REKLAMA

Złoto celuje w wieloletnie maksimum

2019-06-14 10:49
publikacja
2019-06-14 10:49
Złoto celuje w wieloletnie maksimum
Złoto celuje w wieloletnie maksimum
/ YAY Foto

Dolarowe notowania złota osiągnęły najwyższy poziom od kwietnia 2018 roku i są o krok od wyrównania trzyletniego rekordu. Analitycy przypuszczają, że za zryw cen złota odpowiadają oczekiwania względem polityki Rezerwy Federalnej.

W piątek przed południem złoto drożało o 1%, osiągając cenę 1 359,55 dolarów za uncję. Wcześniej kontrakty terminowe na żółty metal były wyceniane nawet na 1 361,55 USD/oz. – czyli najwyżej od kwietnia 2018. Tylko od początku czerwca złoto zyskało ponad 4%.

Dzięki czerwcowej zwyżce kurs złota dojechał do kluczowej strefy oporu. To właśnie na wysokości 1360-1380 USD/oz. zatrzymywały się wszystkie fale wzrostowe, jakie obserwowaliśmy po roku 2013. Dopiero pokonanie tej bariery i wybicie się kursu złota powyżej 1400 USD/oz. sygnalizowałoby powrót hossy.

W opinii wielu analityków paliwem dla wzrostów cen złota są oczekiwania wobec Rezerwy Federalnej. Jeszcze jesienią na rynku panował konsensus, że w 2019 roku Fed będzie podnosił stopy procentowe, kontynuując normalizację polityki pieniężnej. Ale po styczniowej wolcie w wykonaniu Powella i spółki oczekiwania rynku uległy diametralnej zmianie.

Rynek terminowy „domaga się” OBNIŻKI stopy funduszy federalnych już na lipcowym posiedzeniu FOMC. Prawdopodobieństwo takiego ruchu implikowane z notowań kontraktów terminowych wynosi już blisko 90%. Rynek spodziewa się, że do końca roku Fed dokona aż trzech obniżek stóp, łącznie obniżając koszty kredytu o 75 pb.

Kwestia stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych jest fundamentalna dla cen złota. Po pierwsze, niższe stopy w USA powinny doprowadzić do odwrócenia trendu aprecjacji dolara. A ceny złota w USD są ujemnie skorelowane z wartością amerykańskiej waluty. Więc słabszy dolar przyczynia się do wyższych cen złota wyrażonych w USD.

Po drugie, dolarowe ceny złota wykazują historyczną zależność z realnymi stopami procentowymi w Ameryce. W otoczeniu realnie ujemnych (tj. niższych od inflacji CPI) stóp procentowych złoto wykazuje wyraźną tendencję do aprecjacji względem dolara. Jeśli więc Fed spełni oczekiwania rynku, to pod koniec roku stopa funduszy federalnych zapewne znajdzie się poniżej inflacji CPI.

Równocześnie w krótkim terminie rynek złota wszedł w fazę wykupienia (14-dniowy RSI przekracza 70) i w każdej chwili może się pojawić pokusa do realizacji zysków z długich pozycji. Do takiego zachowania zachęca też bliskość kluczowych oporów (1360-1380 USD), których raczej nie uda się pokonać z marszu.

Osobną historią jest cena złota wyrażona w polskich złotych. Dla inwestora z Polski uncja złota kosztuje już ponad 5100 zł i jest o 6,5% droższa niż na początku roku. Dodajmy tylko, że królewski metal jeszcze wyższe ceny osiągnął w lutym, gdy uncja złota była wyceniana nawet na 5150 zł.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (45)

dodaj komentarz
open_mind
CIEKAWOSTKI - ZŁOTO
Złoto uważane za najcenniejszy z metali, jest symbolem tego, co ma najwyższą wartość lub jest najtrudniejsze do zdobycia. Zwycięzcom zawodów sportowych wręcza się złote medale, idealna epoka w dziejach świata zwana jest złotym wiekiem, klejnoty zaś ceni się na wagę złota. W większości kultur
CIEKAWOSTKI - ZŁOTO
Złoto uważane za najcenniejszy z metali, jest symbolem tego, co ma najwyższą wartość lub jest najtrudniejsze do zdobycia. Zwycięzcom zawodów sportowych wręcza się złote medale, idealna epoka w dziejach świata zwana jest złotym wiekiem, klejnoty zaś ceni się na wagę złota. W większości kultur złoto jest kojarzone ze słońcem, dawcą światła, ognia i życia. Bóg słońca Apollo, symbol blasku i piękna, jechał po niebie złotym rydwanem.
Obok renu złoto jest najrzadszym metalem, stanowi tylko 0,0000006 procent lito- i hydrosfery i zajmuje wśród pierwiastków pod względem rozpowszechnienia dopiero 78 miejsce.
w Złoto swoje znaczenie i wartość zawdzięcza wyjątkowym zaletom: jest całkowicie odporne na korozję, nie zmienia wyglądu ani na powietrzu, ani w innym środowisku, nie ulega działaniu kwasów, z wyjątkiem wody królewskiej i kwasu selenowego, odznacza się niezwykłą ciągliwością. Ze złota można utworzyć drucik tak cienki, że 146 m takiego drucika będzie ważyć zaledwie 0,06 g.

Ze złota można formować listki tak cienkie, że dopiero 10 000 nałożonych na siebie utworzy warstewkę grubości 1 mm.
w Chiński misternie ornamentowany dzban, wykonany z wyklepywanej złotej blachy, jest wielkości kobiety. Wykonanie scen przedstawionych na jego powierzchni zajęło grupie złotników cały rok.

Słynny złoty Budda z Bangkoku w Tajlandii, wykonany z czystego kruszcu, waży 5,5 tony i jest wart ponad 50 mln dolarów. To najdroższy obiekt kultu religijnego na świecie. Wyznawcy Buddy oddają mu cześć, przyklejając cienkie listki czystego złota do jego posągu. Przez lata kolejne warstwy złota zmieniają oblicze Buddy. Ť
w Sile złota przypisuje się zarówno negatywne, jak i pozytywne symboliczne cechy; metal ten symbolizuje grzech bałwochwalstwa oraz chciwość, o czym mówi legenda o królu Midasie.

Wikingowie składali często do grobów swoich wodzów przedmioty wykonane ze złota.
w Złoto uchodzi za najbezpieczniejszą lokatę oszczędności. Taka lokata jest wybierana szczególnie chętnie w chwilach eskalacji napięć międzynarodowych, w obliczu wojny oraz w okresie wysokiej inflacji. W spokojnych czasach raczej o złocie się nie myśli. W miarę stabilna sytuacja społeczno-gospodarcza, stabilna waluta i niska inflacja to czynniki, które nie napędzają koniunktury na rynku złota. Ceny złota na rynku są również regulowane przez popyt i podaż. Rynek ten znajduje się w stanie względnego spokoju, ale szybko potrafi się ożywić, wówczas inwestorzy mogą odnotować nawet znaczne zyski lub ponieść stratę.

Z istniejącego na świecie złota można by wykonać sześcian o krawędzi długości ok. 10 m. Ť
w Złoto jest niezwykle kowalne i ciągliwe. Twardością przypomina ołów, daje się łatwo kroić nożem. Jedną uncję (ok. 30 g) czystego złota można rozklepać na blaszkę o powierzchni ok. 30 m2.
w W 1851 roku w Chile znaleziono samorodek złota o wadze 153 kg. Największy dotychczas samorodek złota ważący 236 kg znaleziono w kopalniach Nowej Południowej Walii.
w Uczony rosyjski, Fersman, obliczył, że w skorupie ziemskiej do głębokości 1000 m znajduje się ok. 5 miliardów ton złota.

Zasoby złota miały zawsze ogromne znaczenie dla rządów poszczególnych krajów. Od 1816 roku obowiązywała w finansach państwowych zasada, że przynajmniej część, jeśli nie całość, funkcjonującej na rynku waluty powinna mieć pokrycie w złocie znajdującym się w banku centralnym. Reguła ta została wprowadzona po raz pierwszy w Anglii, a zaczęto od niej odchodzić dopiero na przełomie XX i XXI wieku. O tym, jakie znaczenie miało złoto dla gospodarki, świadczy również fakt, że od końca II wojny światowej do roku 1971 Stany Zjednoczone wiązały sztywno kurs dolara z kursem złota na poziomie 35 USD za uncję.

Złoto bardzo korzystnie działa na zdrowie człowieka. To dlatego ślubna obrączka powinna być ze złota i noszona na serdecznym palcu. Nie może być zbyt luźna ani za ciasna i nie powinna zawierać zbyt dużej domieszki miedzi, która nie jest korzystna dla serca. Złoto tak jak zdrowe serce promieniuje kolorem pomarańczowym. Zgodne promieniowanie złota i serca znakomicie reguluje pracę tego najważniejszego narządu ludzkiego, wystarczy więc nosić złoty wisiorek.

Już w starożytności wykorzystywano właściwości lecznicze złota w chorobach oczu oraz dla poprawy ogólnej kondycji. Ť Medycyna zachodnia od dawna stosowała złoto w leczeniu reumatyzmu, chorób serca i kręgosłupa. Uważa się, że złoto regeneruje nie tylko serce, ale także trzustkę, śledzionę, mięśnie, tkankę kostną i skórę. Nowością naszych czasów są kremy do pielęgnacji skóry zawierające złoto.

Homeopatia zaleca preparaty ze złota w zaburzeniach pracy serca, głębokich depresjach, w miażdżycy i chorobach oczu. W aptekach można kupić tabletki, ampułki i krople ze złota.

Złoto jako czysty pierwiastek (24 karaty) w zasadzie nie jest stosowane w biżuterii, zawsze zawiera dodatek innych metali. Prawo probiercze ściśle określa, jakie metale można dodawać do złota. Przedmioty jubilerskie mogą być: 23, 21, 18, 14, 12, 10, 9, 8-karatowe. Biżuteria 18-karatowa zawiera 75 procent złota oraz 25 procent srebra, miedzi albo innych metali, a 14-karatowa ma 58,5 procent złota. W 8-karatowym wyrobie jest zaledwie 33,3 procent czystego złota. t
hfjdj
I co jeszcze do tego moze woda swiecona uwazana za swiete i leczaca wszustkie dolegliwosci?
open_mind
Dodam jeszcze ten link do mojej strony pokazywarki bo ma ogromnie dużo wyświetleń aż sam się zdziwiłem że tylu „czytaczy” wpada. https://pokazywarka.pl/08svrp/
open_mind
Natomiast ta o ekonomi w obrazkach to rekord wyświetleń. https://pokazywarka.pl/zrnj4a/
open_mind
Właśnie zaczyna cena spadać, oby jak najwięcej, bo za parę dni wpłynie mi większa kasa na konto i dokupię złotych orłów, bez względu na cenę. Pozdrawiam
Ps. Bo ze złotem jest tak: Kupuj złoto i do skrzyni skrzynię do wora, wór do studni aż zadudni. I ciesz się spokojnym i pewnym ekonomicznym życiem.
hfjdj
Ekonomiczne zycie... hahahahaha
olecko
Takie pytanie co się stanie z zwykłym "kowalskim" który posiada tylko zł w czasie gdy dojdzie do upadku walut i zostanie wprowadzony jakiś parytet ?
państwo pomoże ? jesli tak w jaki sposób ?
hfjdj odpowiada olecko
Takie pytanie co sie stanie ze wspanialymi zlociarzami jak sie okarze ze te ich sztabki metalu sa warte tyle co dachowka?
olecko odpowiada hfjdj
Przynajmniej do czegoś można jeszcze ją wykorzystać
a co się stanie gdy cyfrowy pieniądz okaże się w sumie NICZYM?
ciekawe jak będzie wyglądać handel krypto pod czas konfliktu zbrojnego
open_mind odpowiada hfjdj
Przez twoje klaunowanie przypadkowo trafiłeś w punkt ”Złoto jest niezwykle kowalne i ciągliwe. Twardością przypomina ołów, daje się łatwo kroić nożem. Jedną uncję (ok. 30 g) czystego złota można rozklepać na blaszkę o powierzchni ok. 30 m2.” Pozdrawiam

Powiązane: Wykresy tygodnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki