Złoty słabnie. Frank szwajcarski dobił do 4,09 zł

Michał Żuławiński2016-06-14 09:32analityk Bankier.pl
publikacja
2016-06-14 09:32
SXC

Reprezentacja Polski na Euro 2016 spisuje się nieźle, jednak tego samego nie można powiedzieć o polskiej walucie. We wtorek złoty znów się osłabił, najmocniej względem franka szwajcarskiego, który dobił do poziomu 4,09 zł.

Na rynku walutowym wciąż bardzo niespokojnie. Inwestorzy coraz bardziej obawiają się Brexitu (głosowanie już w przyszły czwartek), przez co wycofują kapitał m.in. z rynków wschodzących, do których należy także Polska. Dodatkowo niepewność zwiększa jutrzejsze posiedzenie decyzyjne Fed, po którym zaprezentowane zostaną prognozy makroekonomiczne członków FOMC, a przewodnicząca Janet Yellen pojawi się na konferencji.

Do inwestorów docierają też sygnały z krajowego podwórka, choć trudno przypuszczać, by nawet najbardziej barwne wypowiedzi członków RPP miały większe znaczenie niż Brexit. Warto jednak przypomnieć, że Jerzy Kropiwnicki stwierdził, że nie widzi potrzeby interwencji na rynku walutowym, dopóki euro nie będzie kosztowało 5 zł, zaś Jerzy Żyżyński zasugerował, że słabnący wzrost gospodarczy może przyspieszyć cięcie stóp.

Kliknij, aby przejść do notowań / Bankier.pl

Wtorkowy poranek rozpoczął się od wyraźnego osłabienia złotego. Po 9.00 za dolara płacimy już 3,938 zł wobec 3,909 na wczorajszym zamknięciu. Euro podrożało o 1,8 grosza, do 4,43 zł, zaś frank szwajcarski wyceniany jest na 4,09 zł – to najwyższy poziom od ostatnich dni stycznia. Będący w centrum uwagi funt brytyjski kosztuje natomiast 5,59 zł.

Niespokojnie jest także na giełdach. WIG20 traci 1,5%, ponad 1-procentowe spadki dominują też na głównych giełdach europejskich.

Michał Żuławiński

5 wyzwań stojących przed Adamem Glapińskim

5 wyzwań stojących przed Adamem Glapińskim

Adam Glapiński przejmuje stery NBP w momencie, w którym instytucja ta musi przygotować się do istotnych wyzwań. Na nowego prezesa czeka znacznie więcej niż tylko problem kredytów walutowych - pisze Michał Żuławiński.

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego.

Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (174)

dodaj komentarz
~aqa
Czy nie można by przyjąć ustawy że w bigosie zawsze muszą być kawałki kiełbasy ? kto lubi daje plusa
~YCLJX8C4
jak będzie brexit to może dobić do 5 zeta
~Terex008
Czekam az Fr. skoczy na 4.80 :-D, to jest najlepszy scenariusz :-) pozdrawiam kredyciarzy.
~inka
palant zawistny,modl sie zeby cie krzywda w zyciu nie spotkala ,przez ta twoja zawisc
~malma
Już bardzo długo czekamy na decyzje rządu w sprawie naszych kredytów ta ustawa rodzi się w wielkich bólach teraz, a co dopiero w Sejmie, chociaż jak zechce Pis to zrobi to bardzo szybko znamy to z innych głosowan , ale też widze że wszystko inne jest ważniejsze niż los ludzi pokrzywdzonych przez banki a zatem około Już bardzo długo czekamy na decyzje rządu w sprawie naszych kredytów ta ustawa rodzi się w wielkich bólach teraz, a co dopiero w Sejmie, chociaż jak zechce Pis to zrobi to bardzo szybko znamy to z innych głosowan , ale też widze że wszystko inne jest ważniejsze niż los ludzi pokrzywdzonych przez banki a zatem około 2 milionów Polaków z rodzinami ,innym ,PIS rozdaje pieniądze za darmo z naszych podatków nie pytając czy nam się to podoba, myśle że faworyzuje tylko jedną grupę społeczną o emerytach też zapomniał bo takie waloryzacje z rzędu 8 zł rocznie, rok po roku to smiech na sali szkoda papieru na decyzje
~taki_sobie
o tym co sie dzieje opisal gosc: http://bastiondialogu.pl/gangsterka-po-polsku-czyli-jak-staniemy-sie-dziadami-europy/ Moze nawet ludzie z tego portalu powinnni sie zastanowic czy nie wspolpracowac z bastionem?
~Bilderberg
Frank spadnie do 2 PLN, ale dopiero po przewalutowaniu kredytów. Musimy strzyc leszczy ile wlezie.
~Flex
Anna-konda wije się i syczy forsując poziomą przeszkodę terenową o wilgotności 100% (Odra) i prężąc bicepsy do Putina, podczas gdy prawdziwe zagrożenie kilka dni temu kupiło sobie upadającą tubę medialną i aktywnie wspomaga szKODników jak onegdaj KORników. Oj marzyłaby się panu GS powtórka z 1990 roku 200% na Anna-konda wije się i syczy forsując poziomą przeszkodę terenową o wilgotności 100% (Odra) i prężąc bicepsy do Putina, podczas gdy prawdziwe zagrożenie kilka dni temu kupiło sobie upadającą tubę medialną i aktywnie wspomaga szKODników jak onegdaj KORników. Oj marzyłaby się panu GS powtórka z 1990 roku 200% na pln przy zafixowanym USD.
~Maciek
Ty analityku my to widzimy na wykresie. Wytłumacz czemu tylko real Brazylijski est słabszy od złtego ! Może napisz coś mądrego ! Nie ma na świecie drugiej takiej waluty jak nasz zł i to dzięki takim specjalistą jak Ty ,Belka, Balcerowicz ,Petru, Kuczyński. Lepiej nie pisz jak masz pisać bzdury. Jak by przez ostatnie Ty analityku my to widzimy na wykresie. Wytłumacz czemu tylko real Brazylijski est słabszy od złtego ! Może napisz coś mądrego ! Nie ma na świecie drugiej takiej waluty jak nasz zł i to dzięki takim specjalistą jak Ty ,Belka, Balcerowicz ,Petru, Kuczyński. Lepiej nie pisz jak masz pisać bzdury. Jak by przez ostatnie lata Polska zadłużała się w złotówkach a nie w chf i innych walutach to za paliwo byś płacił 3 zł ,o reszcie nie wspomnę. Współczuje exportowi,który kupuje surowce za granicą.

Powiązane: Niespokojnie na rynku walutowym

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki