Zeszyt i ołówek wygrywa z komputerem – tak Polacy prowadzą finanse osobiste

analityk Bankier.pl

Trzech na czterech Polaków regularnie analizuje swoje wydatki - wynika z badania przeprowadzonego przez ING Bank Śląski. Ponad połowa śledzących finanse wybiera jednak bardzo tradycyjne podejście i korzysta z papierowych zapisków. Odpowiednie funkcje w bankowości internetowej i arkusze kalkulacyjne mają znacznie mniej zwolenników.

Ponad jedna czwarta Polaków twierdzi, że zawsze przygotowuje miesięczny budżet, a 45 proc. tworzy plan finansowy nieregularnie. Z badania przeprowadzonego przez ING Bank Śląski wynika, że utrzymanie dyscypliny jest jednak trudne. Tylko dwóch na stu respondentów nigdy nie przekracza założonego poziomu wydatków. Często kłopoty z tym zadaniem ma 37 proc., a czasami – 51 proc.

Finansowe zapiski dotyczące wydatków prowadzi zdecydowana większość badanych – trzech na czterech deklaruje, że buchalterię prowadzi regularnie. Ci, którzy pozwalają sobie na „płynięcie z prądem”, najczęściej uzasadniają brak nawyku śledzenia wydatków, wskazując, że nie mają takiej potrzeby.

W odpowiedziach tej grupy widoczne są także ślady mitów – 12 proc. uważa, że to żmudny proces, a 10 proc. nie widzi w finansowych zapiskach nic ciekawego. Co dziesiąty badany rezygnujący z analizowania finansów twierdzi, że woli nie wiedzieć dokładnie na co wydaje pieniądze.

(ING)

Polacy śledzący swoje przepływy finansowe wybierają przede wszystkim tradycyjne narzędzia. Najwięcej zwolenników ma papier i ołówek – ponad połowa prowadzących cash flow korzysta z tego podejścia do notowania wydatków. Około 28 proc. wybiera narzędzia PFM wbudowane w bankowość internetową. Podobnie liczna jest grupa użytkowników arkuszy kalkulacyjnych. Zaledwie kilka procent korzysta ze specjalnych aplikacji lub programów komputerowych wspomagających zarządzanie finansami osobistymi.

Badanie przeprowadzono we wrześniu 2016 r. na próbie 800 konsumentów, uczestników Access Panelu GfK Polonia.

Michał Kisiel

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~as

A po co to robić? Dać się całkiem zniewolić? jeśli wystarcza i widzę, że nie wyrzucam nadmiaru żywności, nie mam po 20 par butów na każdy rodzaj pogody i porę roku, ale też nie pożyczam i jeszcze coś zostaje, to jest ok i nie ma co wariować. banki chętnie nam podrzucają takie dodatki, żeby móc nami sterować poprzez reklamę i 'dostosowanie oferty" - czytaj: ile da się z ciebie wydoić?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Horus

Ja nie używam niczego ,zwyczajnie płacę swoją złotą kartą za wszystko czego zapragnę. Na koniec miesiąca spłacam i spoko. Jak zbiednieję to wtedy kasa w portfelu i będę liczył każdy grosz. Trochę też odkładam i inwestuję na GPW. Status O.K.

! Odpowiedz
0 0 ~nano

Ciekawe kiedy linijki i żarówki ledowe zaczną czytać takie zeszyty.

! Odpowiedz
5 0 ~jasny_lut

Tak prowadza finanse osobiste wyborcy PiSu.

! Odpowiedz
1 8 ~Dżejms

I dobrze - eko są. Mi kiedyś padł dysk w kompie - i fajnie? Nie fajnie. Dodatkowo Microszpieg, Androzłodziej itd nic nie wyniesie.

! Odpowiedz
2 17 ~niepelnosprawny_org

bo do takich danych można łatwo "zajrzeć" :D.....
jedno nalezy pamietać - zadnych waznych danych nie trzymać na komputerze (ever !)

! Odpowiedz
6 3 ~hdrvn

wszystkie dane można zaszyfrować ...

! Odpowiedz
0 1 ~trukrypt odpowiada ~hdrvn

Aby używać trzeba rozszyfrować, a wtedy oprogramowanie obce ma łatwo.

! Odpowiedz
0 1 ~Charceże odpowiada ~hdrvn

Najlepiej napisać od tyłu. Wtedy nikt nie zrozumie. Nauczyli nas tej sztuczki w charcerstwie. Stosujemy ją do dziś. I od lat nawet największe superkomputery w Pentagonie nie potrafią nas rozgryźć. Nadal działamy całą drużyną niezauważeni - co jest najlepszym dowodem skuteczności tej metody.

! Odpowiedz
1 6 ~polskigupek

jak się tak mało ludziom pracy w p-oLSCE placi za pracę - to nie dziwota ,że jazdy wydatek muszą dokładnie planować !!! ...tuj się ludzi hoduje jak drób !
szalom wasza mać !!!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne