopacz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki